Site logo

2019 Florida Swimming Spring Championship

  • Completed
  • Feb. 28, 2019 - Mar. 03, 2019
  • SCY
  • Orlando, FL

100 Back Men 17 and Over

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Ryland Sun Area Tallahassee logoArea Tallahassee 49.06
881 +1.5% PB
2 Dylan Brisco Gator Swim Club logoGator Swim Club 50.14
829 +0.5% PB
3 Lukas Cote Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 50.31
837 +1.8% PB
4 Carlos Cartagena-Diaz Blue Dolfins logoBlue Dolfins 50.63
822 -0.6%
5 Wade Eastman United Swim Club logoUnited Swim Club 51.12
799 +1.0% PB
6 Ian Cooper Storm Swim Club logoStorm Swim Club 51.63
759 -0.9%
7 Conner Lowery YMCA of Florida' logoYMCA of Florida' 51.64
775 -1.1%
8 Jhon Moncada Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 52.89
702 -4.8%
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 Mason Herbet Blue Dolfins logoBlue Dolfins 51.48
782 +2.7% PB
10 Liam Kugler Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 51.65
774 +2.7% PB
11 Dan Bowen Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 52.12
753 -1.3%
12 Rusty Jerger Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 52.21
749 +0.1% PB
13 Mike Sickels South County-FL logoSouth County-FL 52.23
748 +0.0% PB
14 Nicholas Eunice Gator Swim Club logoGator Swim Club 52.31
744 +0.8% PB
15 Jay Jay Fonnotto Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 52.63
730 -0.2%
16 Ben Moers unattached 55.43
590 -2.2%
C Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
17 Tyler Carreja Tbay logoTbay 52.13
736 +1.5% PB
18 Caio Franco Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 52.52
735 +4.8% PB
19 Garrett Stanley Swim Florida logoSwim Florida 52.53
734 +0.2% PB
20 Gordon Leadbetter Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 52.67
728 +1.1% PB
21 Nicolas Vansteenberghe Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 52.77
723 +0.7% PB
22 Jackson Kirk Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 52.81
722 -1.8%
23 Khalif-Munir Kalahiki Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 53.09
709 +0.2% PB
24 Oscar Madsen T2 Aquatics logoT2 Aquatics 54.49
631 -1.5%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Carlos Cartagena-Diaz Blue Dolfins logoBlue Dolfins 50.14
845 +0.4% PB
2 Dylan Brisco Gator Swim Club logoGator Swim Club 50.29
822 +0.2% PB
3 Lukas Cote Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 50.52
827 +1.4% PB
4 Ryland Sun Area Tallahassee logoArea Tallahassee 50.77
799 -1.9%
5 Conner Lowery YMCA of Florida' logoYMCA of Florida' 51.17
797 -0.1%
5 Ian Cooper Storm Swim Club logoStorm Swim Club 51.17
780 0.0%
7 Wade Eastman United Swim Club logoUnited Swim Club 51.53
780 +0.2% PB
8 Jhon Moncada Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 51.91
746 -2.9%
9 Liam Kugler Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 51.94
761 +2.1% PB
10 Dan Bowen Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 52.13
752 -1.4%
11 Jay Jay Fonnotto Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 52.35
742 +0.4% PB
12 Mason Herbet Blue Dolfins logoBlue Dolfins 52.44
738 +0.9% PB
13 Nicholas Eunice Gator Swim Club logoGator Swim Club 52.46
737 +0.5% PB
14 Mike Sickels South County-FL logoSouth County-FL 52.50
736 -0.5%
15 Ben Moers unattached 52.67
711 +2.9% SB
16 Patryk Pilkowski Florida Elite Sw logoFlorida Elite Sw 52.72
709 -3.4%
17 Rusty Jerger Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 52.78
723 -1.0%
18 Jake Adcock unattached 52.82
705 +3.0% SB
19 Tyler Carreja Tbay logoTbay 52.96
698 -0.0%
20 Nicolas Vansteenberghe Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 53.02
712 +0.2% PB
21 Garrett Stanley Swim Florida logoSwim Florida 53.25
702 -1.1%
22 Gordon Leadbetter Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 53.29
700 -0.1%
23 Khalif-Munir Kalahiki Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 53.58
687 -0.7%
24 Jackson Kirk Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 53.72
681 -3.5%
25 Caio Franco Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 53.84
676 +2.4% PB
26 Oscar Madsen T2 Aquatics logoT2 Aquatics 53.97
654 -0.5%
27 Adam Stumpf Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 54.39
635 -0.7%
28 Freddie Cole Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 54.47
648 0.0%
29 Joshua Lamar Club Seminole logoClub Seminole 54.60
642 -2.9%
30 Cory Wilhelm Radiant Aquatics logoRadiant Aquatics 55.02
624 +0.4% PB
30 Levi Reeves NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 55.02
624 +0.3% PB
32 Magellan Grant Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 55.10
604 -5.4%
33 Jack Wessell Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 55.29
596 -3.4%
33 Yashar Pourmoghadam Blue Dolfins logoBlue Dolfins 55.29
613 +3.8% SB
35 Maxwell Smith Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 55.32
611 -0.9%
36 Derek Ledford TREASURE COAST SWIMMING logoTREASURE COAST SWIMMING 55.39
592 +1.7% SB
37 Jayden Herron Gator Swim Club logoGator Swim Club 55.45
606 -2.2%
38 Mason Ray Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 55.52
587
38 Luke Dingfield Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 55.52
587 -1.2%
40 Reade Lawson TREASURE COAST SWIMMING logoTREASURE COAST SWIMMING 55.54
602 +0.9% PB
42 Daryl Clark Winter Haven Sti logoWinter Haven Sti 55.64
598 -2.3%
42 Jared Repassy Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 55.64
598 +5.3% PB
44 Cameron Dolly Swim Florida logoSwim Florida 55.76
593 -2.4%
45 Christian Martinez Treasure Coast Swimming Conquistadors logoTreasure Coast Swimming Conquistadors 55.79
591 -1.4%
47 John Pellegrino Swim Florida logoSwim Florida 56.23
557 PB
49 Derek McDonald Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 56.58
558 +2.8% PB
50 Aaron Swann South County-FL logoSouth County-FL 56.62
557 -0.4%
51 Jacob Connor T2 Aquatics logoT2 Aquatics 56.63
556 +3.2% PB
52 Connor Jones unattached 56.77
550 +3.5% PB
53 Aaron Malecki unattached 56.91
545 -0.7%
54 Brendan Driscoll Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 56.95
527 +7.7% PB
55 Chris Sylvester Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 57.08
538 -2.7%
56 Noah Christensen Hilltoppers of Inverness logoHilltoppers of Inverness 57.17
534 0.0%
57 Michael Gottlieb Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 57.21
532 0.0%
58 Alex Robinson Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 57.34
511 +5.1% SB
59 Bryce McCool Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 57.47
506 +0.9% PB
60 Kyle Romero Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 57.70
497 +4.8% PB
61 Santiago de Stefano Blue Dolfins logoBlue Dolfins 57.76
494 -3.7%
62 Evan Conklin Gator Swim Club logoGator Swim Club 57.84
507 +2.3% PB
64 Jack Harrison Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 58.00
485 PB
67 Joe Leon Swim Florida logoSwim Florida 59.14
440 -2.9%
68 Richard Holassie Brevard Swim Club logoBrevard Swim Club 59.28
434 +5.9% PB
69 Nick Metro Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 59.42
429
70 Colton Martin Wahoo's of Jax logoWahoo's of Jax 59.71
434 +0.8% PB
71 Alex Caceres Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 1:02.39
320
72 SAMSON ayangoke Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 1:03.38
301 -9.7%
73 Alex Antonewitz West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 1:03.52
297 -1.7%
Eric String Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics NS

100 Back Men 15 and Over

Timed Finals SCY
Name Team Time Pts. Imp.
40 Nicholas Cecchi Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 55.54
586 +2.2% PB
46 Luis Gustavo Junqueira Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 56.07
563 +2.0% PB
62 Hunter Long Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 57.84
491 -2.4%
65 William Heary Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 58.35
471 PB
66 Sean Cardosi Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 59.03
444 +1.3% PB
Andrew Billitto West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati NS

100 Back Men 15 - 16

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Hayden Kwan United Swim Club logoUnited Swim Club 48.95
936 -0.1%
2 Billy Jones Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 51.13
832 +1.7% PB
3 Mason Williams NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 51.43
818 +1.1% PB
4 Ian Brann Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 51.52
814 -0.1%
5 Joey Burns Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 51.65
808 +5.3% PB
6 Nick Shaffer Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 51.89
797 -0.3%
7 Caden Staggard North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 52.18
783 +0.6% PB
8 Luke Williams Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 52.75
758 +3.1% PB
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 Jason Brzozowski Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 52.46
771 +2.8% PB
10 Dominic Miller Storm Swim Club logoStorm Swim Club 52.83
808 +1.2% PB
11 Christian Robinson Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 53.59
720 +1.8% PB
12 Jack Hall Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 53.97
757 +4.1% PB
13 Shane Macgregor unattached 54.44
682 -2.1%
14 Anton Sunyak T2 Aquatics logoT2 Aquatics 54.68
672 -0.6%
15 Slater Sabel Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 54.74
669 +1.8% PB
16 Pablo Martinez Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 55.27
647 -1.4%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Hayden Kwan United Swim Club logoUnited Swim Club 50.25
873 -2.8%
2 Mason Williams NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 51.97
793 +0.0% PB
3 Ian Brann Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 52.02
791 -1.0%
4 Billy Jones Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 52.25
780 -0.5%
5 Caden Staggard North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 52.28
779 +0.5% PB
6 Nick Shaffer Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 52.34
776 -1.1%
7 Logan Ingerick Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 52.41
827 +0.5% PB
8 Joey Burns Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 52.64
763 +3.4% PB
9 Luke Williams Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 52.91
750 +2.8% PB
10 Jason Brzozowski Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 53.12
741 +1.6% PB
11 Shane Macgregor unattached 53.33
731 -0.0%
12 Christian Robinson Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 54.05
700 +1.0% PB
13 Jack Hall Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 54.07
752 +3.9% PB
14 Anton Sunyak T2 Aquatics logoT2 Aquatics 54.40
684 -0.0%
15 Slater Sabel Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 54.54
678 +2.1% PB
16 Dominic Miller Storm Swim Club logoStorm Swim Club 54.60
729 -2.1%
17 Pablo Martinez Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 54.61
675 -0.2%
18 Louie Body VI Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 54.72
724 -0.8%
19 Matthew Ross Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 54.75
723 +1.3% PB
20 Xavier Barnes Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 54.83
666 PB
21 Gus Pastos Gator Swim Club logoGator Swim Club 54.95
660 +0.5% PB
22 Patrick Fry Blue Dolfins logoBlue Dolfins 55.07
655 0.0%
23 Jonathan Kim Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 55.40
694 -2.1%
24 Alek Kacpura Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 55.44
693 +1.6% PB
25 Zach Bregoff Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 55.45
692 0.0%
26 Ryan Gibbons Blue Dolfins logoBlue Dolfins 55.54
635 -0.4%
27 Joshua Brown Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 55.66
630 0.0%
28 Adam Young Seminole Aquatic logoSeminole Aquatic 55.74
626 -1.8%
29 Miguel Turcios Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 55.95
618 -0.4%
30 Connor Marks Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 56.02
615 +0.4% PB
31 Gary Groudsky Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 56.03
614
32 Dante Reccoppa Gator Swim Club logoGator Swim Club 56.09
665 +1.6% PB
33 Rishi Karpur Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 56.16
662 -1.3%
34 Mason Campbell Storm Swim Club logoStorm Swim Club 56.25
658 +0.7% PB
35 Benjamin Brodeur Nocatee Bluetide Swim Team logoNocatee Bluetide Swim Team 56.30
656 -1.2%
48 Grayson D'Agostino North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 56.36
600 -2.3%
36 Nicholas Lee Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 56.41
598 +1.2% PB
37 Kyle Loi Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 56.63
642 +1.1% PB
38 Peyton Ming Highlands Hurric logoHighlands Hurric 56.78
583 -1.4%
39 William Eriksson Swim Florida logoSwim Florida 56.82
634 +1.6% PB
40 Jackson Curry Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 56.90
631 -2.6%
41 Nariyuki Matsudaira Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 56.97
575 -1.2%
42 Grant Himes Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 57.12
622 +0.5% PB
43 Brandon Jeong Gator Swim Club logoGator Swim Club 57.26
616 +3.7% PB
44 Ryan McMahon Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 57.28
562 -0.5%
45 Harrison Newi South County-FL logoSouth County-FL 57.33
560 +0.5% PB
46 Joshua Farless Highlands Hurric logoHighlands Hurric 57.43
556 PB
47 Jackson Smith Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 57.60
549 -2.5%
48 Sam Mariash Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 58.12
528 -0.1%
49 Cristian Jardine Blue Dolfins logoBlue Dolfins 58.15
580 +3.1% PB
50 Kyle Marra-Ulfe Swim Florida logoSwim Florida 58.22
524 -0.3%
51 Andrew Bokelmann Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 58.36
571 -0.4%
52 Connor Athy Gator Swim Club logoGator Swim Club 58.41
569 +0.1% PB
53 Nicholas Tayag Storm Swim Club logoStorm Swim Club 58.53
564 -3.0%
54 David Orrego unattached 58.59
562 +0.2% PB
55 Michael Panariello Storm Swim Club logoStorm Swim Club 58.99
494 -0.6%
56 Benjamin LeClair Blue Dolfins logoBlue Dolfins 59.00
546 +0.7% PB
57 Ty Larue Storm Swim Club logoStorm Swim Club 59.04
544 PB
58 Hunter Wright Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 59.09
542 +4.5% PB
59 Alexander Yuan United Swim Club logoUnited Swim Club 59.28
535 -0.9%
60 Brantley Deady Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 59.50
474 -0.5%
61 Eli Cohen Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 59.51
473 +0.9% PB
62 Andrew Davis North Florida Swimming, Inc. logoNorth Florida Swimming, Inc. 59.53
525 -0.9%
63 Eden Luo Tampa Metro YMCA logoTampa Metro YMCA 59.89
459 -0.6%
64 William Johnson Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 1:00.00
506 +1.6% PB
64 Ashton Cardinal Storm Swim Club logoStorm Swim Club 1:00.00
455 PB
66 Kevin Janson-Dugan Sea Dragon Aquat logoSea Dragon Aquat 1:00.13
450 -1.3%
67 Finn Lynch Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 1:00.15
449 -3.0%
68 Luke Sprague Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 1:01.07
466 -2.1%
69 Jacob Santiago Winter Haven Sti logoWinter Haven Sti 1:01.10
413 -1.1%
70 James Price Sun Coast Swim Team logoSun Coast Swim Team 1:01.24
408 -3.9%
71 Maxwell Alderman Titusville Swim logoTitusville Swim 1:01.40
402 -0.9%
Nam Tran Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) NS
Andrew Meyers West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati NS
Nick Hudanich Blue Dolfins logoBlue Dolfins NS