Site logo

Filters

NE NSSC MIT Invitational

  • Completed
  • Dec. 06–09, 2018
  • SCY
  • Cambridge, MA

100 Back Women

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ali Tyler Cheshire Y/Sea Dog Swim C 56.81
 
823
2 Yunfan Dong Schenectady-Sara 56.93
 
808 +2.1% SB
3 Josephine Panitz Empire Swimming 56.96
 
807
4 Lily Kernaghan Westport/Weston Family Y Swim 57.72
 
773 +3.1% SB
5 Mattie Williams Schenectady-Sara 57.80
 
770 +3.9% SB
6 Sydney Sorbello Delmar Dolfins 58.19
 
753 -2.4%
7 Alayna Gray Schenectady-Sara 58.24
 
761 PB
8 Sophie Murphy Cheshire Y/Sea Dog Swim C 58.58
 
747
9 Ava Franks Empire Swimming 58.63
 
735 +2.2% SB
10 Mikayla Klein Empire Swimming 58.93
 
722 -1.9%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
11 Mary Rotenberg Empire Swimming 57.51
 
793 +8.1% PB
12 Casey Loughlin Cheshire Y/Sea Dog Swim C 57.71
 
774 PB
13 Morgan Lenoce Westport/Weston Family Y Swim 58.98
 
720 PB
14 Olivia Lind Empire Swimming 58.99
 
729 -0.7%
15 Sydney Perks West Hartford Aquatic Team 59.53
 
697 +6.1% PB
16 Isabelle Arevalo NEW YORK SHARKS 59.67
 
691 +3.3% SB
17 Clare Bosse NEW YORK SHARKS 59.80
 
686
18 Kayla Brown West Hartford Aquatic Team 59.88
 
682 +2.5% PB
19 Isabel Bushway Schenectady-Sara 59.92
 
681 -3.4%
20 Leiya Istambouli Western Connecticut YMCA 59.93
 
680 PB
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
21 Julia Stevens Cheshire Y/Sea Dog Swim C 59.56
 
705
22 Jillian Stevens Cheshire Y/Sea Dog Swim C 59.82
 
695 -2.4%
23 Erin Shea West Hartford Aquatic Team 59.99
 
688 +7.0% PB
24 Kate Amar Empire Swimming 1:00.05
 
675 +3.5% SB
25 Taylor Whang NEW YORK SHARKS 1:00.16
 
681 +1.9% PB
26 Shannon Welcome Long Island Express 1:00.24
 
667 PB
27 Alexandra Hartwich Schenectady-Sara 1:00.26
 
667 +4.6% PB
28 Julia Thoms Long Island Express 1:00.34
 
673 -0.8%
29 Aurelia Simpson-Santoro New York Athletic Club 1:00.53
 
665 PB
30 Carolyn Blenk Empire Swimming 1:00.59
 
653 +0.9% SB
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Yunfan Dong Schenectady-Sara 57.51
 
783 +1.1% SB
2 Ava Franks Empire Swimming 57.72
 
773 +3.7% PB
3 Mattie Williams Schenectady-Sara 57.97
 
763 +3.6% SB
4 Lily Kernaghan Westport/Weston Family Y Swim 58.10
 
757 +2.5% SB
5 Josephine Panitz Empire Swimming 58.51
 
740
6 Sydney Sorbello Delmar Dolfins 58.56
 
737 -3.0%
7 Sophie Murphy Cheshire Y/Sea Dog Swim C 58.58
 
747
8 Mikayla Klein Empire Swimming 58.66
 
733 -1.4%
9 Ali Tyler Cheshire Y/Sea Dog Swim C 58.69
 
742
9 Alayna Gray Schenectady-Sara 58.69
 
742 PB
11 Olivia Lind Empire Swimming 58.87
 
734 -0.5%
12 Morgan Lenoce Westport/Weston Family Y Swim 59.32
 
705 PB
13 Isabel Bushway Schenectady-Sara 59.33
 
705 -2.4%
14 Casey Loughlin Cheshire Y/Sea Dog Swim C 59.43
 
701
15 Kayla Brown West Hartford Aquatic Team 59.66
 
691 +2.8% PB
16 Mary Rotenberg Empire Swimming 59.72
 
699 +4.6% SB
17 Leiya Istambouli Western Connecticut YMCA 59.82
 
685 PB
18 Isabelle Arevalo NEW YORK SHARKS 59.83
 
684 +3.1% SB
19 Sydney Perks West Hartford Aquatic Team 59.87
 
683 +5.6% PB
20 Clare Bosse NEW YORK SHARKS 1:00.08
 
674
21 Julia Stevens Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:00.11
 
683
22 Erin Shea West Hartford Aquatic Team 1:00.19
 
679 +6.7% PB
23 Aurelia Simpson-Santoro New York Athletic Club 1:00.30
 
675 PB
24 Jillian Stevens Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:00.38
 
672 -3.3%
25 Julia Thoms Long Island Express 1:00.41
 
670 -0.9%
26 Alexandra Hartwich Schenectady-Sara 1:00.68
 
649 +3.9% SB
27 Kate Amar Empire Swimming 1:00.72
 
648 +2.4% SB
28 Shannon Welcome Long Island Express 1:00.75
 
647 PB
29 Taylor Whang NEW YORK SHARKS 1:00.82
 
654 +0.9% PB
30 Carolyn Blenk Empire Swimming 1:00.84
 
643 +0.4% SB
31 Leydn McEvoy Shamrock Swim Club 1:00.89
 
641
32 Fiona Walsh Long Island Express 1:01.14
 
631
33 Emily Weiss Flying Dolphins 1:01.15
 
631
34 Aislinn Mitchell West Hartford Aquatic Team 1:01.19
 
629
35 Gaby Torres Empire Swimming 1:01.26
 
626 +6.3% SB
36 Caitlin Knight Long Island Express 1:01.30
 
634 -4.7%
37 Katie Lew Long Island Express 1:01.50
 
617 -1.4%
37 Sidoni Erickson NEW YORK SHARKS 1:01.50
 
626 +5.4% PB
39 Gracie O'Connell North Shore Swim 1:01.62
 
622
40 Stella Trickett Delmar Dolfins 1:01.75
 
616 +1.1% SB
41 Julia Pitchell Laurel East Hartford YMCA 1:01.82
 
614
42 Molly Williams North Shore Swim 1:01.94
 
599 0.0%
43 Nora Bergstrom Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:02.01
 
596
44 Alejandra Roldan Zeus Swim Team 1:02.04
 
605 PB
45 Sarah Chen Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:02.05
 
595
46 Kesslyn Ward Western Connecticut YMCA 1:02.06
 
594
47 Emily Pan Gators Swim Club 1:02.18
 
590
48 Stephanie Walsh Long Island Express 1:02.23
 
588 -1.4%
49 Ava Breton Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:02.24
 
597 -1.4%
50 Mia Fraas Westport/Weston Family Y Swim 1:02.26
 
587
51 Natalie Chernysh West Hartford Aquatic Team 1:02.33
 
584 +2.5% PB
52 Sophia Mitchell New York Athletic Club 1:02.38
 
582 PB
53 Ashley Calderon Zeus Swim Team 1:02.44
 
589
54 Katie Wang Empire Swimming 1:02.52
 
576 +7.4% SB
54 Sophia Allan Empire Swimming 1:02.52
 
576 +5.4% PB
56 Avery Metcalfe West Hartford Aquatic Team 1:02.60
 
573 +3.4% SB
57 Kate Vogelzang North Shore Swim 1:02.74
 
568 -1.0%
58 Emily Wang Schenectady-Sara 1:02.89
 
562 -1.9%
58 Regan Ryan Westport/Weston Family Y Swim 1:02.89
 
562
60 Katherine Stidolph Zeus Swim Team 1:02.93
 
570 PB
61 Samantha Martin NEW YORK SHARKS 1:03.00
 
558 0.0%
62 Arielle Aney Flying Dolphins 1:03.08
 
555
63 Pam Reinoso Zeus Swim Team 1:03.13
 
553
64 Ashley Ayala NEW YORK SHARKS 1:03.14
 
552 -0.9%
65 Faith Gambardella Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:03.17
 
551 +2.3% SB
66 Janis Dong Long Island Express 1:03.27
 
548 -2.4%
67 Ariana Brattoli Empire Swimming 1:03.28
 
557
68 Rhianna Gilbertson Zeus Swim Team 1:03.37
 
553
69 Elena Mugno Empire Swimming 1:03.38
 
543
70 Caitlin Mary Caron Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:03.47
 
540
71 Jolina Langaman New York Athletic Club 1:03.51
 
538
72 Anna Callaghan Club Fit Jefferson Valley 1:03.71
 
540 PB
73 Sandy Remson Zeus Swim Team 1:04.02
 
519
74 Sara Jhong Long Island Express 1:04.07
 
517 -1.7%
75 Amanda Neeb Western Connecticut YMCA 1:04.10
 
526 PB
76 Ashley Benkert Hawks Swimming Association 1:04.18
 
523 PB
77 Adelaide Ferrick North Shore Swim 1:04.28
 
509
78 Juliana Rivera Empire Swimming 1:04.32
 
518 +7.3% PB
79 Esme Blackstock Flying Dolphins 1:04.33
 
508
80 Kate Posner Empire Swimming 1:04.43
 
504 +8.2% PB
81 Susanna Price Schenectady-Sara 1:04.46
 
512 +1.4% PB
82 Anna Weinstein Western Connecticut YMCA 1:04.48
 
502
83 Samantha Grenon Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:04.56
 
499
84 Lea Frenkel Club Fit Jefferson Valley 1:04.57
 
499 -2.3%
85 Mary Barto Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:04.58
 
508
86 Anna Prybylski Club Fit Jefferson Valley 1:04.59
 
498 PB
87 Brenna McLaughlin Schenectady-Sara 1:04.60
 
507 +1.6% SB
88 Ava Rosen Hawks Swimming Association 1:04.68
 
495 PB
89 Julia Tracanna North Shore Swim 1:04.87
 
497
90 Brooke keeney Laurel East Hartford YMCA 1:04.88
 
497 PB
91 Annika Salomonsson New York Athletic Club 1:04.89
 
497 PB
92 Devon Karabees-Lamer New York Athletic Club 1:04.96
 
494 +3.7% SB
93 Tori Newton Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:04.97
 
484
94 Emma Padros Western Connecticut YMCA 1:05.04
 
491
95 Aimee Flanigan Flying Dolphins 1:05.06
 
481
96 Emma Glover Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:05.09
 
489
97 Fran Antonopoulos Long Island Express 1:05.19
 
476 -2.8%
98 Katherine Bartley North Shore Swim 1:05.35
 
470 PB
99 Lily Barker Gators Swim Club 1:05.37
 
479
100 Bella Tejeda Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:05.42
 
468
101 Maggie Reynolds Delmar Dolfins 1:05.56
 
463 -1.3%
101 Dana Culhane Empire Swimming 1:05.56
 
472 PB
103 Maria Mangini Schenectady-Sara 1:06.09
 
444 +1.9% PB
104 Addison Dunham North Shore Swim 1:06.25
 
448 PB
105 Leila Brooks Gators Swim Club 1:06.26
 
438
106 Brianna Ogonowski Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:06.34
 
435
107 Sophia Soberon Long Island Express 1:06.35
 
444 -2.2%
108 Lil Gross Gators Swim Club 1:06.37
 
434 -5.2%
109 Evelyn Bushway Schenectady-Sara 1:06.53
 
428 +1.4% SB
110 Pamela Ramirez Empire Swimming 1:06.64
 
424 PB
111 Jacyn Daniels Flying Dolphins 1:06.70
 
422 PB
112 Grace Park Empire Swimming 1:06.77
 
429 +3.6% PB
113 Christie Wang Laurel East Hartford YMCA 1:06.84
 
418
114 Sophia Duver Empire Swimming 1:06.87
 
417 PB
115 Julia Radomisli Flying Dolphins 1:06.88
 
416
116 Emma Ketchum North Shore Swim 1:06.92
 
424 PB
117 Cecelia Adelfio North Shore Swim 1:07.04
 
411
118 Lillian Murphy Long Island Express 1:07.14
 
416
119 Sarah Green Flying Dolphins 1:07.48
 
396
120 Hazel Wilkins Long Island Express 1:07.74
 
387
121 Lily Buckley Empire Swimming 1:08.02
 
377 +3.1% SB
122 Keara Bedson Schenectady-Sara 1:08.23
 
370 +5.9% SB
123 Audra Salvietti North Shore Swim 1:08.33
 
376
124 Abby Robinson Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:08.45
 
363
125 Alanna Kelly Empire Swimming 1:09.38
 
342
126 Angela Lai North Shore Swim 1:09.71
 
323
127 Hannah Cohen Empire Swimming 1:09.86
 
318
128 Alyssa Chen North Shore Swim 1:32.28
 
2
Dylan Roberts North Shore Swim NS
Emma Nordquist West Hartford Aquatic Team NS
Kimberly Dutta Flying Dolphins NS