Site logo

YMCA Short Course National Championships

  • Completed
  • Apr. 01–05, 2019
  • SCY
  • Greensboro, NC

200 Back Men

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Sam Wesley Ridley Area YMCA logoRidley Area YMCA 1:45.04
947 0.0%
2 Paul Retterer Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 1:45.84
929 0.0%
3 John-Michael Gordon Lynchburg YMCA logoLynchburg YMCA 1:46.66
903 +0.5% PB
4 Nathan Quarterman Boise YMCA logoBoise YMCA 1:46.85
924 +1.3% PB
5 Michael Juengel Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 1:47.16
892 +3.5% PB
6 Alex SUN York YMCA logoYork YMCA 1:47.47
885 +2.3% PB
7 Matthew Davidson Lynchburg YMCA logoLynchburg YMCA 1:48.93
858 +1.0% SB
8 David Wahlen YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 1:51.30
799 -1.6%
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Austin Carroll YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 1:47.72
879 +1.1% PB
10 Lance Norris Rocky Mount Family YMCA logoRocky Mount Family YMCA 1:48.19
949 +0.2% PB
11 Hurricane Harris SPDY - Stevens Point Area YMCA logoSPDY - Stevens Point Area YMCA 1:48.20
875 +0.4% PB
12 Gabe MACHADO Boise YMCA logoBoise YMCA 1:48.43
944 -0.0%
13 Ziyad Saleem Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:48.82
879 -0.2%
14 Nick Toepfer South Shore Mill Pond YMCA logoSouth Shore Mill Pond YMCA 1:49.56
863 +1.6% PB
14 Alex Gifford Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 1:49.56
844 +0.8% PB
16 Lucas Kravchenko Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 1:50.49
817 +1.7% SB
C Final SCY
Name Team Time Pts Imp
17 Justin Heimes Upper Perkiomen YMCA logoUpper Perkiomen YMCA 1:48.62
884 +1.6% PB
18 Liam Custer Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:48.96
972 +0.7% PB
19 Noah Clancy Tri-city Area Ymca Tidalwaves logoTri-city Area Ymca Tidalwaves 1:49.38
848 +1.3% PB
20 Amadeusz Knop South County-FL logoSouth County-FL 1:49.59
958 +0.8% PB
21 Jack Christian Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 1:50.20
849 +2.3% PB
22 Sam Hanke Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 1:50.24
848 +4.9% PB
23 Leighton Mayers Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 1:51.00
805 -1.0%
24 Michael Horkan Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 1:51.26
825 +0.6% PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Sam Wesley Ridley Area YMCA logoRidley Area YMCA 1:46.48
914 -1.4%
2 Paul Retterer Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 1:46.59
912 -0.7%
3 Nathan Quarterman Boise YMCA logoBoise YMCA 1:46.68
928 +1.5% PB
4 John-Michael Gordon Lynchburg YMCA logoLynchburg YMCA 1:46.74
901 +0.4% PB
5 Michael Juengel Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 1:47.24
890 +3.4% PB
6 Alex SUN York YMCA logoYork YMCA 1:47.39
886 +2.3% PB
7 Matthew Davidson Lynchburg YMCA logoLynchburg YMCA 1:47.65
887 +2.2% PB
8 David Wahlen YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 1:47.67
880 +1.7% PB
9 Hurricane Harris SPDY - Stevens Point Area YMCA logoSPDY - Stevens Point Area YMCA 1:48.06
878 +0.5% PB
10 Gabe MACHADO Boise YMCA logoBoise YMCA 1:48.17
949 +0.2% PB
11 Austin Carroll YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 1:48.33
865 +0.6% PB
12 Ziyad Saleem Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:48.61
884 0.0%
13 Lance Norris Rocky Mount Family YMCA logoRocky Mount Family YMCA 1:49.02
930 -0.5%
14 Nick Toepfer South Shore Mill Pond YMCA logoSouth Shore Mill Pond YMCA 1:49.35
868 +1.8% PB
15 Alex Gifford Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 1:49.41
848 +0.9% PB
15 Lucas Kravchenko Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 1:49.41
841 +2.6% PB
17 Leighton Mayers Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 1:49.72
834 +0.2% PB
18 Sam Hanke Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 1:49.79
858 +5.3% PB
19 Amadeusz Knop South County-FL logoSouth County-FL 1:49.87
952 +0.5% PB
20 Jack Christian Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 1:50.03
852 +2.4% PB
21 Liam Custer Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:50.06
947 -0.3%
22 Michael Horkan Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 1:50.33
846 +1.4% PB
23 Justin Heimes Upper Perkiomen YMCA logoUpper Perkiomen YMCA 1:50.35
845 -0.0%
24 Noah Clancy Tri-city Area Ymca Tidalwaves logoTri-city Area Ymca Tidalwaves 1:50.58
822 +0.2% PB
25 Ross Noble YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 1:50.83
930 +0.9% PB
26 Daniel Diehl Cumberland-MD logoCumberland-MD 1:51.03
1038 +2.4% PB
27 Tommy Janton Western Branch YMCA logoWestern Branch YMCA 1:51.04
885 +1.6% PB
28 Noah Witt State-PA logoState-PA 1:51.32
798 +1.1% SB
29 Nathen Eberhardt Lancaster and Fairfield YMCA logoLancaster and Fairfield YMCA 1:51.42
796 +0.0% PB
30 Evan Eckels Hamilton Area YMCA logoHamilton Area YMCA 1:52.11
806 +2.4% PB
31 Evan Bota Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 1:52.25
785 0.0%
32 Lucas Racevicius Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 1:52.34
776 -0.1%
33 Sean Rave Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 1:52.51
772 0.0%
34 Alfred Pong Chambersburg Memorial YMCA logoChambersburg Memorial YMCA 1:52.58
796 +1.8% PB
35 Noble Reynolds Prattville YMCA logoPrattville YMCA 1:52.59
777 +1.9% PB
36 Matt Voight Somerset Hills YMCA logoSomerset Hills YMCA 1:52.63
770 +0.6% SB
37 Jeffrey Settlemyre Wilmington YMCA logoWilmington YMCA 1:52.98
769 +3.2% SB
38 Bruce Keener Harrison Area YMCA logoHarrison Area YMCA 1:53.03
842 +0.2% PB
39 Patrick Furbay Wilmington YMCA logoWilmington YMCA 1:53.04
786 +0.7% PB
39 Mike Sickels South County-FL logoSouth County-FL 1:53.04
768 +0.9% PB
41 Brandon Miller Rocky Mount Family YMCA logoRocky Mount Family YMCA 1:53.14
839 +1.8% PB
42 Alan Shao Fanwood Scotch Plains YMCA logoFanwood Scotch Plains YMCA 1:53.18
765 +0.7% SB
43 Collin Davis YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 1:53.27
781 +1.4% PB
44 Lucas Hodgson Greenwich YMCA Marlins logoGreenwich YMCA Marlins 1:53.43
874 +0.7% PB
45 Evan Moulton Springfield YMCA (Illinois) logoSpringfield YMCA (Illinois) 1:53.50
758 +2.2% PB
46 Austin Twiss Westport/Weston Family Y Swim logoWestport/Weston Family Y Swim 1:53.69
747 +2.2% PB
47 Garrett Burk Bradywine YMCA (Delaware) logoBradywine YMCA (Delaware) 1:53.82
744 +3.9% PB
48 David Walton Glens Falls YMCA logoGlens Falls YMCA 1:53.95
822 -0.7%
49 Jack Henry Ham Reston-VA logoReston-VA 1:53.99
740 -0.5%
50 Aidan Hughes Summit Branch YMCA logoSummit Branch YMCA 1:54.04
746 +0.7% PB
51 Chris Weber Farmington Valley YMCA Tsunami logoFarmington Valley YMCA Tsunami 1:54.10
745 +0.1% SB
52 Cole Hardy Columbia Northwest Family YMCA logoColumbia Northwest Family YMCA 1:54.12
859 -0.8%
53 Thomas Pennimpede Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 1:54.72
805 -2.5%
54 Christopher Wu Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 1:54.76
731 +0.0% PB
54 Andrew Lin Champaign County YMCA logoChampaign County YMCA 1:54.76
805 +1.9% SB
56 Kyle Mazziotti Cheshire Y/Sea Dog  Swim C logoCheshire Y/Sea Dog Swim C 1:54.83
748 0.0%
57 Peyton Wray Piedmont Family YMCA Inc. logoPiedmont Family YMCA Inc. 1:54.97
800 +0.5% PB
58 Benaiah Mcdowell Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 1:55.23
721 +1.1% PB
58 Michael Pacholarz Sussex County Branch YMCA logoSussex County Branch YMCA 1:55.23
739 -0.2%
60 Max Zhang Champaign County YMCA logoChampaign County YMCA 1:55.27
739 +2.6% PB
61 Zach Titus Titusville YMCA logoTitusville YMCA 1:55.31
719 +0.0% PB
62 Nathan Williams Columbia Northwest Family YMCA logoColumbia Northwest Family YMCA 1:55.34
719 PB
63 Ben Desclous Hagerstown YMCA Gators Swim Team logoHagerstown YMCA Gators Swim Team 1:55.45
735 +0.6% PB
64 Will Stearns Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 1:55.47
716 -0.5%
65 Michael Lorenz Powel Crosley Jr. YMCA logoPowel Crosley Jr. YMCA 1:55.51
715
66 Matthew Congiusta YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 1:55.56
788 +0.9% PB
67 Connor Green Lancaster and Fairfield YMCA logoLancaster and Fairfield YMCA 1:55.73
784 +0.4% PB
68 Michael Botting Fanwood Scotch Plains YMCA logoFanwood Scotch Plains YMCA 1:55.90
707 -1.4%
69 Christopher Bowman Rock Hill Area YMCA logoRock Hill Area YMCA 1:56.17
701 -0.5%
70 Josiah Lauver West Shore YMCA logoWest Shore YMCA 1:56.37
690
71 Colby Childress Lynchburg YMCA logoLynchburg YMCA 1:56.78
688 -1.5%
72 Greg Roytman Tri Hampton YMCA logoTri Hampton YMCA 1:56.82
681 -1.8%
73 Phil Qiu Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 1:56.83
706 -1.4%
74 Samuel Hughes Ridgewood YMCA logoRidgewood YMCA 1:56.88
760 -0.3%
75 James Curreri Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 1:57.12
755 -2.1%
76 Luke Stine Bloomsburg Area YMCA (BAY) logoBloomsburg Area YMCA (BAY) 1:57.24
679 -1.0%
77 Bryan Harvey Summit Branch YMCA logoSummit Branch YMCA 1:57.28
678 +0.0% SB
78 Kyle Farrow West Shore YMCA logoWest Shore YMCA 1:57.32
696 +5.1% SB
79 Logan DeConti Ridley Area YMCA logoRidley Area YMCA 1:57.61
745 -1.2%
80 Liam Hood Montclair YMCA logoMontclair YMCA 1:58.01
663 +1.4% SB
81 Michael Meyer Edwardsville YMCA logoEdwardsville YMCA 1:58.04
662 -2.6%
82 Noah Siegmeier Sage YMCA of Metro Chicago logoSage YMCA of Metro Chicago 1:58.21
659 +1.3% PB
83 Christopher Patrick Boise YMCA logoBoise YMCA 1:58.92
644 -2.1%
84 Alexander Morgan Greenwich YMCA Marlins logoGreenwich YMCA Marlins 1:59.36
635 -2.8%
85 SAM JORDAN Eastern Lycoming YMCA logoEastern Lycoming YMCA 1:59.41
634 -3.2%