Site logo

Filters

South Dakota Swimming Short Course Championships

100 Breast Men 17 - 19

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Nick Loe Pierre Swim Team logoPierre Swim Team 59.11
757 +2.6% PB
2 Christopher Erickson unattached 59.19
754 +6.5% SB
3 Ethan Huber Mitchell Aquatic Club logoMitchell Aquatic Club 1:03.72
561 +0.6% PB
4 Andrew Iverson Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 1:03.75
585 +1.3% PB
5 Mason Anderson Greater Rapid Ci logoGreater Rapid Ci 1:03.91
579
6 Carter Lucas Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 1:04.99
516 +7.5% PB
7 Jay Paulson Mitchell Aquatic Club logoMitchell Aquatic Club 1:05.46
525 -0.0%
8 Hayden White Huron Park & Rec Wobbegongs logoHuron Park & Rec Wobbegongs 1:06.72
482 +0.4% PB
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Jakob Studer Mitchell Aquatic Club logoMitchell Aquatic Club 1:06.86
452 +5.1% PB
10 Andrew Herrlein Mitchell Aquatic Club logoMitchell Aquatic Club 1:09.58
388 +2.5% PB
12 Nathan Ottenbacher unattached 1:10.21
368 +1.7% SB
11 Thomas Thvedt Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 1:12.31
282 -1.9%
13 Nathan Shoup Pierre Swim Team logoPierre Swim Team 1:12.42
302 -0.6%
14 Lucas Langerock Watertown Area Swim Club logoWatertown Area Swim Club 1:12.65
295 +3.6% PB
15 Layne Uecker Pierre Swim Team logoPierre Swim Team 1:15.12
225 PB
16 Adam Schochenmaier Pierre Swim Team logoPierre Swim Team 1:16.12
178 +1.2% PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Christopher Erickson unattached 1:00.51
704 +4.5% SB
2 Nick Loe Pierre Swim Team logoPierre Swim Team 1:01.35
672 -1.1%
3 Mason Anderson Greater Rapid Ci logoGreater Rapid Ci 1:03.43
596 PB
4 Ethan Huber Mitchell Aquatic Club logoMitchell Aquatic Club 1:03.98
552 +0.2% PB
5 Jay Paulson Mitchell Aquatic Club logoMitchell Aquatic Club 1:05.43
526 0.0%
7 Carter Lucas Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 1:06.15
476 +5.9% PB
8 Andrew Iverson Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 1:06.49
489 -3.0%
9 Hayden White Huron Park & Rec Wobbegongs logoHuron Park & Rec Wobbegongs 1:07.34
461 -0.5%
11 Jakob Studer Mitchell Aquatic Club logoMitchell Aquatic Club 1:07.65
426 +4.0% PB
13 Andrew Herrlein Mitchell Aquatic Club logoMitchell Aquatic Club 1:09.95
377 +2.0% PB
17 Nathan Ottenbacher unattached 1:10.21
368 +1.7% SB
16 Thomas Thvedt Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 1:10.21
345 +1.1% SB
20 Nathan Shoup Pierre Swim Team logoPierre Swim Team 1:12.42
302 -0.6%
21 Lucas Langerock Watertown Area Swim Club logoWatertown Area Swim Club 1:12.65
295 +3.6% PB
25 Layne Uecker Pierre Swim Team logoPierre Swim Team 1:15.12
225 PB
26 Adam Schochenmaier Pierre Swim Team logoPierre Swim Team 1:16.12
178 +1.2% PB
27 Grant Britt Watertown Area Swim Club logoWatertown Area Swim Club 1:16.35
172
Joseph Sommervold Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim NS

100 Breast Men 15 - 16

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Miles Johnson Rapid City Racers logoRapid City Racers 1:03.83
647 +0.6% PB
2 Andrew Kovalenko Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 1:07.67
485
3 Jack Schultz Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 1:07.97
504 +1.5% PB
4 Jacob Angerhofer Aberdeen Swim Club logoAberdeen Swim Club 1:09.30
460 +4.9% PB
5 Joseph Holy Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 1:09.58
451 +5.6% PB
6 Shawn Pinkelman Yankton Swim Team logoYankton Swim Team 1:11.13
402 PB
7 Billy Fuller Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 1:11.26
398 -1.9%
8 Tristin Hendricks Black Hills Gold logoBlack Hills Gold 1:12.94
347 PB
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Garrett Antoine Watertown Area Swim Club logoWatertown Area Swim Club 1:13.36
335 PB
10 Collin Crismon Watertown Area Swim Club logoWatertown Area Swim Club 1:15.00
260 +3.9% PB
11 Ethan Timm Watertown Area Swim Club logoWatertown Area Swim Club 1:17.92
183 +3.6% PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
6 Miles Johnson Rapid City Racers logoRapid City Racers 1:05.83
576 -2.5%
10 Jack Schultz Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 1:07.62
515 +2.0% PB
12 Joseph Holy Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 1:09.67
448 +5.5% PB
14 Jacob Angerhofer Aberdeen Swim Club logoAberdeen Swim Club 1:10.00
438 +3.9% PB
15 Andrew Kovalenko Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 1:10.04
408
18 Shawn Pinkelman Yankton Swim Team logoYankton Swim Team 1:11.13
402 PB
19 Billy Fuller Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 1:11.26
398 -1.9%
22 Tristin Hendricks Black Hills Gold logoBlack Hills Gold 1:12.94
347 PB
23 Garrett Antoine Watertown Area Swim Club logoWatertown Area Swim Club 1:13.36
335 PB
24 Collin Crismon Watertown Area Swim Club logoWatertown Area Swim Club 1:15.00
260 +3.9% PB
28 Ethan Timm Watertown Area Swim Club logoWatertown Area Swim Club 1:17.92
183 +3.6% PB

100 Breast Men 13 - 19

Swim-off SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Thomas Thvedt Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 1:09.22
376 +2.5% SB
2 Nathan Ottenbacher unattached 1:09.36
395 +2.9% SB

100 Breast Men 13 - 14

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 William Stanton Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 1:03.92
712 +5.2% PB
2 Samuel Pardy Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 1:07.64
583 +4.9% PB
3 Talon DiCarlo Watertown Area Swim Club logoWatertown Area Swim Club 1:09.42
524 PB
4 Mason Dell Pierre Swim Team logoPierre Swim Team 1:10.08
503 +3.6% PB
5 Gavin Moore Greater Rapid Ci logoGreater Rapid Ci 1:11.46
459 PB
6 Simon Nyangamoi Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 1:11.49
458 +3.0% PB
7 Tomas Gonzalez Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 1:12.72
420 +9.5% PB
8 Zachary Palmer Aberdeen Swim Club logoAberdeen Swim Club 1:14.53
366 +7.0% PB
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Cody Vertin Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 1:14.69
447 PB
10 Caden Sergeant Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 1:15.21
346 +0.3% PB
11 Simon Hendricks Watertown Area Swim Club logoWatertown Area Swim Club 1:15.59
420
12 David-Abrahm Stagg Pierre Swim Team logoPierre Swim Team 1:15.76
415 +0.2% PB
13 Cohan Pietz Yankton Swim Team logoYankton Swim Team 1:16.16
404 PB
14 David Jones Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 1:16.26
316 +5.7% PB
15 Kieran Harrell Yankton Swim Team logoYankton Swim Team 1:17.07
294 PB
16 Elijah Dawson Greater Rapid Ci logoGreater Rapid Ci 1:20.64
280 PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 William Stanton Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 1:06.87
609 +0.8% PB
2 Samuel Pardy Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 1:09.47
523 +2.3% SB
3 Talon DiCarlo Watertown Area Swim Club logoWatertown Area Swim Club 1:10.72
482 PB
4 Mason Dell Pierre Swim Team logoPierre Swim Team 1:10.84
479 +2.6% PB
5 Simon Nyangamoi Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 1:11.68
452 +2.8% PB
6 Tomas Gonzalez Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 1:11.76
450 +10.7% PB
7 Gavin Moore Greater Rapid Ci logoGreater Rapid Ci 1:12.28
434 PB
8 Zachary Palmer Aberdeen Swim Club logoAberdeen Swim Club 1:16.24
317 +4.9% PB
9 Cody Vertin Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 1:16.25
401 PB
10 David-Abrahm Stagg Pierre Swim Team logoPierre Swim Team 1:16.27
400 -0.5%
11 David Jones Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 1:16.56
308 +5.3% PB
12 Kieran Harrell Yankton Swim Team logoYankton Swim Team 1:16.60
307 PB
13 Cohan Pietz Yankton Swim Team logoYankton Swim Team 1:16.86
383 PB
14 Simon Hendricks Watertown Area Swim Club logoWatertown Area Swim Club 1:17.52
365
15 Caden Sergeant Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 1:18.02
268 -3.4%
16 Elijah Dawson Greater Rapid Ci logoGreater Rapid Ci 1:20.03
296 PB
17 Alexander Moreno Rapid City Racers logoRapid City Racers 1:20.26
210