CollegeSwimming.com

2013 Speedo Champions Series - Waukesha, WI

  • Date

    Mar. 07–10, 2013

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

200 IM Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Alex Walton Iowa City Eels Swim Club 1:51.54
 
861 +1.4% PB
2 Dylan Sether AquaStorm 1:52.47
 
791 PB
3 Jacob Pearson North Aquatics Club 1:55.96
 
710
4 Eric Delmonte Portland Porpoises 1:56.72
 
730 PB
5 Hunter Hojnacki Arizona Aquatic Club 1:57.43
 
725 +1.4% PB
6 George Pappas Lane 4 Aquatics 1:58.01
 
712 -2.6%
7 John Frank Falfins Swimming 1:58.05
 
700 PB
8 Trystan Brown Piranha Swim Team 1:58.56
 
700
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Justin Winnett Central Iowa Aquatics 1:58.82
 
683 -1.4%
10 Ryan Dunton Lake Country Swim Team 1:59.08
 
678
11 Luke Eure Davenport Metro Swim Team 1:59.24
 
685
12 Andrew Cooper Peoria Area Water Wizards 1:59.45
 
670 -0.1%
13 Nick Saulnier Iowa City Eels Swim Club 2:00.27
 
708 -0.3%
14 Loren Sether AquaStorm 2:00.56
 
702 -2.2%
15 Jacob Sund Black Hawk Area Swim Team 2:01.25
 
631
16 Jonathan Dunnett Westbrook Seals 2:06.75
 
530 PB
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Tucker Iwerks Aberdeen Aquaholics 1:58.75
 
696
18 Michael Havenar Falfins Swimming 1:59.05
 
678 PB
19 Sheldon Hatlen Tigersharks Swim Club 1:59.26
 
674 PB
20 Jarom Chamberlain Unattached-Utah 2:01.29
 
595 PB
21 Jackson Tona Greater Pensacola Aquatic Club 2:01.31
 
630 -0.5%
22 Oliver Martin Iowa Flyers Swim Club 2:01.90
 
739
23 Nick or Nicholas Staver Piranhas Swim Club (IA) 2:02.24
 
666 -2.9%
24 Austin Salisbury Blue Devil Swim Club 2:05.54
 
554 -1.8%
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Alex Walton Iowa City Eels Swim Club 1:53.71
 
810 -0.5%
2 Dylan Sether AquaStorm 1:54.51
 
743 PB
3 Jacob Pearson North Aquatics Club 1:56.42
 
700
4 Eric Delmonte Portland Porpoises 1:57.61
 
710 PB
5 Hunter Hojnacki Arizona Aquatic Club 1:57.86
 
716 +1.0% PB
6 George Pappas Lane 4 Aquatics 1:58.67
 
698 -3.2%
7 Trystan Brown Piranha Swim Team 1:58.97
 
691
8 John Frank Falfins Swimming 1:59.03
 
679 PB
9 Jacob Sund Black Hawk Area Swim Team 1:59.79
 
662 PB
10 Andrew Cooper Peoria Area Water Wizards 1:59.94
 
659 -0.5%
11 Nick Saulnier Iowa City Eels Swim Club 2:00.07
 
713 -0.1%
12 Luke Eure Davenport Metro Swim Team 2:00.50
 
658
13 Loren Sether AquaStorm 2:00.58
 
702 -2.2%
14 Justin Winnett Central Iowa Aquatics 2:00.68
 
643 -3.0%
15 Ryan Dunton Lake Country Swim Team 2:00.71
 
642
16 Jonathan Dunnett Westbrook Seals 2:00.77
 
652 PB
17 Tucker Iwerks Aberdeen Aquaholics 2:00.84
 
651
18 Michael Havenar Falfins Swimming 2:00.92
 
638 PB
19 Nick or Nicholas Staver Piranhas Swim Club (IA) 2:01.24
 
688 -2.1%
20 Aidan Keen Iowa Flyers Swim Club 2:01.67
 
678
21 Mark McGlaughlin Iowa Flyers Swim Club 2:01.68
 
678
22 Sheldon Hatlen Tigersharks Swim Club 2:01.72
 
621
23 Jackson Tona Greater Pensacola Aquatic Club 2:01.96
 
616 -1.0%
24 Oliver Martin Iowa Flyers Swim Club 2:02.28
 
731
25 Payton Teduits Badger Aquatic Club (WI) 2:02.67
 
612
26 Jarom Chamberlain Unattached-Utah 2:02.81
 
563 PB
27 Austin Salisbury Blue Devil Swim Club 2:02.82
 
609 +0.4% PB
28 Aaron Scheerer Piranhas Swim Club (IA) 2:02.89
 
561 -3.7%
29 Alexander Bousky Peoria Area Water Wizards 2:03.36
 
598 -0.4%
30 Evan Surma Lincoln Way Swim Association 2:03.39
 
597 -1.5%
31 Daniel Jacobson Pierre Swim Team 2:03.56
 
548
32 Peyton Gaumer Des Moines Swimming Federation 2:03.95
 
586 -2.4%
33 Austin Schmidt AquaStorm 2:05.56
 
508 -2.8%
34 Grant Terrien Blackline Aquatics 2:05.62
 
507
35 Michael Draves Badger Aquatic Club (WI) 2:05.67
 
762
36 Maxwell Robertson New Trier Swim Club 2:05.68
 
595 +0.7% PB
37 Daniel Krueger McFarland Spartan Sharks 2:06.07
 
754
38 Zachary Zernechel Beloit Aquatic Team 2:06.12
 
497 -3.5%
39 Cole Claypool Lincoln Way Swim Association 2:06.14
 
531 -1.5%
40 Stefan Kitsos Eastern Iowa Swimming Federation 2:06.34
 
582 -3.5%
41 Isaak Webb Pella Swim Club 2:06.45
 
644
42 Jacob Ainsworth Beloit Aquatic Team 2:06.65
 
576 -2.9%
43 Matthew Ciolkosz Menomonee Falls Swim Club 2:06.68
 
520 +0.3% PB
44 Andrew Parr Iowa Flyers Swim Club 2:07.01
 
632 -2.4%
45 Nick Plachinski Ozaukee Aquatics 2:07.46
 
516 -6.2%
46 Isaac Smith Mitchell Aquatic Club 2:08.18
 
491
47 Sam Salganik Glenview Titan Aquatic Club 2:09.15
 
527 -4.5%
48 Sam Douglass Ozaukee Aquatics 2:10.28
 
505
James Barry Lake Country Swim Team NS
Logan Roberts Lake Country Swim Team NS
Matthew Weiser New Trier Swim Club NS
Anthony Douglass Ozaukee Aquatics NS