Site logo

Filters

South Dakota Swimming Short Course Championships

200 Breast Men 17 - 19

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Nick Loe Pierre Swim Team logoPierre Swim Team 2:15.76
666 +4.1% PB
2 Andrew Iverson Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 2:17.90
632 +4.2% PB
3 Ethan Huber Mitchell Aquatic Club logoMitchell Aquatic Club 2:18.16
589 +0.2% PB
4 Christopher Erickson unattached 2:24.40
533
6 Hayden White Huron Park & Rec Wobbegongs logoHuron Park & Rec Wobbegongs 2:28.77
468 +3.5% PB
7 Nathan Ottenbacher unattached 2:32.09
420 +2.3% SB
5 Andrew Herrlein Mitchell Aquatic Club logoMitchell Aquatic Club 2:37.62
344 +2.0% PB
8 Thomas Thvedt Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 2:38.34
296 -1.1%
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Joseph Sommervold Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 2:29.98
450
10 Maxwell Bennett Mitchell Aquatic Club logoMitchell Aquatic Club 2:44.56
253 +0.2% PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Christopher Erickson unattached 2:18.33
626
2 Ethan Huber Mitchell Aquatic Club logoMitchell Aquatic Club 2:18.38
586 +0.0% PB
3 Nick Loe Pierre Swim Team logoPierre Swim Team 2:19.97
600 +1.1% PB
4 Andrew Iverson Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 2:23.70
543 +0.2% PB
5 Joseph Sommervold Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 2:29.98
450
6 Andrew Herrlein Mitchell Aquatic Club logoMitchell Aquatic Club 2:32.00
422 +5.5% PB
7 Nathan Ottenbacher unattached 2:32.20
419 +2.2% SB
8 Hayden White Huron Park & Rec Wobbegongs logoHuron Park & Rec Wobbegongs 2:34.49
387 -0.2%
9 Thomas Thvedt Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 2:35.02
341 +1.0% PB
10 Maxwell Bennett Mitchell Aquatic Club logoMitchell Aquatic Club 2:44.56
253 +0.2% PB

200 Breast Men 15 - 16

Finals SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Miles Johnson Rapid City Racers logoRapid City Racers 2:20.90
629 +3.5% PB
2 Cole Kincart Greater Rapid Ci logoGreater Rapid Ci 2:24.50
558
4 Jack Schultz Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 2:30.64
484 +3.1% PB
3 Jacob Angerhofer Aberdeen Swim Club logoAberdeen Swim Club 2:32.50
457 +4.6% PB
5 Tristin Hendricks Black Hills Gold logoBlack Hills Gold 2:33.57
442 PB
6 Joseph Holy Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 2:33.93
437 +4.3% PB
7 Billy Fuller Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 2:34.24
433 +3.1% SB
8 Shawn Pinkelman Yankton Swim Team logoYankton Swim Team 2:36.06
407 PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Miles Johnson Rapid City Racers logoRapid City Racers 2:25.97
552 +0.0% PB
2 Cole Kincart Greater Rapid Ci logoGreater Rapid Ci 2:28.30
501
3 Jacob Angerhofer Aberdeen Swim Club logoAberdeen Swim Club 2:31.57
470 +5.1% PB
4 Jack Schultz Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 2:33.50
443 +1.3% PB
5 Joseph Holy Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 2:35.61
414 +3.3% PB
6 Billy Fuller Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 2:38.63
372 +0.3% SB
7 Shawn Pinkelman Yankton Swim Team logoYankton Swim Team 2:39.02
367 PB
8 Tristin Hendricks Black Hills Gold logoBlack Hills Gold 2:39.04
367 PB
Andrew Kovalenko Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim NS

200 Breast Men 13 - 14

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 William Stanton Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 2:23.74
656 +1.5% PB
2 Samuel Pardy Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 2:30.77
553 +3.7% PB
3 Mason Dell Pierre Swim Team logoPierre Swim Team 2:34.25
503 -1.4%
4 Gavin Moore Greater Rapid Ci logoGreater Rapid Ci 2:37.51
458 PB
5 Simon Nyangamoi Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 2:38.69
442 -0.4%
6 Cody Vertin Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 2:40.58
480 +1.4% PB
7 Tomas Gonzalez Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 2:40.67
415 +4.8% PB
8 Cohan Pietz Yankton Swim Team logoYankton Swim Team 2:45.13
420 -0.8%
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Zachary Palmer Aberdeen Swim Club logoAberdeen Swim Club 2:41.17
409 +4.7% PB
10 Kieran Harrell Yankton Swim Team logoYankton Swim Team 2:42.05
397 PB
11 Caden Sergeant Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 2:49.80
297 +0.1% PB
12 Elijah Dawson Greater Rapid Ci logoGreater Rapid Ci 2:52.58
325
13 Alexander Moreno Rapid City Racers logoRapid City Racers 2:56.18
221 PB
14 David Jones Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 2:58.07
200 -1.3%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 William Stanton Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 2:25.74
626 +0.2% PB
2 Samuel Pardy Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 2:32.46
529 +2.7% SB
3 Mason Dell Pierre Swim Team logoPierre Swim Team 2:33.88
509 -1.1%
4 Tomas Gonzalez Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 2:34.92
494 +8.2% PB
5 Gavin Moore Greater Rapid Ci logoGreater Rapid Ci 2:36.17
477 PB
6 Simon Nyangamoi Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 2:38.94
439 -0.6%
7 Cody Vertin Brookings Swim Club logoBrookings Swim Club 2:40.80
477 +1.3% PB
8 Cohan Pietz Yankton Swim Team logoYankton Swim Team 2:43.88
436 -0.0%
9 Zachary Palmer Aberdeen Swim Club logoAberdeen Swim Club 2:44.20
369 +2.9% PB
10 Kieran Harrell Yankton Swim Team logoYankton Swim Team 2:45.60
350 PB
11 Elijah Dawson Greater Rapid Ci logoGreater Rapid Ci 2:49.46
364
12 Caden Sergeant Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 2:52.85
260 -1.7%
13 David Jones Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim 2:55.78
226 +0.0% PB
14 Alexander Moreno Rapid City Racers logoRapid City Racers 2:56.42
218 PB
Drey Givens Watertown Area Swim Club logoWatertown Area Swim Club NS
Bennett Foster Sioux Falls Swim logoSioux Falls Swim NS