Site logo

LE GLSS Robert F. Busbey Invitational

  • Completed
  • May. 17–19, 2019
  • LCM
  • Cleveland, OH

100 Fly Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Erick Guzman Lake Erie Silver Dolphins 57.08
 
785
2 Yousif Bu Arish Lake Erie Silver Dolphins 58.55
 
724 PB
3 Jay Johnson Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 59.31
 
693 +1.3% SB
4 Ian Allen --- (unattached) 1:00.48
 
662 -7.6%
5 Bobby Bottomley Ridgewood Branch YMCA 1:01.06
 
639 -2.8%
6 Thomas Inwood University Swim Club 1:01.18
 
619
7 Daniel Simoes Seneca Valley Sw 1:01.22
 
787 PB
8 Bernat Lomero Arenas Lake Erie Silver Dolphins 1:01.62
 
602 -2.3%
9 Auben Nugent OLY Swimming 1:01.96
 
644 -5.4%
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
10 Owen Blazer Seneca Valley Sw 58.91
 
725
11 Brandon Stoia Ridgewood Branch YMCA 1:01.85
 
608 PB
12 Jacob Tuckerman Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:02.48
 
569
13 Griffin Curtis OLY Swimming 1:03.15
 
599 -7.9%
14 Andrew Ketler Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:03.19
 
711
15 Mark Krusinski Cleveland Swim 1:03.22
 
542
16 Aidan Florio Ridgewood Branch YMCA 1:04.22
 
594 PB
17 Gavin Blazer Seneca Valley Sw 1:04.59
 
659 PB
18 Caleb Tuckerman Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:06.25
 
448
C Final LCM
Rank Name Team Time Points
19 Andrew Szachta OLY Swimming 1:06.15
 
709 PB
20 Ben Davis Great Lakes Sailfish Swimming 1:07.02
 
678
21 Max Haney OLY Swimming 1:07.31
 
668 PB
22 Vittorio Cappabianca Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:08.03
 
536 PB
23 Ruben Szabo Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:08.82
 
509 PB
24 Francis Walton Seneca Valley Sw 1:09.54
 
485 PB
25 Chase Zoltak OLY Swimming 1:10.82
 
547
26 Oscar Ruff Killer Whales Sw 1:11.27
 
532 PB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Erick Guzman Lake Erie Silver Dolphins 58.28
 
735
2 Angelo Russo Club Mountaineer Aquatics 59.23
 
697
3 Trayton Saladin Club Mountaineer Aquatics 1:00.10
 
662
4 Max Gustafson --- (unattached) 1:00.26
 
655 -5.4%
5 Jay Johnson Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:00.64
 
640 -0.9%
6 Yousif Bu Arish Lake Erie Silver Dolphins 1:00.89
 
631
7 Thomas Inwood University Swim Club 1:01.07
 
624
8 Bernat Lomero Arenas Lake Erie Silver Dolphins 1:01.13
 
621 -1.5%
9 Bobby Bottomley Ridgewood Branch YMCA 1:01.34
 
628 -3.3%
10 Ian Allen --- (unattached) 1:01.43
 
625 -9.3%
11 Auben Nugent OLY Swimming 1:01.71
 
653 -5.0%
12 Jack Portmann Club Mountaineer Aquatics 1:01.74
 
598
13 Nicolas Tekieli Great Lakes Sailfish Swimming 1:01.93
 
645 PB
14 Greg Pristov University Swim Club 1:02.08
 
585
15 Alex Podrez Great Lakes Sailfish Swimming 1:02.18
 
635 PB
16 Daniel Simoes Seneca Valley Sw 1:02.25
 
747 PB
17 Mark Krusinski Cleveland Swim 1:02.46
 
570
18 Jack Frazier Club Mountaineer Aquatics 1:02.65
 
563
19 Owen Blazer Seneca Valley Sw 1:02.79
 
573
20 Brandon Stoia Ridgewood Branch YMCA 1:02.81
 
572 PB
21 Samuel Neaveill Club Mountaineer Aquatics 1:02.84
 
556
22 Connor Brown --- (unattached) 1:03.20
 
597
23 Mason Harding OLY Swimming 1:03.28
 
629 -4.2%
24 Griffin Curtis OLY Swimming 1:03.32
 
592 -8.2%
25 Jacob Tuckerman Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:03.76
 
522
26 Callaway Grainer OLY Swimming 1:04.00
 
513
27 Andrew Ketler Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:04.93
 
646
28 Aidan Florio Ridgewood Branch YMCA 1:05.58
 
544 PB
29 Caleb Tuckerman Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:06.11
 
452
30 Gavin Blazer Seneca Valley Sw 1:06.34
 
595 PB
31 Garrett Morris Lake Shore Swim Club 1:06.50
 
477 PB
32 Max Haney OLY Swimming 1:06.73
 
688 PB
33 Zach Tomasic Moon Aqua Club 1:06.76
 
416 PB
34 Madan Morris Lake Erie Silver Dolphins 1:06.83
 
500
35 Andrew Szachta OLY Swimming 1:07.01
 
678 PB
36 Joel Diccion OLY Swimming 1:07.58
 
440
37 Zach Beatty --- (unattached) 1:07.59
 
440 PB
38 Conner McBeth Moon Aqua Club 1:07.79
 
433
39 Luke Heberle Ridgewood Branch YMCA 1:07.86
 
431 -9.2%
40 Michael Bednar Great Lakes Sailfish Swimming 1:08.10
 
423
41 Isaac Shaker Solon Stars Swim Club 1:08.11
 
422 -0.4%
42 Gannon Mellett Moon Aqua Club 1:08.22
 
419 PB
43 Matt Vanone Great Lakes Sailfish Swimming 1:08.27
 
379 -9.7%
44 Griffin Gushman OLY Swimming 1:08.59
 
440 PB
45 Francis Walton Seneca Valley Sw 1:08.72
 
512 PB
46 Ben Davis Great Lakes Sailfish Swimming 1:09.39
 
595
47 Zachary Mitarotonda Snow Swimming (VA) 1:10.00
 
361 PB
48 Vittorio Cappabianca Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:10.38
 
457
49 Chase Zoltak OLY Swimming 1:10.61
 
554
50 Aiden Morris Lake Shore Swim Club 1:10.74
 
338 -12.9%
51 Paul Moore Snow Swimming (VA) 1:10.82
 
368 +2.6% PB
52 Oscar Ruff Killer Whales Sw 1:10.96
 
543 PB
53 Matthew Kuzmich Moon Aqua Club 1:11.13
 
326
54 Ruben Szabo Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:11.53
 
420 PB
55 Victor Perez Reyes Solon Stars Swim Club 1:11.65
 
342 PB
56 William Van de Walle Great Lakes Sailfish Swimming 1:11.72
 
308
57 Daniel Rodrigues Shaker Sharks 1:12.18
 
259
58 Andrew Deng OLY Swimming 1:12.29
 
499 PB
59 Braden Falvo OLY Swimming 1:12.34
 
498
60 Hunter Forsythe Great Lakes Sailfish Swimming 1:12.58
 
247 PB
61 Patrick Barna OLY Swimming 1:13.56
 
459
62 Logan Solonche Solon Stars Swim Club 1:13.95
 
345
63 Iason Cho Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 1:14.97
 
415 PB
64 Shay Freund Moon Aqua Club 1:15.21
 
239 PB
65 Joseph Kupec Medina Recreation Swim Team 1:15.81
 
292
66 Amadou Sall OLY Swimming 1:15.82
 
291 PB
67 Evan Kowalczyk Lake Erie Silver Dolphins 1:17.66
 
241
68 Jake Kennedy OLY Swimming 1:18.02
 
139
69 Andrew Lewis Great Lakes Sailfish Swimming 1:22.75
 
204 PB
Anthony Colangelo Moon Aqua Club DQ
Caleb Kemp Moon Aqua Club DQ
Srujan Jaladi Solon Stars Swim Club DQ