Site logo

Filters

Niagara Swimming Short Course Championships

  • Completed
  • Mar. 07–10, 2019
  • SCY
  • Ithaca, NY

200 Back Men 15 and Over

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Benjamin Ludlow Mercury Swimming logoMercury Swimming 1:52.47
773 +6.8% PB
2 Alexander LaPoint Fairport Area Swim Team logoFairport Area Swim Team 1:53.79
745
3 Christopher Bushnell Syracuse Chargers logoSyracuse Chargers 1:57.04
683 PB
4 Max Kruglov Star Swimming logoStar Swimming 1:57.20
753 0.0%
5 Carter Matteson Star Swimming logoStar Swimming 1:57.89
665 +1.6% PB
6 Benjamin Kisker Town Wrecker Swim Team logoTown Wrecker Swim Team 1:58.14
734 +1.4% PB
7 Max Murray Sea Dragons Swim Club logoSea Dragons Swim Club 1:59.41
653 0.0%
8 Seth Kibler Town Wrecker Swim Team logoTown Wrecker Swim Team 2:00.05
640 -1.1%
9 Terry Omans Skaneateles Lightning Swimming logoSkaneateles Lightning Swimming 2:00.27
617 -1.2%
10 Carter Anderson Swim Ithaca logoSwim Ithaca 2:02.68
587 -2.1%
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
11 Samuel Rivera Irondequoit Swim Club logoIrondequoit Swim Club 1:56.62
765 PB
12 Cooper Mattice Velocity Aquatics, Llc logoVelocity Aquatics, Llc 1:57.27
752 +3.9% PB
13 Brayden Murphy Victor Swim Club logoVictor Swim Club 1:58.17
678 -0.5%
14 Griffin Merkling Liverpool Jets Swim Club logoLiverpool Jets Swim Club 1:59.42
707 PB
15 Phillip Morgan Mercury Swimming logoMercury Swimming 2:01.87
585 +5.1% PB
16 Sam Glaubitz Swim Ithaca logoSwim Ithaca 2:02.79
585 PB
17 Patrick McCrone Town Wrecker Swim Team logoTown Wrecker Swim Team 2:05.51
587 +2.2% PB
18 Benson Dinh Marlins Swimming logoMarlins Swimming 2:05.98
578
19 Samuel Baxter Town of Tonawanda Titans Swim Club logoTown of Tonawanda Titans Swim Club 2:06.74
492
20 Joe Blake Star Swimming logoStar Swimming 2:08.03
468 -3.4%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Benjamin Ludlow Mercury Swimming logoMercury Swimming 1:54.94
720 +4.7% SB
2 Alexander LaPoint Fairport Area Swim Team logoFairport Area Swim Team 1:56.60
685
3 Carter Matteson Star Swimming logoStar Swimming 1:57.96
664 +1.6% PB
4 Seth Kibler Town Wrecker Swim Team logoTown Wrecker Swim Team 1:58.23
677 +0.4% PB
5 Max Kruglov Star Swimming logoStar Swimming 1:58.56
725 -1.2%
6 Christopher Bushnell Syracuse Chargers logoSyracuse Chargers 1:58.96
643
7 Carter Anderson Swim Ithaca logoSwim Ithaca 1:59.67
647 +0.4% SB
8 Max Murray Sea Dragons Swim Club logoSea Dragons Swim Club 2:00.36
633 -0.8%
9 Benjamin Kisker Town Wrecker Swim Team logoTown Wrecker Swim Team 2:00.93
677 -0.9%
10 Terry Omans Skaneateles Lightning Swimming logoSkaneateles Lightning Swimming 2:00.97
603 -1.8%
11 Nick D'Arrigo Sweet Home Aquatics logoSweet Home Aquatics 2:01.29
597 +0.2% SB
12 Cooper Mattice Velocity Aquatics, Llc logoVelocity Aquatics, Llc 2:01.49
666 +0.4% PB
13 Griffin Merkling Liverpool Jets Swim Club logoLiverpool Jets Swim Club 2:01.74
661
14 Phillip Morgan Mercury Swimming logoMercury Swimming 2:02.28
577 +4.8% PB
15 Samuel Rivera Irondequoit Swim Club logoIrondequoit Swim Club 2:02.92
637
16 Brayden Murphy Victor Swim Club logoVictor Swim Club 2:03.94
563 -5.4%
17 Samuel Baxter Town of Tonawanda Titans Swim Club logoTown of Tonawanda Titans Swim Club 2:05.58
514
18 Sam Glaubitz Swim Ithaca logoSwim Ithaca 2:05.65
530 PB
19 Joe Blake Star Swimming logoStar Swimming 2:05.85
509 -1.7%
20 Benson Dinh Marlins Swimming logoMarlins Swimming 2:05.96
578
21 Patrick McCrone Town Wrecker Swim Team logoTown Wrecker Swim Team 2:06.06
576 +1.8% PB
22 Ethan Riester Sea Dragons Swim Club logoSea Dragons Swim Club 2:06.52
514 PB
23 John Licciardello Liverpool Jets Swim Club logoLiverpool Jets Swim Club 2:06.63
494 PB
24 Dylan Long Mexico Tiger Sha logoMexico Tiger Sha 2:06.72
492 +3.0% SB
25 Nicholas Johnston Pack Swim Team Of Pittsford logoPack Swim Team Of Pittsford 2:07.27
500 -1.0%
26 Bradford Jacobs Pack Swim Team Of Pittsford logoPack Swim Team Of Pittsford 2:08.05
468 PB
27 Kai D'Alessandro Victor Swim Club logoVictor Swim Club 2:08.38
480 +0.6% PB
28 Gabe Rivers Mexico Tiger Sha logoMexico Tiger Sha 2:08.55
459 PB
29 Matthew Lawler Velocity Aquatics, Llc logoVelocity Aquatics, Llc 2:09.48
513 +1.8% PB
30 Connor Morrissey Town of Tonawanda Titans Swim Club logoTown of Tonawanda Titans Swim Club 2:09.65
439 +5.8% PB
31 Parker Brod East Aurora Swim Team logoEast Aurora Swim Team 2:10.15
501 +0.8% PB
32 Tyler Prosser Fairport Area Swim Team logoFairport Area Swim Team 2:10.28
421 -0.4%
33 Jordan Fixsen Sea Dragons Swim Club logoSea Dragons Swim Club 2:10.66
491 +1.8% PB
34 Ethan Watson Genesee Valley Swim Team logoGenesee Valley Swim Team 2:14.36
358
35 Christopher Signore Town of Tonawanda Titans Swim Club logoTown of Tonawanda Titans Swim Club 2:25.95
245

200 Back Men 13 - 14

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Ian Hewett Star Swimming logoStar Swimming 1:58.86
759 -0.8%
2 Jackson Bay Victor Swim Club logoVictor Swim Club 2:06.68
604 PB
3 Quinn Smith Syracuse Chargers logoSyracuse Chargers 2:06.93
599 PB
4 Hudson Hall Victor Swim Club logoVictor Swim Club 2:07.61
587 PB
5 Peter Angotti Auburn-NY logoAuburn-NY 2:08.48
682 +5.4% PB
6 Jude Strittmatter Star Swimming logoStar Swimming 2:09.00
561 +4.0% PB
7 Thomas Kashino Star Swimming logoStar Swimming 2:10.00
542 +0.5% PB
8 Marshall Adams Town Wrecker Swim Team logoTown Wrecker Swim Team 2:10.96
525 +0.2% PB
9 Shoonfon Li Horsehead Thrashers logoHorsehead Thrashers 2:11.81
620 PB
10 Adam Fred Hammerhead Swim Club logoHammerhead Swim Club 2:14.26
575
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
11 Alexander Palmer Fairport Area Swim Team logoFairport Area Swim Team 2:12.12
504 +3.0% PB
12 Aidan Losito Star Swimming logoStar Swimming 2:15.39
447 +5.1% PB
13 Keegan Bedford Webster Swim Association logoWebster Swim Association 2:16.72
424 +3.5% PB
14 Benjamin Novozhenets Pack Swim Team Of Pittsford logoPack Swim Team Of Pittsford 2:17.30
415 +1.2% PB
15 Zackary Kreiley Mercury Swimming logoMercury Swimming 2:17.73
515 PB
16 Declan King Town of Tonawanda Titans Swim Club logoTown of Tonawanda Titans Swim Club 2:18.68
498 +1.5% PB
17 Kamden Keyes Golden Comets Swim Club logoGolden Comets Swim Club 2:18.98
493 +2.7% PB
18 Matt Koffman Union Aquatic Club logoUnion Aquatic Club 2:19.00
386
19 Adam Klein Velocity Aquatics, Llc logoVelocity Aquatics, Llc 2:21.97
339 +1.1% PB
20 Andrew Schrage Horsehead Thrashers logoHorsehead Thrashers 2:23.29
319 -4.7%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Ian Hewett Star Swimming logoStar Swimming 2:02.30
689 -3.8%
2 Jackson Bay Victor Swim Club logoVictor Swim Club 2:09.37
554 PB
3 Peter Angotti Auburn-NY logoAuburn-NY 2:09.72
658 +4.5% PB
4 Hudson Hall Victor Swim Club logoVictor Swim Club 2:09.95
543 PB
5 Jude Strittmatter Star Swimming logoStar Swimming 2:10.86
527 +2.7% PB
6 Quinn Smith Syracuse Chargers logoSyracuse Chargers 2:11.44
516 PB
7 Shoonfon Li Horsehead Thrashers logoHorsehead Thrashers 2:12.98
598 PB
8 Adam Fred Hammerhead Swim Club logoHammerhead Swim Club 2:13.69
585
9 Marshall Adams Town Wrecker Swim Team logoTown Wrecker Swim Team 2:13.97
471 -2.1%
10 Thomas Kashino Star Swimming logoStar Swimming 2:14.43
463 -2.9%
11 Keegan Bedford Webster Swim Association logoWebster Swim Association 2:16.66
425 +3.5% PB
12 Aidan Losito Star Swimming logoStar Swimming 2:17.34
414 +3.8% PB
13 Alexander Palmer Fairport Area Swim Team logoFairport Area Swim Team 2:17.45
412 -0.9%
14 Kamden Keyes Golden Comets Swim Club logoGolden Comets Swim Club 2:18.02
510 +3.3% PB
15 Benjamin Novozhenets Pack Swim Team Of Pittsford logoPack Swim Team Of Pittsford 2:18.33
397 +0.5% PB
16 Matt Koffman Union Aquatic Club logoUnion Aquatic Club 2:18.42
396
17 Adam Klein Velocity Aquatics, Llc logoVelocity Aquatics, Llc 2:19.50
378 +2.8% PB
18 Declan King Town of Tonawanda Titans Swim Club logoTown of Tonawanda Titans Swim Club 2:20.26
472 +0.3% PB
19 Zackary Kreiley Mercury Swimming logoMercury Swimming 2:20.60
466 PB
20 Andrew Schrage Horsehead Thrashers logoHorsehead Thrashers 2:21.16
352 -3.1%
21 Dominic Mintz Clarence Swim Cl logoClarence Swim Cl 2:21.23
351 -0.9%
22 Evan Peters Golden Comets Swim Club logoGolden Comets Swim Club 2:21.53
451 +0.0% PB
23 Nathaniel Wales Syracuse Chargers logoSyracuse Chargers 2:21.72
448 PB
24 Christopher Caswell Golden Comets Swim Club logoGolden Comets Swim Club 2:21.90
445 +0.5% PB
25 Ethan Egloff East Aurora Swim Team logoEast Aurora Swim Team 2:22.04
338 PB
26 Jacob Runyon Hilton Area Swim Team logoHilton Area Swim Team 2:22.54
434 -0.7%
27 Ryan Liedka Mexico Tiger Sha logoMexico Tiger Sha 2:22.93
324 -1.8%
28 Lucas Weiner Fairport Area Swim Team logoFairport Area Swim Team 2:23.20
320 -1.4%
29 Matthew Cole Clarence Swim Cl logoClarence Swim Cl 2:23.60
314 +2.5% PB
30 Bryson Wood Horsehead Thrashers logoHorsehead Thrashers 2:25.41
287 -6.7%
31 Matthew Lindquist Fairport Area Swim Team logoFairport Area Swim Team 2:25.65
385 -1.8%
32 ANDERS KJELLSTROM Town Wrecker Swim Team logoTown Wrecker Swim Team 2:27.73
353 -0.1%
33 Aidan Chasman Victor Swim Club logoVictor Swim Club 2:28.96
335 -2.2%
34 Andrew Scalfani-Cohen Velocity Aquatics, Llc logoVelocity Aquatics, Llc 2:29.64
227 -1.6%
35 Eli Noecker Town Wrecker Swim Team logoTown Wrecker Swim Team 2:30.82
212
Andrew Fleming Amherst TigerSharks Swim Club logoAmherst TigerSharks Swim Club NS