Site logo

MHSAA Boys Division 1 State Championship

  • Completed
  • Mar. 08–09, 2019
  • SCY
  • Holland, MI

200 Free Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Hunter Gubeno Howell 1:39.63
 
149 +1.3% PB
2 Jonathan Kollen Zeeland East 1:40.55
 
145 +1.8% PB
3 Matthew Segal Pioneer 1:40.94
 
143 PB
4 Khadin Soto West Ottawa 1:41.82
 
139 +1.2% PB
5 Sam Smith West Ottawa 1:42.02
 
138 +3.0% SB
6 Bennett Loniewski Detroit Catholic Central 1:42.34
 
137 +0.5% PB
7 Max Robbins Novi 1:42.81
 
135 +1.1% PB
8 Ben Rojewski Livonia Stevenson 1:43.52
 
132 +0.1% SB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Sam Myaard Hudsonville 1:41.99
 
138 +2.1% PB
10 Ethan Saunders Saline 1:42.23
 
137 +2.6% PB
11 Eli Atkinson Huron (Ann Arbor) 1:43.42
 
132 +0.8% PB
12 Keith Kozma Skyline 1:43.49
 
132 -0.2%
13 Zach Burns Rockford 1:43.51
 
132 +1.5% PB
14 Jake Farr Brother Rice 1:43.58
 
132 +1.2% SB
15 Eli Vandenbrand Grand Haven 1:44.39
 
128 +1.6% PB
16 Christian Etnyre South Lyon 1:46.05
 
121 -0.8%
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jonathan Kollen Zeeland East 1:40.15
 
147 +2.2% PB
2 Hunter Gubeno Howell 1:40.67
 
144 +0.3% PB
3 Matthew Segal Pioneer 1:41.43
 
141 PB
4 Khadin Soto West Ottawa 1:41.85
 
139 +1.2% PB
5 Bennett Loniewski Detroit Catholic Central 1:42.35
 
137 +0.5% PB
6 Sam Smith West Ottawa 1:42.56
 
136 +2.5% SB
7 Max Robbins Novi 1:42.58
 
136 +1.3% PB
8 Ben Rojewski Livonia Stevenson 1:42.64
 
136 +1.0% SB
9 Sam Myaard Hudsonville 1:43.09
 
134 +1.1% PB
10 Jake Farr Brother Rice 1:43.10
 
134 +1.6% SB
11 Ethan Saunders Saline 1:43.18
 
133 +1.6% PB
12 Christian Etnyre South Lyon 1:43.41
 
132 +1.7% PB
13 Eli Atkinson Huron (Ann Arbor) 1:43.74
 
131 +0.5% PB
14 Eli Vandenbrand Grand Haven 1:43.75
 
131 +2.2% PB
15 Zach Burns Rockford 1:43.81
 
131 +1.2% PB
16 Keith Kozma Skyline 1:44.01
 
130 -0.7%
17 Chandler Jones Hudsonville 1:44.25
 
129 +1.4% PB
18 Zachary Colo Dakota 1:44.26
 
129 +1.0% PB
19 Isaac Inman Zeeland East 1:44.28
 
129 +1.4% PB
20 Ryker Rush Brother Rice 1:44.29
 
129 +1.0% PB
21 Trevor Jones Harrison 1:44.34
 
128 -2.9%
22 Cam Williston Pioneer 1:44.82
 
126 +1.5% PB
23 Remy Fischer Brighton 1:45.00
 
126 +1.3% PB
24 Conner Halberg Northville (Northville) High School 1:45.87
 
122 +0.9% PB
25 Scott Spaanstra Brighton 1:45.90
 
122 +0.5% PB
26 Blake Coy Saline 1:46.26
 
120 +0.3% PB
27 Michael Alameddine Northville (Northville) High School 1:46.40
 
120 -0.6%
28 Leighton Brien Brighton 1:46.50
 
119 -0.5%
29 James Perry South Lyon 1:47.15
 
117 -0.4%
30 Zack Stayton East Kentwood 1:47.53
 
115 -0.7%
31 Dane Hubers Huron (Ann Arbor) 1:47.78
 
114 -1.8%
Alex Boersema West Ottawa NS