CollegeSwimming.com

2010 NCAA Division III Championships

  • Completed
  • Mar. 17–20, 2010
  • SCY
  • Minneapolis, MN

400 Free Relay Women

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Emory Emory
  1. Whitley Taylor
  2. Lillian Ciardelli
  3. Ann Wobler
  4. Ruth Westby
3:25.75
 
780
2 Denison Denison
  1. Alyssa Swanson
  2. Marit Wangstad
  3. Kate Rich
  4. Hilary Callen
3:25.78
 
779
3 Kenyon Kenyon
  1. Tina Ertel
  2. Kathryn Leech
  3. Lauren Brady
3:27.02
 
765
4 Williams Williams
  1. Katherine O'Leary
  2. Logan Todhunter
  3. Carolyn Geller
  4. Caroline Wilson
3:27.93
 
755
5 Grove City Grove City
  1. Jennifer Ryan
  2. Jenna Richert
  3. Sarah Page
  4. Angela Palumbo
3:28.22
 
752
6 UW-La Crosse UW-La Crosse
  1. Chelsea Hoff
  2. Danielle Ellingson
  3. Abigail Diehl
  4. Katelyn Hartung
3:29.29
 
741
7 Stevens Institute Stevens Institute
  1. Hayley Hatfield
  2. Marissa Douglas
  3. Sian Pearson
  4. Laura Barito
3:30.17
 
731
8 Johns Hopkins Johns Hopkins
  1. Annie Tsay
  2. Eleanor Gardner
  3. Daniela Villegas
  4. Elizabeth Rogers
3:30.39
 
729
9 Carthage Carthage
  1. Michelle Pelka
  2. Samantha Mahler
  3. Alyssa Messina
  4. Amanda Croix
3:31.28
 
720
10 Amherst Amherst
  1. Rebecca Thompson
  2. Anna Haring
  3. Emily Swett
  4. Kendra Stern
3:31.34
 
719
11 TCNJ TCNJ
  1. Margaret Molloy
  2. Melissa Hessler
  3. Kayleigh Shangle
  4. Laura Pierce
3:31.46
 
718
12 Whitworth Whitworth
  1. Jennifer Benson
  2. Ashley Lecoq
  3. Natalie Turner
3:31.86
 
714
13 Mary Washington Mary Washington
  1. Sarah Crockett
  2. Cameron Figuers
  3. Nina Michelle Sawyer
  4. Andriana Lesiuk
3:32.24
 
710
14 Gustavus Adolphus Gustavus Adolphus
  1. Dajana Vidovic
  2. Jonna Berry
  3. Sarah Hund
  4. Carrie Gundersen
3:32.34
 
709
15 Keene State Keene State
  1. Kristine Trutor
  2. Jillian Whitaker
  3. Jacqueline Foster
  4. Kaila Umbarger
3:32.67
 
706
16 UW-Stevens Point UW-Stevens Point
  1. Lindsay Lukes
  2. Jessica Nordstrom
  3. Kelly Kading
  4. Andrea Wagner
3:33.40
 
699
17 UW-Eau Claire UW-Eau Claire
  1. Casey Preissel
  2. Julia Olson
  3. Hannah Ramquist
  4. Megan Finley
3:33.81
 
695
18 Middlebury Middlebury
  1. Nora Daly
  2. Audrey Tolbert
  3. Katherine Loftus
  4. Jennifer Friedlander
3:34.11
 
692
19 C-M-S C-M-S
  1. Jennifer Rinker
  2. Annie Perizzolo
  3. Katie Bilotti
  4. Emma Jones
3:34.16
 
691
20 Redlands Redlands
  1. Jessica Medvec
  2. Casey Sripramong
  3. Lauren Zehner
  4. Alexandra Bollella
3:34.67
 
686
21 Ithaca Ithaca
  1. Rebecca Blazak
  2. Melissa Keesler
  3. Carly Jones
  4. Sheila Rhoades
3:36.91
 
665
22 Calvin Calvin
  1. Monica Bressler
  2. Maggie Vail
  3. Kristen Kinzer
  4. Emily Roberts
3:38.70
 
649