Login
Register
Login
Register
Home
Meets
Top Times
Team Rankings
Recruiting
Videos
Meet Simulator
Help
Close
Home
Meets
Top Times
Team Rankings
Recruiting
Videos
Meet Simulator
Help
Speedo Champions Series - Minneapolis
Completed
Jul 21–24, 2010
LCM
Jean K. Freeman Aquatic Center - Minneapolis, MN, USA
Speedo Champions Series - Minneapolis
Meet Dashboard
1500 Free
Event
50 Free
100 Free
200 Free
400 Free
800 Free
1500 Free
100 Back
200 Back
100 Breast
200 Breast
100 Fly
200 Fly
200 IM
400 IM
Men
Gender
Men
Women
Timed Finals
Name
Team
Time
Score
Imp
2
Danny Thomson
Hinsdale Swim Club
Hinsdale Swim Club
16:04.76
17
–
3
Daniel Conway
Blue Devil Swim Club
Blue Devil Swim Club
16:21.14
16
–
PB
4
Benjamin Kanute
St Charles Swim Team
St Charles Swim Team
16:29.84
15
–
PB
5
Reed Malone
New Trier Aquatics
New Trier Aquatics
16:33.76
14
–
PB
8
Cameron Herting
Iowa City Eels Swim Club
Iowa City Eels Swim Club
16:41.50
11
–
PB
10
Josh Olszewski
Pitchfork Aquatics
Pitchfork Aquatics
16:44.55
7
–
12
Erick Huft
Edina Swim Club
Edina Swim Club
16:47.50
5
–
13
Jeffrey Freund
Palatine Park District
Palatine Park District
16:49.94
4
–
14
Blake Morgan
YMCA Flying Fish
YMCA Flying Fish
16:51.06
3
–
16
Patrick Walsh
Southwest Aquatic Team
Southwest Aquatic Team
16:53.20
1
–
PB
17
samuel skinner
New Trier Aquatics
New Trier Aquatics
16:57.14
–
–
18
Josh Kanute
St Charles Swim Team
St Charles Swim Team
16:57.66
–
–
PB
19
Peter Grumhaus
Scout Aquatics
Scout Aquatics
17:01.94
–
–
21
Dennis Kostidis
Lake Forest Swim Club
Lake Forest Swim Club
17:05.47
–
–
22
Nick Hasemann
Bartlett Electrix Swim team
Bartlett Electrix Swim team
17:06.88
–
–
23
Londen Thomas
Pitchfork Aquatics
Pitchfork Aquatics
17:08.34
–
–
24
Colin McAllister
Iowa City Eels Swim Club
Iowa City Eels Swim Club
17:09.30
–
–
25
Jay Schackle
Hickory Willow Swim Association
Hickory Willow Swim Association
17:11.83
–
–
PB
26
Langston Fitts
Lake Forest Swim Club
Lake Forest Swim Club
17:13.37
–
+1.3%
PB
28
Benjamin Epperly
Palatine Park District
Palatine Park District
17:18.02
–
–
29
Grant Smith
YMCA Flying Fish
YMCA Flying Fish
17:18.93
–
–
PB
30
Adam Kastigar
Aberdeen Swim Club
Aberdeen Swim Club
17:19.57
–
–
PB
31
Joshua Hughes
Eastern Iowa
Eastern Iowa
17:23.71
–
–
32
Jon Querciagrossa
Peoria Area Water Wizards
Peoria Area Water Wizards
17:23.85
–
–
PB
33
JEFF Ding
Pitchfork Aquatics
Pitchfork Aquatics
17:24.27
–
–
34
William Shanel
St Charles Swim Team
St Charles Swim Team
17:24.59
–
–
35
Morgan Barnes
Eastern Iowa
Eastern Iowa
17:33.19
–
–
36
Alex McLain
Pierre Swim Team
Pierre Swim Team
17:33.96
–
–
37
Joseph Szczupakiewicz
Southwest Aquatic Team
Southwest Aquatic Team
17:34.79
–
–
PB
38
Jakob Olandt
Badger Aquatic Club (WI)
Badger Aquatic Club (WI)
17:35.57
–
–
PB
39
Kyle Gannon
St Charles Swim Team
St Charles Swim Team
17:36.85
–
–
40
Christian Nygaard
North Suburban Aquatic Club
North Suburban Aquatic Club
17:45.69
–
–
42
Nicholas Halverson
Winnebago Area Mariners
Winnebago Area Mariners
17:53.00
–
–
PB
43
Tim Halverson
Winnebago Area Mariners
Winnebago Area Mariners
17:55.83
–
–
44
TJ Bindseil
St Charles Swim Team
St Charles Swim Team
18:00.40
–
–
PB
45
Christopher Angerhofer
Sioux Falls Swim Team
Sioux Falls Swim Team
18:01.46
–
–
Events
Close
Dummy text
1
100 Free Women
2
100 Free Men Finals
3
200 Breast Women
4
200 Breast Men
5
200 Fly Women
6
200 Fly Men
7
800 Free Women
8
800 Free Men
9
200 Free Women
10
200 Free Men
11
400 IM Women
12
400 IM Men
13
100 Back Women
14
100 Back Men Finals
17
200 Back Women
18
200 Back Men
19
400 Free Women
20
400 Free Men
21
100 Breast Women
22
100 Breast Men
23
100 Fly Women
24
100 Fly Men Finals
27
200 IM Women
28
200 IM Men Finals
29
1500 Free Women
30
50 Free Women
31
50 Free Men
32
1500 Free Men
51
100 Free Men
63
100 Back Men
73
100 Fly Men
77
200 IM Men
Events
Events
50 Free
100 Free
200 Free
400 Free
800 Free
1500 Free
50 Back
100 Back
200 Back
50 Breast
100 Breast
200 Breast
50 Fly
100 Fly
200 Fly
200 IM
400 IM
200 Free Relay
400 Free Relay
800 Free Relay
200 Medley Relay
400 Medley Relay
1M Diving
3M Diving
Platform Diving