Site logo

2013 Speedo Champions Series LCM - Minneapolis, MN

  • Completed
  • Jul. 17–20, 2013
  • LCM

200 Breast Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Nicholas Schafer Wisconsin Aquatics 2:17.11
 
941
2 John Bushman Wisconsin Aquatics 2:18.69
 
918 PB
3 Van Donkersgoed Northwestern Uni 2:19.22
 
910
4 Nicholas Zito Palatine Park District 2:19.49
 
906 PB
5 Matthew Salerno Maverick Swim Club 2:22.46
 
907 PB
6 Lance Bergmann Bloomington Normal Swim Club 2:24.70
 
829 +0.9% PB
7 Jacob Mandli Wisconsin Aquatics 2:25.73
 
815
8 Connor Lamb Maverick Swim Club 2:26.73
 
806 PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points
9 Michael Lagieski Fox Valley Wave Swim Team 2:24.02
 
839 PB
10 Alec Kandt South East Metro Sharks 2:24.12
 
844 PB
11 Edward Mapel WEST Swim Club 2:24.51
 
832
12 Aaron Sears Northwestern Uni 2:26.27
 
807 PB
13 Ayrton Kasemets Mundelein Mustang Swim Club 2:27.14
 
800 PB
14 Brayden Amendola Chicago Wolfpack Aquatic Club 2:27.22
 
793
15 Benjamin Snader Cats Aquatic Team 2:27.52
 
789 PB
16 Chris Wills Badger Aquatic Club (WI) 2:28.22
 
824 PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points
17 Nick Roberts North Aquatics Club 2:25.37
 
820 PB
18 David Friesch of Minnesota Twin Cities 2:27.53
 
789 PB
19 Brandon Tran Academy Bullets Swim Club 2:29.62
 
812
20 Adam Kastigar Aberdeen Aquaholics 2:30.00
 
753 PB
21 William Ho South East Metro Sharks 2:30.13
 
805
22 Jordan O'Brien Fox Valley Swim Team 2:31.01
 
785
23 Conor Ozog WEST Swim Club 2:31.09
 
738
24 Kenneth Stelpflug Ozaukee Aquatics 2:31.46
 
733
D Final LCM
Rank Name Team Time Points
25 Daniel Ciciora Hornet Swim Club 2:26.93
 
797 PB
26 Kevin Shanken Chicago Wolfpack Aquatic Club 2:28.07
 
781 PB
27 Justin Winnett Central Iowa Aquatics 2:32.38
 
726 PB
28 Loren Sether AquaStorm 2:32.49
 
764
29 Tanner Nelson Piranhas Swim Club (IA) 2:32.62
 
762
30 Connor Fabian WEST Swim Club 2:32.79
 
720
31 Ryan Dunton Lake Country Swim Team 2:33.01
 
717 PB
32 Benjamin Albert Black Dog Swimming 2:36.25
 
666
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Nicholas Schafer Wisconsin Aquatics 2:17.35
 
938
2 Nicholas Zito Palatine Park District 2:18.41
 
922 PB
3 John Bushman Wisconsin Aquatics 2:18.68
 
918 PB
4 Van Donkersgoed Northwestern Uni 2:19.27
 
909
5 Connor Lamb Maverick Swim Club 2:23.45
 
853 PB
6 Lance Bergmann Bloomington Normal Swim Club 2:23.63
 
845 +1.6% PB
7 Matthew Salerno Maverick Swim Club 2:23.76
 
888 PB
8 Jacob Mandli Wisconsin Aquatics 2:24.55
 
832
9 Michael Lagieski Fox Valley Wave Swim Team 2:25.65
 
816 PB
10 Alec Kandt South East Metro Sharks 2:26.50
 
809 PB
11 Aaron Sears Northwestern Uni 2:26.66
 
801 PB
12 Ayrton Kasemets Mundelein Mustang Swim Club 2:26.98
 
802 PB
13 Benjamin Snader Cats Aquatic Team 2:27.09
 
795 PB
14 Chris Wills Badger Aquatic Club (WI) 2:27.17
 
839 PB
15 Edward Mapel WEST Swim Club 2:27.33
 
791
16 Brayden Amendola Chicago Wolfpack Aquatic Club 2:27.54
 
788
17 David Friesch of Minnesota Twin Cities 2:27.94
 
783 PB
18 Dylan Sether AquaStorm 2:29.25
 
764
19 William Ho South East Metro Sharks 2:29.27
 
817
20 Conor Ozog WEST Swim Club 2:29.30
 
763
21 Brandon Tran Academy Bullets Swim Club 2:29.39
 
815
22 Nick Roberts North Aquatics Club 2:29.42
 
762 PB
23 Adam Kastigar Aberdeen Aquaholics 2:29.59
 
759 PB
24 Jordan O'Brien Fox Valley Swim Team 2:29.72
 
803
25 Kenneth Stelpflug Ozaukee Aquatics 2:30.00
 
753
26 Garrett Larson of Minnesota Twin Cities 2:30.23
 
803
27 Timothy Smith Northwestern Uni 2:30.38
 
748 PB
28 Daniel Ciciora Hornet Swim Club 2:30.79
 
742 PB
29 Ryan Dunton Lake Country Swim Team 2:30.93
 
746 PB
30 Benjamin Albert Black Dog Swimming 2:31.33
 
735
31 Kevin Shanken Chicago Wolfpack Aquatic Club 2:31.44
 
733 PB
32 Loren Sether AquaStorm 2:31.53
 
777 PB
33 Justin Winnett Central Iowa Aquatics 2:31.63
 
736 PB
34 Connor Fabian WEST Swim Club 2:32.10
 
730
35 Tanner Nelson Piranhas Swim Club (IA) 2:32.43
 
765
36 Noah Hanold Redbird Swim Club 2:32.69
 
721
37 Andrew Cooper Peoria Area Water Wizards 2:33.01
 
711
38 Jon Salomon Swift Aquatics 2:33.06
 
716 PB
39 Michael Dietrich WEST Swim Club 2:33.48
 
758
40 Samuel Scholz South East Metro Sharks 2:33.55
 
709
41 Corey Lau Minnetonka Swim Club 2:33.58
 
825
42 Kyle Aerne Cats Aquatic Team 2:33.60
 
703
43 Connor Kobida Patriot Aquatic Club (IL) 2:33.72
 
707
44 Dan Gilbertson Fox Valley Wave Swim Team 2:33.79
 
700 PB
45 Matthew Anderson Iowa Flyers Swim Club 2:33.91
 
744
46 Paul Delakis Eau Claire YMCA Marlins 2:34.66
 
810
47 Tyler Roehr Unattached-Wisconsin 2:35.14
 
687 PB
48 Thomas Stigler South West Aquatic Team 2:35.19
 
727 PB
49 Collin O'Brien Peoria Area Water Wizards 2:35.23
 
734
50 Robert Cicchini Fox Valley Swim Team 2:35.60
 
675
51 Justin Fernandez Chicago Wolfpack Aquatic Club 2:35.97
 
670
52 Matthew Weiser New Trier Swim Club 2:36.43
 
670 PB
53 Kevin Van Cleave Elmbrook Swim Club 2:37.13
 
700 PB
54 Sean Donnelly West Express Swim Team 2:38.09
 
687
55 Daniel Melnick Swift Aquatics 2:38.26
 
638
56 Lucas O'Bryan WEST Swim Club 2:38.50
 
681
57 Bradley Weinstein Patriot Aquatic Club (IL) 2:38.88
 
636
58 Albert Yao Maverick Swim Club 2:39.15
 
673
59 Christian Daniels STATELINE AQUATIC TEAM 2:39.67
 
619 PB
60 Benjamin Attenberger Elmbrook Swim Club 2:40.33
 
734
61 Tyler Patt Elmbrook Swim Club 2:40.39
 
616 PB
62 Stefan Kitsos Eastern Iowa Swimming Federation 2:41.25
 
652
63 Brian Borden Elmbrook Swim Club 2:42.45
 
588
64 Colin Lau Minnetonka Swim Club 2:42.89
 
582
65 Zachary Litwin Edina Swim Club 2:44.24
 
564
66 GEORGE KELLY Sterling Stingrays Swim Club 2:45.28
 
545
67 David Tao New Trier Swim Club 2:45.34
 
550
68 Scott Pinter Panther Aquatic 2:50.01
 
483
Bogdan Balteanu Cats Aquatic Team NS