Site logo

2013 Speedo Champions Series LCM - Minneapolis, MN

  • Completed
  • Jul. 17–20, 2013
  • LCM

200 Fly Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Matthew Conway Blue Devil Swim Club 2:02.39
 
880
2 Connor Black Cats Aquatic Team 2:02.43
 
879
3 Alejandro Cisneros of Minnesota Twin Cities 2:03.87
 
852
4 Luke Bushman of Minnesota Twin Cities 2:03.95
 
850 PB
5 Justin Dedianous Bloomington Normal Swim Club 2:05.72
 
825 +2.5% PB
6 Peter Grumhaus Cats Aquatic Team 2:05.96
 
813
7 Garner Kohrell Fox Valley Wave Swim Team 2:07.63
 
863
8 Ryota Kuwahara Chicago Wolfpack Aquatic Club 2:09.28
 
752
B Final LCM
Rank Name Team Time Points
9 Patrick Walsh South West Aquatic Team 2:08.72
 
762 PB
10 Logan Redondo of Minnesota Twin Cities 2:09.40
 
750
11 William Brebrick Wausau Tide 2:10.05
 
738 PB
12 Dylan Sether AquaStorm 2:10.12
 
737
13 Colter Allen The Great Wolf Swim Team 2:10.97
 
730 PB
14 Raymond Leiferman MoHo Gators 2:11.00
 
721
15 Tyler Lentz Unattached-Iowa 2:11.16
 
718
16 Denver Freeman New Trier Aquatics 2:11.94
 
704
C Final LCM
Rank Name Team Time Points
17 Luke Dobben North Aquatics Club 2:06.38
 
805 PB
18 Jonathan Marsh Schroeder YMCA Swim Team 2:10.05
 
775
19 Kyle Ujiiye Mundelein Mustang Swim Club 2:10.45
 
731
20 Aaron Helander Sterling Stingrays Swim Club 2:10.67
 
727 PB
21 Jesus Juarez Chicago Wolfpack Aquatic Club 2:10.68
 
808
22 Ryan Young South Metro Storm 2:11.04
 
720 PB
23 Stuart Hohm Springfield YMCA (Illinois) 2:11.19
 
726 PB
24 Luke Sabal South Metro Storm 2:15.13
 
686
D Final LCM
Rank Name Team Time Points
25 Scott Piper Academy Bullets Swim Club 2:11.88
 
743
26 Kevin McPherson South East Metro Sharks 2:11.99
 
741 PB
27 Anthony Tremmel Chicago Wolfpack Aquatic Club 2:12.07
 
739
28 Harris Thompson Iowa City Eels Swim Club 2:12.85
 
688
29 Ricky Perez South West Aquatic Team 2:13.42
 
715
30 Jared Schimmelpfenning Redbird Swim Club 2:14.62
 
665 PB
31 Jacob Austin Sioux Falls Swim 2:14.66
 
567
32 Collin Duchene Pleasant Prairie Patriots 2:16.30
 
636 PB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Matthew Conway Blue Devil Swim Club 2:03.57
 
857
2 Alejandro Cisneros of Minnesota Twin Cities 2:04.00
 
849
3 Luke Bushman of Minnesota Twin Cities 2:04.22
 
845 PB
4 Connor Black Cats Aquatic Team 2:07.50
 
784
5 Justin Dedianous Bloomington Normal Swim Club 2:08.08
 
782 +0.7% SB
6 Ryota Kuwahara Chicago Wolfpack Aquatic Club 2:08.11
 
773 PB
7 Peter Grumhaus Cats Aquatic Team 2:08.26
 
771
8 Garner Kohrell Fox Valley Wave Swim Team 2:08.46
 
848
9 Tyler Lentz Unattached-Iowa 2:08.56
 
765 PB
10 Patrick Walsh South West Aquatic Team 2:08.84
 
760 PB
11 Logan Redondo of Minnesota Twin Cities 2:09.16
 
754
12 William Brebrick Wausau Tide 2:09.78
 
743 PB
13 Raymond Leiferman MoHo Gators 2:10.03
 
738
14 Dylan Sether AquaStorm 2:10.32
 
733
15 Denver Freeman New Trier Aquatics 2:10.37
 
732
16 Colter Allen The Great Wolf Swim Team 2:10.41
 
740 PB
17 Kyle Ujiiye Mundelein Mustang Swim Club 2:10.46
 
731
18 Jonathan Marsh Schroeder YMCA Swim Team 2:10.96
 
759
19 Stuart Hohm Springfield YMCA (Illinois) 2:11.00
 
729 PB
20 Ryan Young South Metro Storm 2:11.11
 
719 PB
21 Jesus Juarez Chicago Wolfpack Aquatic Club 2:11.20
 
798
22 Luke Dobben North Aquatics Club 2:11.29
 
716 PB
23 Aaron Helander Sterling Stingrays Swim Club 2:11.33
 
715 PB
24 Luke Sabal South Metro Storm 2:11.96
 
741
25 Anthony Tremmel Chicago Wolfpack Aquatic Club 2:12.16
 
738
26 Adam Kastigar Aberdeen Aquaholics 2:12.34
 
697 PB
27 Jared Schimmelpfenning Redbird Swim Club 2:12.71
 
699 PB
28 Scott Piper Academy Bullets Swim Club 2:12.93
 
724
29 Matt Koken South East Metro Sharks 2:13.26
 
681
29 Jacob Austin Sioux Falls Swim 2:13.26
 
585
31 Ricky Perez South West Aquatic Team 2:13.34
 
717
32 Kevin McPherson South East Metro Sharks 2:13.43
 
715 PB
33 Harris Thompson Iowa City Eels Swim Club 2:13.81
 
672
34 Joseph Szczupakiewicz South West Aquatic Team 2:13.83
 
679 PB
35 Collin Duchene Pleasant Prairie Patriots 2:13.95
 
677 PB
36 Brady Anderson St. Croix Swim Club 2:13.98
 
676
37 Daniel Jacobson The Great Wolf Swim Team 2:14.02
 
668 PB
38 Nick Plachinski Ozaukee Aquatics 2:14.09
 
704 PB
39 Dan Creighton Academy Bullets Swim Club 2:14.17
 
673 PB
40 Alec Kandt South East Metro Sharks 2:14.55
 
667
41 Alexander Snarski Cats Aquatic Team 2:14.76
 
663
42 JohnThomas Larson Edina Swim Club 2:14.85
 
811
43 Adam Stacklin Fox Valley Swim Team 2:14.96
 
659
43 Michael Lanz New Hope Crystal Plymouth Swim Club 2:14.96
 
652
45 Warren Melton Sterling Stingrays Swim Club 2:15.71
 
646
46 Nathaniel Weeks Academy Bullets Swim Club 2:15.84
 
636
47 Connor Gillespie Swift Aquatics 2:16.24
 
637 PB
48 Christian Anton Iowa Flyers Swim Club 2:16.41
 
707
49 John Shelstad Sea Devils Swim Club 2:17.12
 
772
50 Jakub Pelka Patriot Aquatic Club (IL) 2:17.25
 
612
51 Paul Sadergaski South Metro Storm 2:17.27
 
769
52 Edgar Flores Iowa Flyers Swim Club 2:17.34
 
611
53 Matt Harrington Cats Aquatic Team 2:18.00
 
637
54 Alexander Roznai Arlington Alligators Inc 2:18.03
 
599 PB
55 Zachary Zernechel STATELINE AQUATIC TEAM 2:18.71
 
588 PB
56 Michael Tegeler Express Swim Team 2:19.09
 
662
57 Connor Rumpit Elmbrook Swim Club 2:19.43
 
733
58 Drew Dvorchak Fox Valley Swim Team 2:20.13
 
572
59 Mike Lucchesi South West Aquatic Team 2:20.14
 
564
60 Ryan Revolinski Fox Valley Wave Swim Team 2:21.17
 
584
61 Erik McCague Mach 3 Flyers 2:21.42
 
543
62 Mark Smith WEST Swim Club 2:21.92
 
535 PB
63 Brady Stern Panther Aquatic 2:22.02
 
533
64 Colin Lau Minnetonka Swim Club 2:24.94
 
494
65 Bailey Biwer Eau Claire YMCA Marlins 2:26.11
 
476
Murphy McQuet New Trier Aquatics NS
Eli Broman Blackline Aquatics NS