CollegeSwimming.com

2013 NCAA Division III Championships

  • Shenandoah, TX
  • Date

    Mar. 20–23, 2013

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

400 Free Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time
1 MIT (A) MIT
  1. Anthony Chen
  2. Austin Fathman
  3. Craig Cheney
  4. Wyatt Ubellacker
2:57.39
 
2 Denison (A) Denison
  1. Sean Chabot
  2. Carlos Maciel
  3. Conrad Wuorinen
  4. Spencer Fronk
2:58.83
 
3 Johns Hopkins (A) Johns Hopkins
  1. William Kimball
  2. Anthony Lordi
  3. Nick Schmidt
  4. Carter Gisriel
2:59.18
 
4 C-M-S (A) C-M-S
  1. Alex Poltash
  2. Devin Bowers
  3. Patrick Shultz
  4. Joseph Hinton
2:59.60
 
5 Kenyon (A) Kenyon
  1. Ian Stewart-Bates
  2. Austin Caldwell
  3. Ryan Funk
  4. Jimmy Chapman
2:59.65
 
6 DePauw (A) DePauw
  1. Casey Hooker
  2. Alexander Alfonso
  3. Daniel McGuinness
  4. Blake Lehmann
3:00.43
 
7 Gettysburg (A) Gettysburg
  1. Jason Potter
  2. Michael Harmon
  3. Stuart Cubbison
  4. Ashton Leyens
3:00.92
 
8 Emory (A) Emory
  1. Ross Spock
  2. Jacob Stephens
  3. James Douglas
  4. Ryan Bass
3:01.51
 
9 Amherst (A) Amherst
  1. Nick Egan
  2. Tyler Hampton
  3. Perrin Bulakul
  4. Connor Sholtis
3:01.71
 
10 Keene State (A) Keene State
  1. Gregory Youngstrom
  2. Austin Harris
  3. James Black
  4. Jared Hyde
3:01.96
 
11 Stevens Institute (A) Stevens Institute
  1. Tomasz Wolinski
  2. Tyler Hessler
  3. Byron Held
  4. Shawn Hanak
3:02.05
 
12 TCNJ (A) TCNJ
  1. Adam Schneider
  2. Phillip Hawley
  3. Brian Perez
  4. Stephen Tarnowski
3:02.58
 
13 St. Olaf (A) St. Olaf
  1. Tanner Roe
  2. William Brebrick
  3. Colby Kubat
  4. Michael Gratz
3:02.97
 
14 Williams (A) Williams
  1. Alex McCarter
  2. Paul Dyrkacz
  3. Thaddeus Ricotta
  4. Tom Vieth
3:03.01
 
15 Redlands (A) Redlands
  1. Clint Freeman
  2. Eric Loprete
  3. Jeffrey Depew
  4. Chris Depew
3:03.30
 
16 Merchant Marine (A) Merchant Marine
  1. Kevin Lindgren
  2. Sean Minor
  3. Alvaro Brice
  4. Joshua McCormick
3:03.38
 
17 UW-Stevens Point (A) UW-Stevens Point
  1. Eric Emerson
  2. Ryan Farmer
  3. Joseph Gendron
  4. Joey Clapp
3:03.46
 
18 Carleton (A) Carleton
  1. Erik Klontz
  2. Mamoru Kanazawa
  3. Stephen Grinich
  4. George McAneny
3:03.47
 
19 Hartwick (A) Hartwick
  1. Lydon Schultz
  2. Kenneth Kleso
  3. Miles Blaney
  4. Bradley Ranson
3:03.73
 
20 Ithaca (A) Ithaca
  1. Peter Knight
  2. Zachary Kundel
  3. Adam Zelehowsky
  4. Jacob Robbins
3:04.78
 
21 Mary Washington (A) Mary Washington
  1. Hugh Anderson
  2. Sean Mayer
  3. John McHugh
  4. Nicholas Eckhoff
3:05.70
 
22 Chicago (A) Chicago
  1. Eric Hallman
  2. Thomas Meek
  3. Andrew Salomon
  4. Matt Veldman
3:06.17
 
23 Kalamazoo (A) Kalamazoo
  1. Petar Simic
  2. Dylan Shearer
  3. Tyler Benmark
  4. Jacob Lindquist
3:08.29
 
24 Ohio Northern (A) Ohio Northern
  1. Christian Garlock
  2. Jordan Breitigam
  3. Marc Anderson
  4. Andrew Keriazes
3:11.71