Site logo

PC OAPB Far Western LCM Championships

  • Completed
  • Jul. 26–29, 2018
  • LCM
  • Moraga, CA

200 Fly Women

Timed Finals LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Skyler Liu Pacific Coast Swimming (LSC) logoPacific Coast Swimming (LSC) 2:32.35
511 +0.3% SB

200 Fly Women 17 - 18

Finals LCM
Name Team Time FINA Imp
1 MARIANA SANCHEZ BADILLO Anv logoAnv 2:21.68
636
2 Olivia Kidd EDMONTON KEYANO SWIM CLUB logoEDMONTON KEYANO SWIM CLUB 2:23.65
610 +0.8% PB
3 Lizzy Follmer Orinda Aquatics logoOrinda Aquatics 2:25.23
590 +2.0% PB
4 Giselle Steiner Vancouver Pacific Swim Club logoVancouver Pacific Swim Club 2:27.70
561 -3.2%
5 MACKENZIE Wallich Kisu Swim Club logoKisu Swim Club 2:30.10
534 +4.7% PB
6 Claudia Irai Macias Mexico logoMexico 2:31.68
518
7 Mikayla Tseng Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:38.23
456
Linda Liu HYACK SWIM CLUB logoHYACK SWIM CLUB DQ
Preliminaries LCM
Name Team Time FINA Imp
1 MARIANA SANCHEZ BADILLO Anv logoAnv 2:23.50
612
2 Linda Liu HYACK SWIM CLUB logoHYACK SWIM CLUB 2:27.18
567 -2.1%
3 Lizzy Follmer Orinda Aquatics logoOrinda Aquatics 2:27.49
563 +0.5% PB
4 Olivia Kidd EDMONTON KEYANO SWIM CLUB logoEDMONTON KEYANO SWIM CLUB 2:28.76
549 -2.7%
5 Giselle Steiner Vancouver Pacific Swim Club logoVancouver Pacific Swim Club 2:28.99
546 -4.1%
6 Claudia Irai Macias Mexico logoMexico 2:31.94
515
7 MACKENZIE Wallich Kisu Swim Club logoKisu Swim Club 2:34.15
493 +2.1% SB
8 Mikayla Tseng Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:34.71
488
Mai McKenna Osprey Aquatics logoOsprey Aquatics SCR
Emily Gebhardt Orinda Aquatics logoOrinda Aquatics SCR

200 Fly Women 15 - 16

Finals LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Margaux McDonald Orinda Aquatics logoOrinda Aquatics 2:20.61
650 +1.8% PB
2 Veronica Macias Mexico logoMexico 2:24.74
596 -2.9%
3 Amanda Takemoto Arden Hills Swimming logoArden Hills Swimming 2:28.26
555 0.0%
4 VIVIANA MAYA MARTiNEZ Selección Queretaro logoSelección Queretaro 2:28.83
548 -2.1%
5 PAOLA GUTIERREZ PICON Mexico logoMexico 2:29.04
546
6 ELA FREIMAN Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:29.11
545
7 Alexandra Turvey Vancouver Pacific Swim Club logoVancouver Pacific Swim Club 2:30.08
535 -2.0%
8 Ashley Hendrawan Alameda Island Aquatics logoAlameda Island Aquatics 2:31.09
524 -0.9%
Preliminaries LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Veronica Macias Mexico logoMexico 2:25.03
592 -3.1%
2 Margaux McDonald Orinda Aquatics logoOrinda Aquatics 2:28.12
556 -3.5%
3 ELA FREIMAN Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:28.63
550
4 Alexandra Turvey Vancouver Pacific Swim Club logoVancouver Pacific Swim Club 2:29.02
546 -1.3%
5 PAOLA GUTIERREZ PICON Mexico logoMexico 2:29.80
538
6 VIVIANA MAYA MARTiNEZ Selección Queretaro logoSelección Queretaro 2:30.43
531 -3.2%
7 Amanda Takemoto Arden Hills Swimming logoArden Hills Swimming 2:30.57
529 -1.6%
8 Ashley Hendrawan Alameda Island Aquatics logoAlameda Island Aquatics 2:31.56
519 -1.3%
9 Taylor Thomas Orinda Aquatics logoOrinda Aquatics 2:32.22
512 -0.8%
10 Ashley Ma Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:32.40
511 +1.6% SB
11 Reyna Iwamoto Pearl City Aquatics, Inc. logoPearl City Aquatics, Inc. 2:32.85
506 -2.5%
12 Natasha Lee Peak Swimming logoPeak Swimming 2:32.89
506
13 Chenoa Bodero Livermore Aqua Cowboys Club logoLivermore Aqua Cowboys Club 2:35.47
481 -1.2%
14 Elaine Feng Peak Swimming logoPeak Swimming 2:35.82
478 -4.2%
15 Karen Rodriguez Cardenas Mexico logoMexico 2:37.05
467 -3.7%
16 Keana Smart Kamloops Classic Swimming logoKamloops Classic Swimming 2:37.36
464 +1.7% PB
17 Allison Lam Valley Splash logoValley Splash 2:38.05
458 -0.9%
18 Elsie Harrison Diablo Aquatics logoDiablo Aquatics 2:39.23
448 -2.6%
19 Meaghan Ure EDMONTON KEYANO SWIM CLUB logoEDMONTON KEYANO SWIM CLUB 2:40.79
435 -8.7%
20 Emily Harris Tri Valley Aquatics (CA) logoTri Valley Aquatics (CA) 2:41.79
427 +1.4% SB
Emma Perry EDMONTON KEYANO SWIM CLUB logoEDMONTON KEYANO SWIM CLUB DQ
Nicole Critzer Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club SCR
Caitlin Tan San Ramon Valley logoSan Ramon Valley SCR
Anna Le-Nguyen Orinda Aquatics logoOrinda Aquatics SCR
Crystal Murphy The Olympic Club logoThe Olympic Club SCR

200 Fly Women 13 - 14

Finals LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Daniela Marin Torres Alonso Mexico logoMexico 2:21.74
635 -1.0%
2 Audrey J-Cheng Palo Alto logoPalo Alto 2:22.50
625 -0.0%
3 Sydney Lu Pleasanton Seahawks logoPleasanton Seahawks 2:23.56
611 0.0%
4 PAOL CASTILLO HERNANDEZ Mexico logoMexico 2:25.06
592
5 Paulina Alanis Mexico logoMexico 2:25.70
584
6 Cindy Liu Palo Alto logoPalo Alto 2:28.23
555 -2.5%
7 Kyla Kelly San Ramon Valley logoSan Ramon Valley 2:31.45
520 -0.7%
8 Abigail Herscu Livermore Aqua Cowboys Club logoLivermore Aqua Cowboys Club 2:32.67
508 -1.7%
Preliminaries LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Audrey J-Cheng Palo Alto logoPalo Alto 2:23.44
612 -0.7%
2 Daniela Marin Torres Alonso Mexico logoMexico 2:23.82
608 -2.5%
3 Paulina Alanis Mexico logoMexico 2:25.74
584
4 PAOL CASTILLO HERNANDEZ Mexico logoMexico 2:26.31
577
5 Cindy Liu Palo Alto logoPalo Alto 2:27.17
567 -1.8%
6 Sydney Lu Pleasanton Seahawks logoPleasanton Seahawks 2:27.72
561 -2.9%
7 Abigail Herscu Livermore Aqua Cowboys Club logoLivermore Aqua Cowboys Club 2:31.06
524 -0.6%
8 Kyla Kelly San Ramon Valley logoSan Ramon Valley 2:31.49
520 -0.7%
9 Olivia Kim Pleasanton Seahawks logoPleasanton Seahawks 2:31.55
519 -1.5%
10 Tristen Mina SUNN Swimming logoSUNN Swimming 2:32.53
509 -1.5%
11 Sela Wist Island Swimming logoIsland Swimming 2:33.09
504
12 Grace Tang Otter Swim Club logoOtter Swim Club 2:33.99
495 PB
13 Nikela Hulton Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:34.88
486 PB
14 Faith Carroll Pleasanton Seahawks logoPleasanton Seahawks 2:35.20
483 -3.3%
15 Zeynep Tokuz Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:35.47
481 -3.1%
16 Regina Saenz HYACK SWIM CLUB logoHYACK SWIM CLUB 2:36.19
474 -2.9%
17 Luna Balbuena Peak Swimming logoPeak Swimming 2:37.13
466 -2.1%
18 Alex Bulris Vacaville Swim Club logoVacaville Swim Club 2:37.21
465 -0.8%
19 Ava Carrigan Neptune Swimming logoNeptune Swimming 2:37.61
462 -6.5%
20 Madeline Ching DART Swimming logoDART Swimming 2:37.64
461 -4.6%
21 Cecilia Quan Burlingame logoBurlingame 2:37.71
461 +2.6% PB
22 PAYTON REEDER Gilroy Gators Sw logoGilroy Gators Sw 2:38.83
451 -4.8%
23 Emma Drohan Vancouver Pacific Swim Club logoVancouver Pacific Swim Club 2:38.88
451 +1.1% SB
24 Emily Mueller Vacaville Swim Club logoVacaville Swim Club 2:40.70
436 -1.7%
25 TIFFANY TANCON HYACK SWIM CLUB logoHYACK SWIM CLUB 2:40.77
435
26 Haley Rowden Kamloops Classic Swimming logoKamloops Classic Swimming 2:42.03
425 -2.0%
27 Bianca Ignacio DART Swimming logoDART Swimming 2:42.57
421 +0.0% PB
28 Lucille Norris Santa Cruz County Aquatics logoSanta Cruz County Aquatics 2:42.67
420 -5.0%
29 Chesna Pelka The Olympic Club logoThe Olympic Club 2:45.46
399 -6.9%
30 Isha Thoreson DART Swimming logoDART Swimming 2:47.81
382 +1.5% SB
31 Annelyse Combitsis Livermore Aqua Cowboys Club logoLivermore Aqua Cowboys Club 2:47.86
382 +0.5% PB
Silvia Faraboschi Palo Alto logoPalo Alto SCR
Lucy Worden Palo Alto logoPalo Alto SCR
Natalie Ung Orinda Aquatics logoOrinda Aquatics SCR
Kendall Johansson Diablo Aquatics logoDiablo Aquatics SCR

200 Fly Women 11 - 12

Finals LCM
Name Team Time FINA Imp
1 Madisen Jacques HYACK SWIM CLUB logoHYACK SWIM CLUB 2:21.83
633 +6.5% PB
2 SUMMER MCINTOSH Etobicoke Swimming logoEtobicoke Swimming 2:23.19
616 -0.9%
3 Kaylee McDonald Front Range Barracudas logoFront Range Barracudas 2:31.77
517 +5.0% PB
4 Madelynn Gomez Livermore Aqua Cowboys Club logoLivermore Aqua Cowboys Club 2:32.88
506 -0.5%
5 Davina Huang Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:34.26
492
6 Meher Bhatnagar Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:34.57
489 +0.5% PB
7 Jasmine Fok Orinda Aquatics logoOrinda Aquatics 2:34.67
488 +2.3% PB
8 Victoria Raymond Etobicoke Swimming logoEtobicoke Swimming 2:36.24
474 +0.9% PB
Preliminaries LCM
Name Team Time FINA Imp
1 SUMMER MCINTOSH Etobicoke Swimming logoEtobicoke Swimming 2:24.39
600 -1.7%
2 Madisen Jacques HYACK SWIM CLUB logoHYACK SWIM CLUB 2:27.32
565 +2.8% PB
3 Madelynn Gomez Livermore Aqua Cowboys Club logoLivermore Aqua Cowboys Club 2:31.67
518 +0.3% PB
4 Kaylee McDonald Front Range Barracudas logoFront Range Barracudas 2:32.77
507 +4.4% PB
5 Victoria Raymond Etobicoke Swimming logoEtobicoke Swimming 2:35.42
481 +1.4% PB
6 Davina Huang Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:35.46
481
7 Meher Bhatnagar Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:36.02
476 -0.4%
8 Jasmine Fok Orinda Aquatics logoOrinda Aquatics 2:36.84
468 +0.9% PB
9 Lina Wordelman Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:36.90
468
10 Ava Bautista Vacaville Swim Club logoVacaville Swim Club 2:37.99
458 -2.2%
11 Rachel Nguyen Etobicoke Swimming logoEtobicoke Swimming 2:38.77
452 -1.8%
12 Patricia Torres The Olympic Club logoThe Olympic Club 2:39.74
443 -4.3%
13 Eunice Lee Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:39.76
443 -1.4%
14 Lila Heffernan Waves Aquatics N logoWaves Aquatics N 2:41.36
430 +1.1% PB
15 Sophie Beisel Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:47.19
387
16 Applejean Gwinn DART Swimming logoDART Swimming 2:47.92
382
17 Elena Heit Los Altos & Mountain View A.C. logoLos Altos & Mountain View A.C. 2:48.07
381 -1.2%
18 Piper Mitchell Collingwood Clippers Swim Club logoCollingwood Clippers Swim Club 2:48.29
379
19 Meghan Ly Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:50.21
367 -7.2%
20 Aliana Marakovic Ladera Oaks logoLadera Oaks 2:51.09
361 +0.6% PB
21 Katelyn Tran Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:55.21
336 -5.2%
22 Kiara Nguyen Santa Clara Swim Club logoSanta Clara Swim Club 2:55.37
335
REBECA LARA CORTES Mexico logoMexico SCR