Site logo

IHSA State Championship (Boys)

  • Completed
  • Feb. 22–23, 2019
  • SCY
  • Winnetka, IL

Top Swims

Rank Name Team Event Time
1 Will Myhre Saint Charles North logo Saint Charles North 100 Y Breast 54.46
2 Michael Walsh Lyons Township N logo Lyons Township N 100 Y Breast 54.63
3 Topher Stensby Adlai Stevenson logo Adlai Stevenson 50 Y Free 19.93
4 Will Myhre Saint Charles North logo Saint Charles North 100 Y Breast 54.81
5 Luke Maurer Loyola Academy logo Loyola Academy 200 Y Free 1:36.45
6 Topher Stensby Adlai Stevenson logo Adlai Stevenson 50 Y Free 20.04
7 Ryan Purdy Glenbrook North logo Glenbrook North 100 Y Back 48.92
8 Luke Maurer Loyola Academy logo Loyola Academy 200 Y Free 1:37.33
9 Max Iida Glenbrook South logo Glenbrook South 200 Y IM 1:49.06
10 Luke Maurer Loyola Academy logo Loyola Academy 100 Y Free 44.33
11 Will Myhre Saint Charles North logo Saint Charles North 100 Y Fly 48.61
12 Topher Stensby Adlai Stevenson logo Adlai Stevenson 100 Y Free 44.31
13 Ryan Purdy Glenbrook North logo Glenbrook North 100 Y Back 49.21
14 Max Iida Glenbrook South logo Glenbrook South 100 Y Breast 55.72
15 Will Myhre Saint Charles North logo Saint Charles North 100 Y Fly 48.70
16 Aayush Deshpande Waubonsie Valley logo Waubonsie Valley 200 Y IM 1:49.47
17 Michael Walsh Lyons Township N logo Lyons Township N 100 Y Breast 55.93
18 Liam Hutchinson Fenton logo Fenton 500 Y Free 4:24.47
19 Ryan Purdy Glenbrook North logo Glenbrook North 200 Y IM 1:49.44
20 Ryan Purdy Glenbrook North logo Glenbrook North 200 Y IM 1:49.45
21 Liam Hutchinson Fenton logo Fenton 200 Y Free 1:38.16
22 Luke Maurer Loyola Academy logo Loyola Academy 50 Y Free 20.37
23 Aayush Deshpande Waubonsie Valley logo Waubonsie Valley 100 Y Fly 48.92
24 Luke Maurer Loyola Academy logo Loyola Academy 100 Y Free 44.68
25 Connor Boyle Neuqua Valley logo Neuqua Valley 100 Y Free 44.66
26 Aayush Deshpande Waubonsie Valley logo Waubonsie Valley 200 Y IM 1:49.65
27 Ben Russo Naperville Central logo Naperville Central 100 Y Breast 56.10
28 Max Iida Glenbrook South logo Glenbrook South 100 Y Breast 56.10
29 Neuqua Valley (A) Neuqua Valley logo Neuqua Valley 400 Y Free Relay 3:03.36
30 Naperville Central (A) Naperville Central logo Naperville Central 200 Y Medley Relay 1:31.58
31 Saint Charles North (A) Saint Charles North logo Saint Charles North 200 Y Medley Relay 1:31.58
32 Lyons Township N (A) Lyons Township N logo Lyons Township N 200 Y Medley Relay 1:31.46
33 Noah Clancy Alton logo Alton 100 Y Back 49.55
34 Griffin O'Leary Barrington logo Barrington 100 Y Back 49.56
35 Griffin O'Leary Barrington logo Barrington 100 Y Back 49.53
36 Topher Stensby Adlai Stevenson logo Adlai Stevenson 100 Y Free 44.71
37 Connor Boyle Neuqua Valley logo Neuqua Valley 200 Y Free 1:38.63
38 Saint Charles North (A) Saint Charles North logo Saint Charles North 200 Y Free Relay 1:22.99
39 Liam Hutchinson Fenton logo Fenton 500 Y Free 4:25.92
40 Max Iida Glenbrook South logo Glenbrook South 200 Y IM 1:50.06
41 Liam Hutchinson Fenton logo Fenton 200 Y Free 1:38.56
42 Lyons Township N (A) Lyons Township N logo Lyons Township N 200 Y Medley Relay 1:31.75
43 Jaden Olson Jones-Payton College Prep logo Jones-Payton College Prep 100 Y Back 49.69
44 Adlai Stevenson (A) Adlai Stevenson logo Adlai Stevenson 200 Y Free Relay 1:22.88
45 Tadzio Kurka Whitney Young logo Whitney Young 100 Y Back 49.88
46 Saint Charles North (A) Saint Charles North logo Saint Charles North 200 Y Medley Relay 1:32.04
47 Will Raidt Oak Park & River Forest logo Oak Park & River Forest 200 Y Free 1:39.00
48 Neuqua Valley (A) Neuqua Valley logo Neuqua Valley 200 Y Free Relay 1:23.41
49 Connor Boyle Neuqua Valley logo Neuqua Valley 100 Y Free 45.07
50 Naperville Central (A) Naperville Central logo Naperville Central 200 Y Medley Relay 1:32.24