CollegeSwimming.com

2013 NCAA Division III Championships

  • Completed
  • Mar. 20–23, 2013
  • SCY
  • Shenandoah, TX

200 Free Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Kenyon Kenyon
  1. Austin Caldwell
  2. Curtis Ramsey
  3. Percy Gates
  4. Ryan Funk
1:20.38
 
782
2 MIT MIT
  1. Wyatt Ubellacker
  2. Brendan Deveney
  3. Austin Fathman
  4. Craig Cheney
1:20.42
 
781
3 Johns Hopkins Johns Hopkins
  1. Dylan Coggin
  2. Carter Gisriel
  3. Edward Pagano
  4. Anthony Lordi
1:21.07
 
762
4 TCNJ TCNJ
  1. William Kasper
  2. Adam Schneider
  3. Phillip Hawley
  4. Stephen Gibson
1:21.29
 
756
5 Emory Emory
  1. Ryan Bass
  2. Richard Upton
  3. Jacob Stephens
  4. Ross Spock
1:21.59
 
748
6 C-M-S C-M-S
  1. Alex Poltash
  2. Devin Bowers
  3. Patrick Shultz
  4. Joseph Hinton
1:21.78
 
743
7 Keene State Keene State
  1. Gregory Youngstrom
  2. Austin Harris
  3. James Black
  4. Jared Hyde
1:21.93
 
739
8 UW-Stevens Point UW-Stevens Point
  1. Eric Emerson
  2. Ryan Farmer
  3. Joseph Gendron
  4. Joey Clapp
1:22.14
 
733
9 Stevens Institute Stevens Institute
  1. Daniel Munt
  2. Josh Lefeber
  3. Byron Held
  4. Tyler Hessler
1:22.20
 
731
10 Denison Denison
  1. Ryan Fleming
  2. Quinn Bartlett
  3. George Spaniel
  4. Conrad Wuorinen
1:22.26
 
730
11 Ithaca Ithaca
  1. Peter Knight
  2. Jacob Robbins
  3. Adam Zelehowsky
  4. Zachary Kundel
1:22.42
 
726
12 Gettysburg Gettysburg
  1. Jason Potter
  2. Michael Harmon
  3. Stuart Cubbison
  4. Ashton Leyens
1:22.53
 
723
13 DePauw DePauw
  1. Blake Lehmann
  2. Alexander Alfonso
  3. Daniel McGuinness
  4. Jack Burgeson
1:22.64
 
720
14 Carleton Carleton
  1. Erik Klontz
  2. George McAneny
  3. Stephen Grinich
  4. Mamoru Kanazawa
1:22.79
 
716
15 Amherst Amherst
  1. Connor Sholtis
  2. Samuel Stewart
  3. Conor Deveney
  4. Tyler Hampton
1:23.14
 
707
16 Williams Williams
  1. Tom Vieth
  2. Chris Faux
  3. Paul Dyrkacz
  4. Daeus Jorento
1:23.18
 
706
17 Merchant Marine Merchant Marine
  1. Sean Minor
  2. Kevin Lindgren
  3. Alvaro Brice
  4. Joshua McCormick
1:23.27
 
704
18 Kalamazoo Kalamazoo
  1. Petar Simic
  2. Dylan Shearer
  3. Tyler Benmark
  4. Alex Armstrong
1:23.38
 
701
19 St. Olaf St. Olaf
  1. Tanner Roe
  2. William Brebrick
  3. Colby Kubat
  4. Michael Gratz
1:23.62
 
695
20 Hartwick Hartwick
  1. Lydon Schultz
  2. Kenneth Kleso
  3. Miles Blaney
  4. Bradley Ranson
1:24.26
 
679
21 SUNY-Cortland SUNY-Cortland
  1. Judd Simon
  2. Dan Maximowicz
  3. Benjamin Strickland
  4. Reeve Callen
1:24.34
 
677
22 Washington & Lee Washington & Lee
  1. Richard Sykes
  2. David Ireland
  3. Brennan Haley
  4. Wayde Marsh
1:24.46
 
674
23 Chicago Chicago
  1. Thomas Meek
  2. Andrew Salomon
  3. Eric Hallman
  4. Matt Veldman
1:24.74
 
668
24 Redlands Redlands
  1. Brent Reed
  2. Eric Loprete
  3. Jeffrey Depew
  4. Clint Freeman
1:24.82
 
666
25 Ohio Northern Ohio Northern
  1. Christian Garlock
  2. Jordan Breitigam
  3. Marc Anderson
  4. Andrew Keriazes
1:24.99
 
662
26 UW-Whitewater UW-Whitewater
  1. Landon Joiner
  2. Benjamin Wynn
  3. Joseph Devroy
  4. Marcus Genrich
1:25.08
 
660
27 Mary Washington Mary Washington
  1. Peter Slattery
  2. John McHugh
  3. Michael Yelmgren
  4. Nicholas Eckhoff
1:27.10
 
615