Site logo

PC OAPB Far Western LCM Championships

  • Completed
  • Jul. 26–29, 2018
  • LCM
  • Moraga, CA

400 Free Men

Timed Finals LCM
Rank Name Team Time
Troy Fournier Walnut Creek Aquabears SCR

400 Free Men 10 and Under

Finals LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Luka Mijatovic Santa Clara Swim Club 4:54.21
 
1138 +1.1% PB
2 Sean Chen Peak Swimming 5:01.40
 
885 +0.1% PB
3 Nicholas Woolery Brentwood SeaWolves 5:01.46
 
884 -0.2%
4 Enzo Balbuena Peak Swimming 5:05.77
 
853
5 Jeremy Ting Pleasanton Seahawks 5:12.98
 
801 +1.4% PB
6 RICHARD LIN Vacaville Swim Club 5:26.89
 
705 -1.2%
7 Jackson Grafilo Unattached-Pacific Coast (LSC) 5:27.76
 
699 -3.0%
8 Christopher Wang Pleasanton Seahawks 5:32.06
 
870 +0.0% PB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Luka Mijatovic Santa Clara Swim Club 4:56.04
 
1124 +0.5% PB
2 Nicholas Woolery Brentwood SeaWolves 5:04.00
 
865 -1.1%
3 Enzo Balbuena Peak Swimming 5:05.11
 
857
4 Sean Chen Peak Swimming 5:08.82
 
831 -2.4%
5 Jeremy Ting Pleasanton Seahawks 5:16.74
 
775 +0.2% PB
6 Jackson Grafilo Unattached-Pacific Coast (LSC) 5:23.79
 
726 -1.7%
7 RICHARD LIN Vacaville Swim Club 5:27.63
 
700 -1.4%
8 Christopher Wang Pleasanton Seahawks 5:30.59
 
880 +0.5% PB
9 Tanay Gupta Santa Clara Swim Club 5:36.82
 
640 -0.7%
10 Justin Kim SUNN Swimming 5:37.35
 
636
11 Michael Chuang Santa Clara Swim Club 5:39.10
 
625 -1.8%
12 Darrin Yang Unattached-Pacific Coast (LSC) 5:40.92
 
613 +1.0% PB
Chance Kirby Northern Nevada SCR

400 Free Men 17 - 18

Finals LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ryley McRae Kamloops Classic Swimming 4:00.18
 
769 +0.6% PB
2 Taito da Costa Pleasanton Seahawks 4:02.15
 
838 PB
3 Axxel SALGADO SALINAS Mexico logo 4:05.89
 
716
4 Nick Skinner Pleasanton Seahawks 4:09.82
 
755 +5.7% PB
5 Michael Wheeler Orinda Aquatics 4:10.11
 
743 +0.3% PB
6 Matt Fetterman Terrapins Swim Team 4:10.13
 
752 +1.7% PB
7 Sean Percin Orinda Aquatics 4:10.41
 
749 +0.9% PB
8 Connor Seip Terrapins Swim Team 4:13.97
 
712 +0.9% SB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ryley McRae Kamloops Classic Swimming 4:00.93
 
762 +0.3% PB
2 Tyler Lu Pleasanton Seahawks 4:01.16
 
840 +1.6% PB
3 Taito da Costa Pleasanton Seahawks 4:04.33
 
814 PB
4 Calvin David Pleasanton Seahawks 4:05.08
 
806 -1.6%
5 Sean Percin Orinda Aquatics 4:06.08
 
795 +2.6% PB
6 Robert Mitchell Terrapins Swim Team 4:06.18
 
794 +3.5% PB
7 Nick Skinner Pleasanton Seahawks 4:07.97
 
775 +6.4% PB
8 Michael Wheeler Orinda Aquatics 4:08.27
 
763 +1.0% PB
9 Matt Fetterman Terrapins Swim Team 4:10.11
 
752 +1.7% PB
10 Connor Seip Terrapins Swim Team 4:10.64
 
746 +2.2% PB
11 Axxel SALGADO SALINAS Mexico logo 4:10.70
 
676
12 Mattias Blanco Pleasanton Seahawks 4:14.82
 
703 PB
13 Alec Baker Orinda Aquatics 4:15.84
 
684 +4.3% PB
14 Juan Varela Santa Clara Swim Club 4:16.74
 
675 +3.3% SB
15 Calvin Chui Pleasanton Seahawks 4:17.13
 
679 -0.5%
16 Alexander Yu Santa Clara Swim Club 4:17.99
 
671 +0.5% PB
17 GERARDO GONZALEZ RUIZ Mexico logo 4:21.42
 
596
18 Jack Savage Kamloops Classic Swimming 4:21.85
 
593 -0.0%
19 CUPER SEBA PEREZ GARCIA Mexico logo 4:22.28
 
590
20 Keegan Pierson Walnut Creek Aquabears 4:22.61
 
616 +1.3% PB
21 Tim Lee Vacaville Swim Club 4:26.03
 
583
22 Arman Saghafi Orinda Aquatics 4:26.11
 
591 -1.3%
23 James Owens Santa Clara Swim Club 4:26.38
 
580
24 RO SERRALDE FERNANDEZ D Mexico logo 4:27.05
 
559
25 Riley Wilkins Oakville Aquatic Club 4:28.06
 
553
26 Gabe Wright Napa Valley Swim Team 4:28.57
 
567 +2.5% SB
27 MANUEL SALMUN NEHMAD Centro Deportivo Israelita 4:33.10
 
523
28 Gabriel Iorgulescu Swim South Bay 4:33.15
 
525
Niklas Weigelt Terrapins Swim Team SCR
Jacob Harvill Walnut Creek Aquabears SCR
Logan Heaney Walnut Creek Aquabears SCR
Matthew Choi Peak Swimming SCR

400 Free Men 15 - 16

Finals LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Diego Abra Barragan Vazquez Mexico logo 4:09.69
 
684 -2.4%
2 LUISA QUINTERO MARTINEZ Mexico logo 4:10.71
 
676
3 Alex Ren Pleasanton Seahawks 4:12.26
 
786 +4.6% PB
4 Ariel Freiman Santa Clara Swim Club 4:18.15
 
691
5 Luca Garlati Otter Swim Club 4:18.31
 
689 +4.2% PB
6 Christopher Guidi San Ramon Valley 4:19.19
 
681 +0.5% PB
7 Greg Sifferman Santa Clara Swim Club 4:19.77
 
675
8 Patrick Xu Peak Swimming 4:21.87
 
654
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Diego Abra Barragan Vazquez Mexico logo 4:12.95
 
658 -3.7%
2 Alex Ren Pleasanton Seahawks 4:15.40
 
753 +3.4% SB
3 Greg Sifferman Santa Clara Swim Club 4:16.70
 
706 PB
4 Luca Garlati Otter Swim Club 4:17.52
 
697 +4.5% PB
5 Christopher Guidi San Ramon Valley 4:17.53
 
697 +1.1% PB
6 Ariel Freiman Santa Clara Swim Club 4:18.22
 
690
7 Patrick Xu Peak Swimming 4:19.01
 
682 PB
8 LUISA QUINTERO MARTINEZ Mexico logo 4:19.05
 
613
9 Alec Sasano Burlingame 4:19.40
 
678 +1.2% PB
10 Andrew Wang Pleasanton Seahawks 4:19.61
 
710 +1.4% PB
11 WILLIAM BARBER Orinda Aquatics 4:19.66
 
676 +0.2% PB
12 Masato daCosta Livermore Aqua Cowboys Club 4:19.85
 
707
13 Aidan Vollmar Orinda Aquatics 4:19.86
 
674 +0.8% PB
14 Andrew Hoang Mission San Jose Aquatics 4:20.27
 
670 +1.5% PB
15 Dillon Smith San Ramon Valley 4:20.63
 
699 +3.9% PB
16 Rhys Edwards Santa Clara Swim Club 4:21.76
 
688
17 JT Sears Spare Time Aquatic Sacramento 4:24.37
 
662 +0.3% PB
18 Shlok Gore Santa Clara Swim Club 4:24.56
 
627 +3.7% PB
19 Jonathan Sebastian Quicksilver Swimming 4:25.74
 
649 -0.9%
20 Nicolas Friedley Quicksilver Swimming 4:26.03
 
646 PB
21 Nikola Marakovic Ladera Oaks 4:26.12
 
645 +2.0% PB
22 Kyle Wong San Ramon Valley 4:26.84
 
638 +3.7% PB
23 Nicholas Lanting DART Swimming 4:27.22
 
635 +0.2% PB
24 FERNA BERDEJO RODRIGUEZ Anv 4:27.37
 
557
25 Keegan Brown Ncsa 4:27.55
 
556 +1.2% PB
26 Corben Wong Tiger Aquatics (California) 4:28.45
 
623 +3.5% PB
27 Michael Crotty Quicksilver Swimming 4:30.51
 
571 +0.1% PB
28 Brock Zamanian Orinda Aquatics 4:32.33
 
586 PB
29 Jaewoo Kim Diablo Aquatics 4:32.42
 
585
30 Tianyou Zhang Peak Swimming 4:32.44
 
553 +4.5% SB
31 Zachary Zauhar-Kurr Alameda Gators 4:33.24
 
545
32 James Conable Alameda Gators 4:33.28
 
577
33 Alex Levy Spare Time Aquatic Sacramento 4:35.24
 
559 -0.5%
34 Ian Markus Kisu Swim Club 4:35.43
 
510 -1.4%
35 Jasper Wu Mission San Jose Aquatics 4:38.83
 
495 PB
36 Nathan Jellison Vallejo Aquatic 4:39.40
 
490

400 Free Men 13 - 14

Finals LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 JOSE ALBE CANO FIGUEROA Mexico logo 4:10.34
 
679
2 Jackson McDonald Front Range Barracudas 4:11.00
 
886 +2.5% PB
3 Isaac Kim Orinda Aquatics 4:12.20
 
873 +1.2% PB
4 Ethan Wang Pleasanton Seahawks 4:19.07
 
896 +0.6% PB
5 Nate Truong Island Swimming 4:22.90
 
586 +1.7% PB
6 JUAN EMI TRISTAN ZARATE Mexico logo 4:27.73
 
555
7 Kevin Tran Santa Clara Swim Club 4:32.47
 
668 +4.5% PB
8 Matthew Elliott Quicksilver Swimming 4:36.65
 
722 +0.1% PB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Isaac Kim Orinda Aquatics 4:10.54
 
890 +1.8% PB
2 Jackson McDonald Front Range Barracudas 4:13.08
 
863 +1.7% PB
3 JOSE ALBE CANO FIGUEROA Mexico logo 4:16.31
 
632
4 Ethan Wang Pleasanton Seahawks 4:18.70
 
900 +0.7% PB
5 JUAN EMI TRISTAN ZARATE Mexico logo 4:25.80
 
567
6 Nate Truong Island Swimming 4:25.96
 
566 +0.5% PB
7 Kevin Tran Santa Clara Swim Club 4:26.48
 
727 +6.6% PB
8 Matthew Elliott Quicksilver Swimming 4:26.78
 
818 +3.7% PB
9 Jackson Picard Palo Alto 4:26.88
 
817 +1.4% PB
10 Jack Hendrick Livermore Aqua Cowboys Club 4:27.20
 
814 PB
11 Pavel Sinclair Burlingame 4:27.23
 
719 PB
12 Harrison Williams Palo Alto 4:27.52
 
810 -3.5%
13 Jack Cameron Kamloops Classic Swimming 4:27.97
 
553 PB
14 ANDRES DUPONT CABRERA Mexico logo 4:28.06
 
553
15 Thomas Joswiak Phoenix Swim Club 4:28.21
 
710 +0.9% PB
16 Max Malakhovets Etobicoke Swimming 4:28.43
 
551 +1.7% PB
17 Akira Lomvardas --- (unattached) 4:29.13
 
546 +0.3% PB
18 Lorenzo Martinelli Santa Clara Swim Club 4:30.30
 
689 +1.9% PB
19 Caden Sato Pearl City Aquatics, Inc. 4:30.77
 
685 +0.5% PB
20 Marco Frank Santa Clara Swim Club 4:33.76
 
656 -2.0%
21 Jacky Tang Vancouver Pacific Swim Club 4:35.96
 
507 PB
22 Jay Ng Peak Swimming 4:36.04
 
727 -1.1%
23 Eamon Andrew Helding San Ramon Valley 4:36.49
 
630 -1.4%
24 Will McGaughey Palo Alto 4:37.26
 
623 -0.7%
25 Ryan Martinez Livermore Aqua Cowboys Club 4:37.53
 
621 -0.9%
Justin Wong Neptune Swimming SCR
Luke Nicholas Mesa Aquatics SCR

400 Free Men 11 - 12

Finals LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Kevin Zhang Etobicoke Swimming 4:34.66
 
514 +5.7% PB
2 Devyn Caples Pleasanton Seahawks 4:35.49
 
826 -0.5%
3 RODRIGO SILVA ZAVALA Mexico logo 4:36.36
 
504
4 Aiden Harris Etobicoke Swimming 4:37.70
 
497 +4.2% PB
5 DIEGO MORALES HERNANDEZ Mexico logo 4:42.20
 
474
6 MARCO OROZCO CORTEZ Mexico logo 4:43.12
 
469
7 Luke Reyes SUNN Swimming 4:48.94
 
711 -3.5%
8 Yassin Dwidar Pleasanton Seahawks 4:51.36
 
692
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Devyn Caples Pleasanton Seahawks 4:34.32
 
836 -0.1%
2 Kevin Zhang Etobicoke Swimming 4:35.24
 
511 +5.5% PB
3 Aiden Harris Etobicoke Swimming 4:39.80
 
486 +3.4% PB
4 RODRIGO SILVA ZAVALA Mexico logo 4:39.82
 
486
5 MARCO OROZCO CORTEZ Mexico logo 4:40.81
 
481
6 DIEGO MORALES HERNANDEZ Mexico logo 4:41.15
 
479
7 Luke Reyes SUNN Swimming 4:41.74
 
772 -0.9%
8 Yassin Dwidar Pleasanton Seahawks 4:42.02
 
770
9 Dominick Wonosaputra Pleasanton Seahawks 4:44.14
 
752 -1.5%
10 Ryan Feng Santa Clara Swim Club 4:46.15
 
735 +1.1% PB
11 LORNE WIGGINTON UCSC 4:48.63
 
443
12 Yuki Hayashi Napa Valley Swim Team 4:51.10
 
694
13 Isaiah Jarvis Santa Clara Swim Club 4:51.39
 
691 +2.9% PB
14 Toshi North SUNN Swimming 4:51.63
 
689 +2.9% PB
15 Jeremy Coe Ladera Oaks 4:51.73
 
688 -0.5%
16 Samuel Wang Pleasanton Seahawks 4:51.87
 
687 +3.5% PB
17 Israel Gonzalez Oakland Undercurrent Swim Team 4:52.37
 
683
18 William Walz South San Franci 4:53.20
 
677 +3.0% PB
19 Shreeyans Sahu SUNN Swimming 4:53.30
 
676 +2.4% PB
20 Gabriel DeLos Angeles Santa Clara Swim Club 4:53.63
 
673 -0.5%
21 Cole Ballard Bulldog Swim Club 4:53.84
 
671 +1.3% PB
22 Hunter Rohovit Tri Valley Aquatics (CA) 4:54.52
 
666 +1.2% PB
23 Albert Chen Vancouver Pacific Swim Club 4:55.33
 
413 PB
24 Parker Cameron Kamloops Classic Swimming 4:55.72
 
412 PB
25 Robert Brents Walnut Creek Aquabears 4:56.29
 
652 +1.1% PB
26 Ron Zamir Palo Alto 4:57.82
 
639 +0.2% PB
27 Brennan Fuchslin DART Swimming 4:57.92
 
639 +2.1% PB
28 Tyler Liu Unattached-Pacific Coast (LSC) 4:58.78
 
759 -0.5%
29 Ian Mo Vancouver Pacific Swim Club 4:59.83
 
395 PB
30 William Bulris Vacaville Swim Club 5:00.87
 
615 -2.6%
31 Diego Resendiz Palo Alto 5:08.19
 
559 +3.3% PB
Blake Fuchslin DART Swimming SCR
Quinn Jones Unattached-Pacific Coast (LSC) SCR