Site logo

2013 Speedo Champions Series LCM - Minneapolis, MN

  • Completed
  • Jul. 17–20, 2013
  • LCM

400 Free Men

A Final LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Nicholas Caldwell Wisconsin Aquatics logoWisconsin Aquatics 3:59.27
861
2 Michael Wolfe Bloomington Normal Swim Club logoBloomington Normal Swim Club 4:02.07
839 +2.4% PB
3 Clayton Smith Minnesota logoMinnesota 4:02.22
828
4 Damon Zito Wisconsin Aquatics logoWisconsin Aquatics 4:04.30
806 PB
5 Joseph Szczupakiewicz South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 4:05.97
796 PB
6 Alejandro Cisneros Minnesota logoMinnesota 4:06.00
787
7 Garin Marlow Minnesota logoMinnesota 4:06.10
786 PB
8 Travis Thompson Wisconsin Aquatics logoWisconsin Aquatics 4:06.23
785 PB
B Final LCM
Name Team Time Pts
9 Tyler Hines Wisconsin Aquatics logoWisconsin Aquatics 4:04.52
803
10 Luke Dobben North Aquatics Club logoNorth Aquatics Club 4:04.59
803
11 Colter Allen The Great Wolf Swim Team logoThe Great Wolf Swim Team 4:06.58
790 PB
12 Kenneth Stelpflug Ozaukee Aquatics logoOzaukee Aquatics 4:07.39
772 PB
13 Daniel Brebrick Minnesota logoMinnesota 4:07.78
768
14 Aidan Keen Iowa Flyers Swim Club logoIowa Flyers Swim Club 4:08.07
830 PB
15 Jacob Pearson North Aquatics Club logoNorth Aquatics Club 4:08.42
761
16 Mitchell Herrera South Metro Storm logoSouth Metro Storm 4:11.06
742 PB
C Final LCM
Name Team Time Pts
17 Jared Schimmelpfenning Redbird Swim Club logoRedbird Swim Club 4:07.61
779 PB
18 Jake Miller Redbird Swim Club logoRedbird Swim Club 4:09.27
783
19 Stuart Hohm Springfield YMCA (Illinois) logoSpringfield YMCA (Illinois) 4:10.40
749 PB
20 Nicholas George Koto Patriot (IL) logoPatriot (IL) 4:11.61
758 PB
21 Adam Stacklin Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:11.87
734 PB
22 Patrick Walsh South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 4:12.13
722 PB
23 Joshua Hughes Eastern Iowa logoEastern Iowa 4:13.47
708 PB
24 Ryota Kuwahara Chicago Wolfpack Aquatic Club logoChicago Wolfpack Aquatic Club 4:17.39
668
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Nicholas Caldwell Wisconsin Aquatics logoWisconsin Aquatics 3:59.33
861
2 Michael Wolfe Bloomington Normal Swim Club logoBloomington Normal Swim Club 4:03.54
823 +1.8% PB
3 Travis Thompson Wisconsin Aquatics logoWisconsin Aquatics 4:03.74
812 PB
4 Clayton Smith Minnesota logoMinnesota 4:04.52
803
5 Garin Marlow Minnesota logoMinnesota 4:05.03
798 PB
6 Damon Zito Wisconsin Aquatics logoWisconsin Aquatics 4:05.34
794 PB
7 Joseph Szczupakiewicz South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 4:05.76
798 PB
8 Alejandro Cisneros Minnesota logoMinnesota 4:07.50
771
9 Jacob Pearson North Aquatics Club logoNorth Aquatics Club 4:07.89
767
10 Tyler Hines Wisconsin Aquatics logoWisconsin Aquatics 4:08.48
761
11 Daniel Brebrick Minnesota logoMinnesota 4:08.66
759
12 Colter Allen The Great Wolf Swim Team logoThe Great Wolf Swim Team 4:08.73
767 PB
13 Kenneth Stelpflug Ozaukee Aquatics logoOzaukee Aquatics 4:09.18
753 PB
14 Luke Dobben North Aquatics Club logoNorth Aquatics Club 4:09.21
753
15 Aidan Keen Iowa Flyers Swim Club logoIowa Flyers Swim Club 4:10.29
806 PB
16 Mitchell Herrera South Metro Storm logoSouth Metro Storm 4:10.32
750 PB
17 Jared Schimmelpfenning Redbird Swim Club logoRedbird Swim Club 4:11.13
741 PB
18 Patrick Walsh South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 4:11.41
730 PB
19 Jake Miller Redbird Swim Club logoRedbird Swim Club 4:11.73
757
20 Nicholas George Koto Patriot (IL) logoPatriot (IL) 4:12.25
752 PB
21 Peter Grumhaus Cats Aquatic Team logoCats Aquatic Team 4:12.70
716
22 Adam Stacklin Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:13.66
715 PB
23 Joshua Hughes Eastern Iowa logoEastern Iowa 4:13.89
704 PB
24 Stuart Hohm Springfield YMCA (Illinois) logoSpringfield YMCA (Illinois) 4:13.90
712
25 Cole Birklid The Great Wolf Swim Team logoThe Great Wolf Swim Team 4:13.97
712
26 Ryota Kuwahara Chicago Wolfpack Aquatic Club logoChicago Wolfpack Aquatic Club 4:14.25
700
27 Michael Draves Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:15.11
937
28 JohnThomas Larson Edina Swim Club logoEdina Swim Club 4:15.62
837
29 Matt Hedman Edina Swim Club logoEdina Swim Club 4:15.76
715 PB
30 Murphy McQuet New Trier Aquatics logoNew Trier Aquatics 4:15.78
715 PB
31 Keaton Dir Sterling Stingrays Swim Club logoSterling Stingrays Swim Club 4:16.25
688 PB
32 Nick Plachinski Ozaukee Aquatics logoOzaukee Aquatics 4:16.44
708
33 Patrick Hackett Academy Bullets Swim Club logoAcademy Bullets Swim Club 4:17.02
736
34 Garrett Verhoeven South East Metro Sharks logoSouth East Metro Sharks 4:17.35
699
35 Jacob Wielinski The Great Wolf Swim Team logoThe Great Wolf Swim Team 4:17.60
697
36 Kevin Van Cleave Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 4:18.25
690
37 Vincent Radecke Minnesota logoMinnesota 4:18.34
659
38 Harris Thompson Iowa City Eels Swim Club logoIowa City Eels Swim Club 4:18.47
657
39 Jack Tribble Rockford Marlins Swim Club logoRockford Marlins Swim Club 4:18.51
657
40 Emanuel Hernandez Fox Valley Wave Swim Team logoFox Valley Wave Swim Team 4:18.95
683
41 Kevin McPherson South East Metro Sharks logoSouth East Metro Sharks 4:19.05
682
42 Dustin Anderson Palatine Park District logoPalatine Park District 4:19.35
649
43 Adam Kastigar Aberdeen Aquaholics logoAberdeen Aquaholics 4:19.49
647 PB
44 Ryan Scripp Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 4:19.72
709
45 Adam Drury Redbird Swim Club logoRedbird Swim Club 4:19.81
652 PB
46 Brendan Weibel WEST Swim Club logoWEST Swim Club 4:20.16
649 PB
47 Erik Pinter Unattached-Illinois logoUnattached-Illinois 4:20.30
639 +0.2% SB
48 Josh Fleming Rock Island Orca Swimming logoRock Island Orca Swimming 4:20.68
666
49 Karl Thomas Iowa Flyers Swim Club logoIowa Flyers Swim Club 4:20.88
697
50 Ben Hewett WEST Swim Club logoWEST Swim Club 4:21.61
656
51 Dmitriy Pelutis Patriot (IL) logoPatriot (IL) 4:21.67
689
52 Morgan Barnes Eastern Iowa logoEastern Iowa 4:21.71
625
53 Deven Ries Peoria Area Water Wizards logoPeoria Area Water Wizards 4:22.64
616
54 Tanner Nimke Rochester Orcas Swim Club logoRochester Orcas Swim Club 4:22.73
615
55 Michael Mills Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 4:22.74
645
56 Max Pratt Minnesota logoMinnesota 4:22.91
614
57 Loren Sether AquaStorm logoAquaStorm 4:23.26
640 PB
58 Matt Kamin Peoria Area Water Wizards logoPeoria Area Water Wizards 4:23.28
640
59 Alexander Brock Northern Lights Swim Associa logoNorthern Lights Swim Associa 4:23.54
616
60 Michael Lanz New Hope Crystal Plymouth Swim Club logoNew Hope Crystal Plymouth Swim Club 4:24.47
598
61 Jacob Roberts North Aquatics Club logoNorth Aquatics Club 4:24.49
598
62 Gabriel Langner Panther Aquatic logoPanther Aquatic 4:24.61
605
63 Owen Kusick Aquajets Swim Team logoAquajets Swim Team 4:25.07
593 PB
64 David Merriman Central Iowa Aquatics logoCentral Iowa Aquatics 4:25.22
591 PB
65 Andrew Staszak South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 4:26.20
582 PB
66 Jack Scafuri Central Iowa Aquatics logoCentral Iowa Aquatics 4:26.88
638 PB
67 Andrew Carlson Fox Valley Swim Team logoFox Valley Swim Team 4:28.64
559
68 Mannix Burns South East Metro Sharks logoSouth East Metro Sharks 4:30.31
605
69 Brady Stern Panther Aquatic logoPanther Aquatic 4:30.86
538
70 Andrew Salomon Swift Aquatics logoSwift Aquatics 4:31.11
536
71 John Seylar Minnetonka Swim Club logoMinnetonka Swim Club 4:31.96
528
Noah Oldson Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team NS
Connor Gillespie Swift Aquatics logoSwift Aquatics NS
Denver Freeman New Trier Aquatics logoNew Trier Aquatics DQ