CollegeSwimming.com

2013 Speedo Champions Series LCM - Minneapolis, MN

  • Completed
  • Jul. 17–20, 2013
  • LCM

200 Back Women

A Final LCM
Rank Name Team Time Points
1 Kelly Ryan WEST Swim Club 2:16.88
 
875 PB
2 Ashlyn Schoof Schroeder YMCA Swim Team 2:17.18
 
921 PB
3 Erin Falconer Patriot Aquatic Club (IL) 2:17.74
 
880 PB
4 Shelby Wilson Wisconsin Aquatics 2:19.81
 
827
5 Amanda Moran Academy Bullets Swim Club 2:20.28
 
819 PB
6 Annie Gosselin Academy Bullets Swim Club 2:22.02
 
810
7 Veronika Jedryka Patriot Aquatic Club (IL) 2:23.13
 
772 PB
8 Natalie Keshemberg Ozaukee Aquatics 2:23.80
 
781
B Final LCM
Rank Name Team Time Points
9 Tevyn Waddell Mitchell Aquatic Club 2:20.12
 
841
10 Marissa Engel Blue Devil Swim Club 2:20.87
 
809 PB
11 Hannah Kastigar Aberdeen Aquaholics 2:21.57
 
798 PB
12 Rebecca Martinez Chicago Wolfpack Aquatic Club 2:21.64
 
797 PB
13 Isabel Wyer Minnetonka Swim Club 2:22.30
 
786
14 Rachael Kelch Peoria Area Water Wizards 2:22.50
 
783 PB
15 Madeline Hoch of Minnesota Twin Cities 2:22.66
 
780
16 Erica King Patriot Aquatic Club (IL) 2:22.87
 
777 PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points
17 Natalie McGovern Academy Bullets Swim Club 2:23.16
 
772 PB
18 Sarah Weihe Iowa City Eels Swim Club 2:23.36
 
769 PB
19 Madeliene Klichowski Northwestern Uni 2:23.87
 
761
20 Haley Nelson Patriot Aquatic Club (IL) 2:24.06
 
777
21 Kelly Leonard Riptide 2:24.84
 
796
22 Natalie Tapia Chicago Wolfpack Aquatic Club 2:25.49
 
754
23 Alexandra Kolz Blue Devil Swim Club 2:26.38
 
721 PB
24 Julia Wawer Patriot Aquatic Club (IL) 2:27.99
 
695
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Cassie Hendricks Brookings Swim Club 2:23.85
 
761 PB
26 Amanda Petro Arlington Alligators Inc 2:24.65
 
748
27 Maria Jardeleza New Trier Swim Club 2:25.65
 
732
28 Erika Guenther St. Croix Swim Club 2:25.90
 
728
29 Riley Kirby Patriot Aquatic Club (IL) 2:26.15
 
724
30 Valerie Tarazi Barrington Swim Club 2:26.75
 
800 +3.4% PB
31 Katie Taylor Schroeder YMCA Swim Team 2:26.89
 
732 PB
32 Bri Alexander South Metro Storm 2:27.18
 
727
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ashlyn Schoof Schroeder YMCA Swim Team 2:18.23
 
904
2 Amanda Moran Academy Bullets Swim Club 2:18.72
 
845 PB
3 Kelly Ryan WEST Swim Club 2:19.35
 
834
4 Erin Falconer Patriot Aquatic Club (IL) 2:20.28
 
838 PB
5 Natalie Keshemberg Ozaukee Aquatics 2:20.71
 
831
6 Shelby Wilson Wisconsin Aquatics 2:21.61
 
797
7 Veronika Jedryka Patriot Aquatic Club (IL) 2:22.12
 
789 PB
8 Annie Gosselin Academy Bullets Swim Club 2:22.46
 
802
9 Isabel Wyer Minnetonka Swim Club 2:22.51
 
782
10 Marissa Engel Blue Devil Swim Club 2:22.73
 
779
11 Kiera Janzen of Minnesota Twin Cities 2:22.81
 
778 PB
12 Rebecca Martinez Chicago Wolfpack Aquatic Club 2:22.82
 
777 PB
13 Tevyn Waddell Mitchell Aquatic Club 2:23.01
 
794
14 Madeline Hoch of Minnesota Twin Cities 2:23.12
 
773
15 Rachael Kelch Peoria Area Water Wizards 2:23.21
 
771 PB
16 Hannah Kastigar Aberdeen Aquaholics 2:23.49
 
767
17 Erica King Patriot Aquatic Club (IL) 2:23.50
 
766
18 Kelly Leonard Riptide 2:23.53
 
817
19 Madeliene Klichowski Northwestern Uni 2:23.67
 
764
20 Julia Wawer Patriot Aquatic Club (IL) 2:23.68
 
764
21 Haley Nelson Patriot Aquatic Club (IL) 2:23.96
 
778
22 Sarah Weihe Iowa City Eels Swim Club 2:24.03
 
758 PB
23 Natalie Tapia Chicago Wolfpack Aquatic Club 2:24.21
 
774
24 Natalie McGovern Academy Bullets Swim Club 2:24.38
 
752 PB
25 Alexandra Kolz Blue Devil Swim Club 2:24.61
 
749 PB
26 Emma Szczupakiewicz South West Aquatic Team 2:24.63
 
748
27 Pamela Breitrick Unattached-Iowa 2:24.71
 
747 PB
28 Katherine Delaney Wisconsin Aquatics 2:24.89
 
744 PB
29 Katie Taylor Schroeder YMCA Swim Team 2:24.92
 
763 PB
30 Maria Jardeleza New Trier Swim Club 2:25.04
 
742
31 Amanda Petro Arlington Alligators Inc 2:25.10
 
741
32 Erika Guenther St. Croix Swim Club 2:25.19
 
739
33 Mary Howard Illinois Aquatics 2:25.24
 
739 PB
34 Samantha James New Trier Swim Club 2:25.51
 
734
35 Bri Alexander South Metro Storm 2:25.85
 
748
36 Valerie Tarazi Barrington Swim Club 2:26.04
 
811 +3.9% PB
37 Riley Kirby Patriot Aquatic Club (IL) 2:26.20
 
723
38 Cassie Hendricks Brookings Swim Club 2:26.22
 
723 PB
39 Olivia Cook Rochester Orcas Swim Club 2:26.23
 
723 PB
40 Anne Tamblyn Wisconsin Aquatics 2:26.36
 
721 PB
41 Nikol Lagodzinska Chicago Wolfpack Aquatic Club 2:26.47
 
719
42 Kaitlyn Joyce Express Swim Team 2:26.48
 
719 PB
43 Gia Dalesandro Fox Valley Swim Team 2:26.58
 
717
44 Angela Le Edina Swim Club 2:26.69
 
735
45 Julia Brazeau Minnetonka Swim Club 2:26.70
 
801
46 Kate Moreton Aquajets Swim Team 2:26.90
 
712 PB
47 Elaine Boosalis Unattached-Iowa 2:26.95
 
712
47 Saki Takumiya Arlington Alligators Inc 2:26.95
 
712
49 Kelsey Abbas Black Hawk Area Swim Team 2:26.97
 
711 PB
50 Kelley Lehane Academy Bullets Swim Club 2:27.13
 
709
51 Kylie Dahlgren Aquajets Swim Team 2:27.21
 
727
52 Madeleine Jardeleza New Trier Swim Club 2:27.45
 
704
53 Victoria Bagley Aquajets Swim Team 2:27.58
 
702 PB
54 Rachel Baker Unattached-Minnesota 2:27.87
 
697
55 Emma Barnett Barrington Swim Club 2:27.92
 
696 -1.3%
56 Ruby Powell Coho Swim Club 2:27.95
 
696 PB
57 Hailey Szews of Minnesota Twin Cities 2:28.04
 
695
58 Madeline Hunt Fox Valley Swim Team 2:28.06
 
694
59 Ellyn Vitek WEST Swim Club 2:28.09
 
694
60 Sydney Swanson South East Metro Sharks 2:28.16
 
693 PB
61 Lauren Oostman Bloomington Normal Swim Club 2:28.18
 
692 -2.5%
62 Alexandra DuChene Pleasant Prairie Patriots 2:28.32
 
742
63 Paige Haden McGaw YMCA Swim Team 2:28.41
 
708
64 Holly Stoll Lake Country Swim Team 2:28.53
 
772 +1.7% PB
65 Clare Wieland Scout Aquatics 2:28.56
 
686 PB
66 Courtney Evensen Aquajets Swim Team 2:28.60
 
686
67 Brittany Horn Fox Valley Wave Swim Team 2:28.70
 
736 PB
68 Maggie Sheean Academy Bullets Swim Club 2:28.71
 
684 PB
69 Mackenzie Buss Shawano Community Swim Club 2:28.76
 
683
70 Madison Martin Badger Aquatic Club (WI) 2:28.77
 
683 PB
71 Shayna Salzman Patriot Aquatic Club (IL) 2:28.82
 
682
72 Caitlin Lanigan Patriot Aquatic Club (IL) 2:28.83
 
682
73 Devin Cicha South East Metro Sharks 2:29.04
 
679
74 Khia Kurtenbach Schroeder YMCA Swim Team 2:29.12
 
678 PB
75 Autumn Haebig Ozaukee Aquatics 2:29.26
 
727
76 Ruby Martin Iowa Flyers Swim Club 2:29.38
 
759
77 Danielle Bergeson AquaStorm 2:29.44
 
673
78 Kira Webster Redbird Swim Club 2:29.55
 
671
79 Lexie Joy Freeport Aquatic Swim Team 2:29.61
 
670 PB
80 Hannah Davidsen Academy Bullets Swim Club 2:29.67
 
688
81 Mallory Olson Badger Aquatic Club (WI) 2:29.71
 
669
82 IMimi Schneider Academy Bullets Swim Club 2:29.84
 
667
83 Brooke Evensen Aquajets Swim Team 2:29.89
 
666 PB
84 Tru Walor Minnetonka Swim Club 2:30.04
 
715
85 Margaret Orbon Glenbrook Aquatics 2:30.09
 
663
86 Kate Canfield Fox Valley Swim Team 2:30.17
 
662
87 Meghan Falconer Patriot Aquatic Club (IL) 2:30.32
 
659
88 Casey Kirby Patriot Aquatic Club (IL) 2:30.35
 
678
89 Lindsay Powell Elmbrook Swim Club 2:30.86
 
651 PB
90 Erin Melody The Great Wolf Swim Team 2:31.66
 
639
91 Lexi Monty Fox Cities YMCA 2:31.67
 
658
92 Lauren Harris South Metro Storm 2:31.95
 
654
93 Shea Bougie Riptide 2:32.07
 
684
94 Bella Smits Fastjets 2:32.14
 
683
95 Sarah Thompson Cyclone Swim Club 2:32.15
 
631 PB
96 Ella Hosack Ozaukee Aquatics 2:32.23
 
649
97 Elizabeth Remer Minnetonka Swim Club 2:32.27
 
630
98 Kylie Burgess St. Croix Swim Club 2:32.48
 
626
99 Kate Lucenti New Trier Swim Club 2:32.92
 
639
100 Stephanie Haebig Ozaukee Aquatics 2:32.98
 
619 PB
102 Ellie Szczupakiewicz South West Aquatic Team 2:33.03
 
669 PB
103 Elizabeth Mitchell Unattached-Iowa 2:33.14
 
636
104 Delaney Ambrosen Minnetonka Swim Club 2:33.37
 
613
105 Kirsten Olson Aquajets Swim Team 2:33.58
 
610
106 Amanda Siehs Elmbrook Swim Club 2:34.09
 
602
107 Anna Ellis Sea Devils Swim Club 2:34.29
 
684
108 Margaret Lamere The Great Wolf Swim Team 2:34.87
 
591
109 Madilyn Derby Fargo-Moorhead Y 2:35.21
 
586
110 Anne Jacobsen Barrington Swim Club 2:35.72
 
578 PB
111 Andrea Bryson Fox Cities YMCA 2:36.25
 
570
112 Sara Nelson South Metro Storm 2:43.85
 
462
113 Mallory Weggemann South Metro Storm 3:18.80
 
72
Tereysa Lehnertz Iowa Flyers Swim Club NS
Sarah Coolidge Aquajets Swim Team NS
Breanna Loeschke Cyclone Swim Club NS
Zoe Avestruz Aquajets Swim Team NS
Kallyn Barkey Rochester Orcas Swim Club NS
Jessica Sutherland New Trier Swim Club NS
Regan Smith South Metro Storm NS
Reghan Boldt The Great Wolf Swim Team NS