CollegeSwimming.com

2013 NCAA Division III Championships

  • Completed
  • Mar. 20–23, 2013
  • SCY
  • Shenandoah, TX

200 Medley Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Denison (A) Denison
  1. Sean Chabot
  2. Damon Rosenburg
  3. Andrew Rich
  4. George Spaniel
1:29.75
 
770
2 Kenyon (A) Kenyon
  1. Kevin Magee
  2. Bradley Cowan
  3. Ryan Funk
  4. Ian Richardson
1:29.84
 
767
3 Johns Hopkins (A) Johns Hopkins
  1. Joseph Acquaviva
  2. Gideon Hou
  3. Carter Gisriel
  4. Dylan Coggin
1:30.34
 
755
4 MIT (A) MIT
  1. Bradley Mattix
  2. Brendon Chiu
  3. Wyatt Ubellacker
  4. Kale Rogers
1:30.44
 
752
5 Emory (A) Emory
  1. Ross Spock
  2. Peter O'Brien
  3. Stephen Czaja
  4. Ryan Bass
1:30.46
 
752
6 UW-Stevens Point (A) UW-Stevens Point
  1. Joey Clapp
  2. Alexander Loftus
  3. Ryan Farmer
  4. Joseph Gendron
1:30.84
 
742
7 Stevens Institute (A) Stevens Institute
  1. Gregory Charriez
  2. Simas Jarasunas
  3. Daniel Munt
  4. Tyler Hessler
1:31.13
 
735
8 TCNJ (A) TCNJ
  1. Aleksander Burzynski
  2. Michael Oliva
  3. Adam Schneider
  4. Stephen Gibson
1:31.16
 
735
9 St. Olaf (A) St. Olaf
  1. Evan Griffith
  2. Colby Kubat
  3. William Brebrick
  4. Tanner Roe
1:31.62
 
724
10 Redlands (A) Redlands
  1. Jeffrey Depew
  2. Clint Freeman
  3. Chris Depew
  4. Brent Reed
1:31.68
 
722
11 Ohio Northern (A) Ohio Northern
  1. Marc Anderson
  2. Andrew Keriazes
  3. Jordan Breitigam
  4. Christian Garlock
1:31.70
 
722
12 Amherst (A) Amherst
  1. Matthew Heise
  2. Ruobing Zhang
  3. Samuel Stewart
  4. Tyler Hampton
1:31.81
 
719
13 Williams (A) Williams
  1. Alex McCarter
  2. Jacob Tamposi
  3. Thaddeus Ricotta
  4. Daeus Jorento
1:31.82
 
719
14 C-M-S (A) C-M-S
  1. Blake Weber
  2. Bradley Perfect
  3. Patrick Shultz
  4. Joseph Hinton
1:31.83
 
719
15 Washington & Lee (A) Washington & Lee
  1. Wayde Marsh
  2. David Ireland
  3. Brennan Haley
  4. Richard Sykes
1:31.86
 
718
16 Chicago (A) Chicago
  1. Bryan Bunning
  2. James Taylor
  3. Matt Veldman
  4. Thomas Meek
1:31.96
 
716
17 Kalamazoo (A) Kalamazoo
  1. Alex Armstrong
  2. Dylan Shearer
  3. Tyler Benmark
  4. Petar Simic
1:33.20
 
687
18 Mary Washington (A) Mary Washington
  1. Sean Mayer
  2. Peter Slattery
  3. Michael Yelmgren
  4. Hugh Anderson
1:33.28
 
686
19 Hartwick (A) Hartwick
  1. Cory Perez
  2. Kenneth Kleso
  3. Bradley Ranson
  4. Lydon Schultz
1:34.06
 
669
20 Keene State (A) Keene State
  1. Jared Hyde
  2. James Black
  3. Cole Hogg
  4. Austin Harris
1:34.64
 
656
Ithaca (A) Ithaca
  1. Adam Zelehowsky
  2. Jacob Robbins
  3. Peter Knight
  4. Zachary Kundel
DQ
DePauw (A) DePauw
  1. Blake Lehmann
  2. Matthew Kukurugya
  3. Alexander Alfonso
  4. Jack Burgeson
DQ
UW-Whitewater (A) UW-Whitewater
  1. Joseph Devroy
  2. Marcus Genrich
  3. Benjamin Wynn
  4. Landon Joiner
DQ