CollegeSwimming.com

2010 NCAA Division III Championships

  • Completed
  • Mar. 17–20, 2010
  • SCY
  • Minneapolis, MN

200 Medley Relay Women

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Denison Denison
  1. Olivia Zaleski
  2. Gail Blachly
  3. Kate Rich
  4. Ksenia Golovkina
1:42.92
 
767
2 Emory Emory
  1. Jacqueline Schneider
  2. April Whitley
  3. Lillian Ciardelli
  4. Claire Pavlak
1:44.02
 
743
3 C-M-S C-M-S
  1. Elsa Cheng
  2. Annie Perizzolo
  3. Katie Bilotti
  4. Emma Jones
1:44.06
 
742
4 Williams Williams
  1. Kathryn Ha
  2. Liz Visconti
  3. Logan Todhunter
  4. Carolyn Geller
1:45.43
 
714
5 Keene State Keene State
  1. Kristine Trutor
  2. Kaila Umbarger
  3. Jillian Whitaker
1:45.49
 
712
6 TCNJ TCNJ
  1. Traci Hofer
  2. Kayleigh Shangle
  3. Laura Pierce
  4. Ashley Robb
1:46.00
 
702
7 Amherst Amherst
  1. Emily Swett
  2. Rebecca Kelley
  3. Kendall Dacey
  4. Kendra Stern
1:46.15
 
699
8 Kenyon Kenyon
  1. Kathryn Haller
  2. Alisa Vereshchagin
  3. Lauren Brady
1:46.18
 
699
9 Gustavus Adolphus Gustavus Adolphus
  1. Carley Mosher
  2. Maggie Hansvick
  3. Stephanie Korba
  4. Sarah Hund
1:46.26
 
697
10 UW-La Crosse UW-La Crosse
  1. Chelsea Hoff
  2. Brianna Peyer
  3. Taylor Smith
  4. Katelyn Hartung
1:46.28
 
697
11 UW-Stevens Point UW-Stevens Point
  1. Diandra Nero
  2. Kelly Kading
  3. Lisa Clemens
  4. Jessica Nordstrom
1:46.60
 
690
12 Stevens Institute Stevens Institute
  1. Gabrielle Czernik
  2. Stephanie Miller
  3. Marissa Douglas
  4. Laura Barito
1:46.63
 
690
13 Ithaca Ithaca
  1. Melissa Keesler
  2. Madi Sherry
  3. Carly Jones
  4. Sheila Rhoades
1:46.96
 
683
14 Calvin Calvin
  1. Kristen Kinzer
  2. Emily Roberts
  3. Caitlin Alexander
  4. Monica Bressler
1:47.90
 
666
15 MIT MIT
  1. Elina Hu
  2. Anna Kokensparger
  3. Amy Jacobi
  4. Nicole Wang
1:47.99
 
664
16 Grove City Grove City
  1. Jennifer Ryan
  2. Angela Palumbo
  3. Kaitlin Riesmeyer
  4. Sarah Page
1:48.03
 
663
17 Carthage Carthage
  1. Amanda Croix
  2. Lisa Tiltges
  3. Michelle Pelka
  4. Alyssa Messina
1:48.64
 
652
18 Johns Hopkins Johns Hopkins
  1. Daniela Villegas
  2. Annie Tsay
  3. Elizabeth Rogers
  4. Eleanor Gardner
1:49.87
 
631
19 Redlands Redlands
  1. Jessica Medvec
  2. McKenzie Nakamura
  3. Lauren Zehner
  4. Casey Sripramong
1:50.27
 
624
20 UW-Eau Claire UW-Eau Claire
  1. Megan Finley
  2. Nicole Dorvinen
  3. Hannah Ramquist
  4. Julia Olson
1:50.69
 
617
21 Whitworth Whitworth
  1. Jennifer Benson
  2. Ashley Lecoq
  3. Natalie Turner
1:51.41
 
605
22 Middlebury Middlebury
  1. Katherine Loftus
  2. Jennifer Friedlander
  3. Nora Daly
  4. Audrey Tolbert
1:52.21
 
592
Mary Washington Mary Washington
  1. Sarah Crockett
  2. Nina Michelle Sawyer
  3. Andriana Lesiuk
DQ