Site logo

PC OAPB Far Western LCM Championships

  • Completed
  • Jul. 26–29, 2018
  • LCM
  • Moraga, CA

200 Fly Men

Timed Finals LCM
Name Team Time
Chase Mitchell Terrapins Swim Team logoTerrapins Swim Team SCR
Justin Sasano Burlingame logoBurlingame NS

200 Fly Men 17 - 18

Finals LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Brian Wong Quicksilver Swimming logoQuicksilver Swimming 2:06.18
817 +0.3% PB
2 Austin Phillips Island Swimming logoIsland Swimming 2:07.80
664 +7.3% PB
3 Ryley McRae Kamloops Classic Swimming logoKamloops Classic Swimming 2:08.17
658 -0.5%
4 Michael Wheeler Orinda Aquatics logoOrinda Aquatics 2:10.39
732 +1.9% SB
5 DIEG DE LA TORRE CLAVEL Mexico logoMexico 2:11.37
611
6 Omar Insignares Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:13.23
690 +2.4% SB
7 Cristian Twyman Orinda Aquatics logoOrinda Aquatics 2:15.45
651 -0.6%
8 Calvin Chui Pleasanton Seahawks logoPleasanton Seahawks 2:16.12
639 -1.4%
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Brian Wong Quicksilver Swimming logoQuicksilver Swimming 2:07.09
800 -0.4%
2 Calvin Chui Pleasanton Seahawks logoPleasanton Seahawks 2:10.78
733 +2.6% SB
3 Austin Phillips Island Swimming logoIsland Swimming 2:10.83
619 +5.1% SB
4 Ryley McRae Kamloops Classic Swimming logoKamloops Classic Swimming 2:12.31
598 -3.7%
5 DIEG DE LA TORRE CLAVEL Mexico logoMexico 2:12.87
591
6 Cristian Twyman Orinda Aquatics logoOrinda Aquatics 2:13.12
691 +1.2% PB
7 Omar Insignares Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:13.31
688 +2.3% SB
8 Michael Wheeler Orinda Aquatics logoOrinda Aquatics 2:13.38
679 -0.3%
9 Matthew Choi Peak Swimming logoPeak Swimming 2:13.62
683 PB
10 Cole Reznick Tri Valley Aquatics (CA) logoTri Valley Aquatics (CA) 2:15.05
658
11 Anthony Vizental Terrapins Swim Team logoTerrapins Swim Team 2:15.36
653 +2.3% SB
12 Alexander Yu Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:16.25
637 +0.6% PB
13 Riley Wilkins Oakville Aquatic Club logoOakville Aquatic Club 2:16.29
547 -2.8%
14 Matthew Clavelle Island Swimming logoIsland Swimming 2:18.00
527
15 Richard Zhang Orinda Aquatics logoOrinda Aquatics 2:21.17
555 -1.0%
16 Juan Varela Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:21.83
536
Harry Flanders Orinda Aquatics logoOrinda Aquatics SCR

200 Fly Men 15 - 16

Finals LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Diego Abra Barragan Vazquez Mexico logoMexico 2:06.81
679 +4.7% PB
2 LUISA QUINTERO MARTINEZ Mexico logoMexico 2:10.88
618
3 Dillon Smith San Ramon Valley logoSan Ramon Valley 2:12.05
783 +2.0% PB
4 Rhys Edwards Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:14.41
742
5 Ethan Lorete Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:14.63
738 +0.3% SB
6 Nikola Marakovic Ladera Oaks logoLadera Oaks 2:14.93
733 +4.5% PB
7 SANTIAGO AN RAFAEL PENA Anv logoAnv 2:16.24
548
8 Lewis Zhang Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:18.30
632 -0.2%
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Dillon Smith San Ramon Valley logoSan Ramon Valley 2:09.71
825 +3.7% PB
2 Diego Abra Barragan Vazquez Mexico logoMexico 2:11.86
604 +0.9% SB
3 LUISA QUINTERO MARTINEZ Mexico logoMexico 2:13.11
587
4 SANTIAGO AN RAFAEL PENA Anv logoAnv 2:14.65
567
5 Nikola Marakovic Ladera Oaks logoLadera Oaks 2:15.13
729 +4.3% PB
6 Rhys Edwards Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:15.59
721
7 Ethan Lorete Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:16.60
704 -1.2%
8 Lewis Zhang Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:16.69
659 +1.0% PB
9 William Zong Peak Swimming logoPeak Swimming 2:16.89
699 +1.1% PB
10 Atharv Patil Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:17.44
646
11 Jacob Yen Peak Swimming logoPeak Swimming 2:17.51
645
12 Mason Jeffers Lifetime Northern California logoLifetime Northern California 2:18.47
629 -1.7%
13 Christian Markey Orinda Aquatics logoOrinda Aquatics 2:18.84
623 -1.0%
14 Christopher Guidi San Ramon Valley logoSan Ramon Valley 2:18.98
620 -1.0%
15 TIMUR DEVYATYKH Oakville Aquatic Club logoOakville Aquatic Club 2:19.13
514
16 Luis Miranda Almaraz Mexico logoMexico 2:19.29
513 -2.4%
17 Devin Masongsong Terrapins Swim Team logoTerrapins Swim Team 2:19.92
648 +3.1% PB
18 Koen Garcia San Ramon Valley logoSan Ramon Valley 2:23.53
589 PB
19 Michael Dagasso Kamloops Classic Swimming logoKamloops Classic Swimming 2:24.37
460 -3.5%
20 Brad Schoenthaler Palo Alto logoPalo Alto 2:26.01
549
Adrian Dulay Terrapins Swim Team logoTerrapins Swim Team SCR

200 Fly Men 13 - 14

Finals LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Jackson McDonald Front Range Barracudas logoFront Range Barracudas 2:10.57
886 +1.4% PB
2 Jayden Hernandez Swim South Bay logoSwim South Bay 2:15.35
802 -1.1%
3 Finn Duncan-Snobel Oakville Aquatic Club logoOakville Aquatic Club 2:16.66
543 +2.6% PB
4 Jackson Picard Palo Alto logoPalo Alto 2:18.36
871 -1.3%
5 Brandon Lam Valley Splash logoValley Splash 2:19.91
725 -0.6%
6 Max Malakhovets Etobicoke Swimming logoEtobicoke Swimming 2:19.94
505 +1.6% PB
7 Vineet Ranade Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:21.12
705 -1.6%
Tate Cutler DART Swimming logoDART Swimming DQ
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Jayden Hernandez Swim South Bay logoSwim South Bay 2:16.45
783 -1.9%
2 Tate Cutler DART Swimming logoDART Swimming 2:17.46
766 -3.5%
3 Jackson McDonald Front Range Barracudas logoFront Range Barracudas 2:17.76
761 -4.1%
4 Max Malakhovets Etobicoke Swimming logoEtobicoke Swimming 2:18.91
517 +2.3% PB
5 Finn Duncan-Snobel Oakville Aquatic Club logoOakville Aquatic Club 2:19.18
514 +0.8% PB
6 Brandon Lam Valley Splash logoValley Splash 2:19.32
735 -0.2%
7 Jackson Picard Palo Alto logoPalo Alto 2:20.17
841 -2.7%
8 Vineet Ranade Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:20.27
719 -1.0%
9 Jack Hendrick Livermore Aqua Cowboys Club logoLivermore Aqua Cowboys Club 2:20.34
838 +0.6% PB
10 Evan Gold Palo Alto logoPalo Alto 2:20.44
836 -0.7%
11 Ryan Zerpa Culver City Swim Club logoCulver City Swim Club 2:21.49
699 -1.3%
12 Joshua Wong Osprey Aquatics logoOsprey Aquatics 2:21.91
692 -4.2%
13 Anthony Sebastian Quicksilver Swimming logoQuicksilver Swimming 2:22.95
795 +1.7% PB
14 Carson Hamblin Mesa Aquatics logoMesa Aquatics 2:24.07
777 +1.4% PB
15 Ethan Wang Pleasanton Seahawks logoPleasanton Seahawks 2:24.10
776 +1.4% PB
16 Milton Nguyen Spare Time Aquatic Sacramento logoSpare Time Aquatic Sacramento 2:24.88
643 -5.8%
17 Steven Tran Palo Alto logoPalo Alto 2:25.15
639 +1.7% PB
18 Timothy Fay Mesa Aquatics logoMesa Aquatics 2:25.79
629 PB
19 Nate Truong Island Swimming logoIsland Swimming 2:26.96
436
20 Kenneth Kohn Bulldog Swim Club logoBulldog Swim Club 2:28.30
589 +0.2% PB
21 Jacky Tang Vancouver Pacific Swim Club logoVancouver Pacific Swim Club 2:28.48
423 PB
22 Arthur Blake Balva Palo Alto logoPalo Alto 2:30.62
673 -3.6%
23 Scott Iannaccone Walnut Creek Aquabears logoWalnut Creek Aquabears 2:30.63
673 -2.7%
24 Bryden Thielenhaus Marin Pirates logoMarin Pirates 2:31.96
652 -5.4%
25 Hashim Haba Oakville Aquatic Club logoOakville Aquatic Club 2:34.05
379 -1.0%
26 Lawrence Ye Quicksilver Swimming logoQuicksilver Swimming 2:35.91
592 -6.5%
Matthew Elliott Quicksilver Swimming logoQuicksilver Swimming DQ
Akira Lomvardas unattached SCR
Justin Wong Neptune Swimming logoNeptune Swimming SCR
Luke Nicholas Mesa Aquatics logoMesa Aquatics SCR
William Siebrandt Mesa Aquatics logoMesa Aquatics SCR

200 Fly Men 11 - 12

Finals LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Kevin Zhang Etobicoke Swimming logoEtobicoke Swimming 2:16.91
540 +4.3% PB
2 RODRIGO SILVA ZAVALA Mexico logoMexico 2:24.88
455
3 Brian Choi San Ramon Valley logoSan Ramon Valley 2:30.06
822
4 Ryan Feng Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:30.14
821 -1.0%
5 Yassin Dwidar Pleasanton Seahawks logoPleasanton Seahawks 2:30.20
820 +0.9% PB
6 Aden Li Terrapins Swim Team logoTerrapins Swim Team 2:32.34
996 +2.1% PB
7 Aiden Harris Etobicoke Swimming logoEtobicoke Swimming 2:35.06
371
8 Dominick Wonosaputra Pleasanton Seahawks logoPleasanton Seahawks 2:37.40
726
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts. Imp.
1 Kevin Zhang Etobicoke Swimming logoEtobicoke Swimming 2:21.07
493 +1.4% PB
2 RODRIGO SILVA ZAVALA Mexico logoMexico 2:25.82
447
3 Yassin Dwidar Pleasanton Seahawks logoPleasanton Seahawks 2:32.26
793 -0.4%
4 Ryan Feng Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:32.33
792 -2.5%
5 Aiden Harris Etobicoke Swimming logoEtobicoke Swimming 2:32.63
389
6 Aden Li Terrapins Swim Team logoTerrapins Swim Team 2:36.79
939 -0.8%
7 Dominick Wonosaputra Pleasanton Seahawks logoPleasanton Seahawks 2:36.90
732
8 Brian Choi San Ramon Valley logoSan Ramon Valley 2:37.27
728
9 DIEGO MORALES HERNANDEZ Mexico logoMexico 2:37.44
355
10 Brennan Fuchslin DART Swimming logoDART Swimming 2:38.28
715 PB
11 MARCO OROZCO CORTEZ Mexico logoMexico 2:39.07
344
12 Pramath Doddaballapur SUNN Swimming logoSUNN Swimming 2:40.84
683 PB
13 Parker Cameron Kamloops Classic Swimming logoKamloops Classic Swimming 2:42.13
325 +4.8% PB
14 Tianyang Wang DART Swimming logoDART Swimming 2:45.90
620
15 Rorek Rasp Swim Neptune logoSwim Neptune 2:48.20
593 -3.7%
16 Landen Otaka Pearl City Aquatics, Inc. logoPearl City Aquatics, Inc. 2:55.37
509 -6.4%