Site logo

43rd Annual Washington Open

  • Completed
  • Jan. 17–20, 2019
  • SCY
  • Federal way, WA

400 Medley Relay Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
1 Walnut Creek Aquabears (A) Walnut Creek Aquabears
  1. Ryan Iannaccone
  2. Matthew Wilcox
  3. Lee Ward
  4. Calan Brown
3:23.23
 
2 Marin Pirates (A) Marin Pirates
  1. Zach McIntyre
  2. Corban McIntosh
  3. Nathan Luis
  4. Matthew Scruton
3:25.64
 
3 Boise YMCA (A) Boise YMCA
  1. Nathan Quarterman
  2. Nathan Moore
  3. Nathan Esplin
  4. Paul Shutt
3:30.70
 
4 Lake Oswego Swim Club (A) Lake Oswego Swim Club
  1. Nick Simons
  2. Andrew Huang
  3. Nathan Rumsey
  4. Jay Heymann
3:31.32
 
5 Seattle Metropolitan Aquatic C (A) Seattle Metropolitan Aquatic C
  1. Emmett Wayte
  2. Leo Zhang
  3. Parker Wichelmann
  4. Trace Davison Smith
3:31.45
 
6 Denver Swim Academy (A) Denver Swim Academy
  1. Connor West
  2. Luke Baldwin
  3. Joey Ulrich
  4. Stephan Aguirre
3:32.19
 
7 Multnomah Athletic Club Multnomah Athletic Club
  1. Kevin Keil
  2. Alexander Brisbois
  3. Cody Soo
  4. Matthias Kreutzer
3:32.54
 
8 Walnut Creek Aquabears (B) Walnut Creek Aquabears
  1. Abdallah Mahgoub
  2. Bang-kai Chao
  3. Jacob Mohrland
  4. Chris Schulz
3:34.61
 
9 Spokane Waves Aq (A) Spokane Waves Aq
  1. Drew Kistler
  2. Ryan Foote
  3. Phi Ton
  4. Seth Ryherd
3:35.10
 
10 Boise YMCA (B) Boise YMCA
  1. Gabe MACHADO
  2. Max Wolf
  3. Josh Sutton
  4. Jonathan Sutherlin
3:35.70
 
11 Denver Swim Academy (B) Denver Swim Academy
  1. Sean Carr
  2. Isaac Yi
  3. Maximus Mitchell
  4. Spencer Burks
3:35.96
 
12 Swim San Diego (A) Swim San Diego
  1. Dylan Le
  2. Kai Zeger
  3. Jonathan Hsu
  4. Luke Wascher
3:37.40
 
13 Missoula Aquatic Club Missoula Aquatic Club
  1. Simon McMahon
  2. Finnian Westenfelder
  3. Tanner Baldry
  4. Sawyer Keyes
3:38.09
 
14 Seattle Metropolitan Aquatic C (B) Seattle Metropolitan Aquatic C
  1. Jarod Schahrer
  2. Zach Leary-Bignayan
  3. Jaden Taylor
  4. Dylan Chang
3:39.25
 
15 Mt. Hood Aquatics Mt. Hood Aquatics
  1. Justin Logue
  2. Owen Ngan
  3. Isaiah Ross
  4. Josiah Hoccom
3:39.35
 
16 valley aquatics swim team valley aquatics swim team
  1. Lewis Wentler
  2. Bryce Soriano
  3. Brendan Man
  4. Aidan Bouchard
3:39.41
 
17 Marin Pirates (C) Marin Pirates
  1. Ryan Hernandez
  2. Christoph Horky
  3. Marcus Belingheri
  4. Alejandro Alvarado
3:41.59
 
18 Marin Pirates (B) Marin Pirates
  1. Griffin Burke
  2. William Todebush
  3. MICHAEL LU
  4. Samuel Rhinehart
3:41.61
 
19 Santa Maria Swim Club (A) Santa Maria Swim Club
  1. Ryan Lacaste
  2. Austin Aguirre
  3. Ryan Aguirre
  4. Parker Reynolds
3:42.34
 
20 Douglas Dolfins Swim Team Douglas Dolfins Swim Team
  1. Joseph Smithen
  2. Jack Stevenson
  3. Justin LoPresto
  4. Connor Taylor
3:45.62
 
21 Denver Swim Academy (C) Denver Swim Academy
  1. Landon McDowell
  2. Gavin Will
  3. Lucas Frazier
  4. Walker Kurtz
3:47.49
 
22 Santa Maria Swim Club (B) Santa Maria Swim Club
  1. Mason Enthoven
  2. Asa Marsalek
  3. Keshaun Patel
  4. Blake Simpson
3:48.29
 
23 Missoula YMCA Swim Team (A) Missoula YMCA Swim Team
  1. Jorgen Midboe
  2. Bremer Deaton
  3. Alexander Vatoussis
  4. Jackson Moe
3:50.01
 
24 Boise YMCA (C) Boise YMCA
  1. Christopher Patrick
  2. Joshua Cunningham
  3. Timothy Wong
  4. Tyler Quarterman
3:51.27
 
25 Missoula YMCA Swim Team (B) Missoula YMCA Swim Team
  1. Adam McCormick
  2. Theo Morin
  3. Jonathan Wolgamot
  4. Antonio Gon
3:51.69
 
26 Denver Swim Academy (D) Denver Swim Academy
  1. Jacob Swier
  2. Nicholas Ames
  3. Hunter Sullivan
  4. Antonio Goris
3:52.47
 
27 Marin Pirates (D) Marin Pirates
  1. SAMUEL MORRIS
  2. Victor Pilgaard
  3. Max DeSomma
  4. BENNETT BREWER
3:54.00
 
28 Walnut Creek Aquabears (C) Walnut Creek Aquabears
  1. Scott Iannaccone
  2. Soren Stanton
  3. Alex Halfon
  4. ASHTON POTTER
3:55.55
 
29 Velocity Swimming (A) Velocity Swimming
  1. William Neer
  2. Tage Madson
  3. Ian Walsh
  4. Cameron Wheeler
3:55.81
 
30 Elk Grove Aquati Elk Grove Aquati
  1. Jacob Low
  2. Landon Nava
  3. Miles Nguyen
  4. Brian Chow
3:56.38
 
31 Spokane Waves Aq (B) Spokane Waves Aq
  1. Brett Butler
  2. Ethan Ingalls
  3. Michael Hochwalt
  4. Trae Babcock
3:56.81
 
32 Forest Grove Swim Club Forest Grove Swim Club
  1. Hunter Bartoo
  2. Jan Peeters Weem
  3. Ryan Perez
  4. Levi Jorgenson
3:56.84
 
33 Truckee Tahoe Swim Team Truckee Tahoe Swim Team
  1. Ryan Williams
  2. Aaron Bronstone
  3. Hunter Hoffman
  4. Dylan Cole
3:58.80
 
34 Boise YMCA (D) Boise YMCA
  1. Shaedon Stratton
  2. Aaron Johnson
  3. John Rubocki
  4. Ben Stucky
3:59.32
 
35 Swim San Diego (B) Swim San Diego
  1. Benjamin Kennedy
  2. Porter McCabe
  3. Daniel Hotson
  4. Raymond Song
4:00.23
 
36 Velocity Swimming (B) Velocity Swimming
  1. Trenten Calloway
  2. Simon Madson
  3. Rami Escure
  4. Jackson Calloway
4:00.69
 
Reno Aquatic Club Reno Aquatic Club
  1. David McLean
  2. Aidan Pflieger
  3. Nathan McAlister
  4. Samuel Lindley
DQ
Lake Oswego Swim Club (B) Lake Oswego Swim Club NS
Vandal Aquatics Vandal Aquatics
  1. Ethan Baird
  2. Simon Miura
  3. Reid Johnson
  4. Hayden Buehler
NS