CollegeSwimming.com

Speedo Champions Series - North - Ithaca

  • Completed
  • Mar. 22–25, 2018
  • SCY
  • Ithaca, NY

200 Free Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Cole Pierce Chelsea Piers Aquatic Club 1:40.63
 
796 PB
2 Jared Daigle North Shore Swim 1:40.81
 
791 PB
3 Eric Eastham Pioneer Valley Aquatic Avengers 1:40.87
 
885 +1.1% PB
4 North Hansen SoNoCo Swim Club 1:41.06
 
784 -0.8%
5 Andy Lee Laguardia Aquatic Club 1:41.62
 
790 -0.2%
6 Cole Kuster Pva 1:41.70
 
788 +0.0% PB
7 Matthew Styczen NEW YORK SHARKS 1:42.00
 
855 +4.7% PB
8 Colin Roy Woodbridge Aquatic Club 1:42.77
 
739 PB
9 McAllistar Milne Blue Devil Aquatics 1:43.19
 
729 PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
10 Kai Legband Tidal Wave Swim Team (NJ) 1:41.58
 
771 0.0%
11 Brendan Cartwright Delmar Dolfins 1:43.01
 
722 -0.3%
12 Ryan Maierle Badger Swim Club (NY) 1:43.06
 
752 -1.1%
13 Mitch Lockwood North Shore Swim 1:43.48
 
721 0.0%
14 Brendan Sullivan Seacoast Swimming Association (MA) 1:43.51
 
720 PB
15 Ethan O'Connor --- (unattached) 1:44.15
 
704 +1.7% PB
16 Trent Burr Hauppauge Athletic Association 1:44.25
 
722 -1.2%
16 David Son Jersey Flyers Aquatic Club 1:44.25
 
702 -0.4%
18 Justin Oosterwyk Jersey Flyers Aquatic Club 1:44.83
 
687 -0.8%
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
19 Jake Riva North Jersey Barracudas 1:42.15
 
776 +2.5% PB
20 Tyler Roethke West/Nantucket S 1:43.04
 
827 +0.4% PB
21 Liam O'Connell Town of Tonawanda Titans Swim Club 1:44.13
 
705 -1.6%
22 Ethan Banks Solon Stars Swim Club 1:44.28
 
701 -1.9%
23 Tyler McDonald Morris County 1:44.35
 
688 -0.5%
24 Ethan Anderson Eastern Express Swim Team 1:44.69
 
690 -0.2%
25 Oliver Smith Webster Swim Association 1:45.20
 
667 +0.4% PB
26 Nicholas Wen Asphalt Green Unified Aquatics 1:45.35
 
694 -0.3%
27 Tyler Knightly Crimson Aquatics 1:45.68
 
686 -1.6%
D Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
28 Tyler Cusano SoNoCo Swim Club 1:43.87
 
711 -0.4%
29 Colin MacKellar Panther Aquatic Club 1:44.11
 
725 0.0%
30 Dylan Champagne Team Suffolk 1:44.17
 
724 0.0%
31 George Kipshidze Sachem Swim Club 1:44.68
 
785 +0.0% PB
32 Dylan Canaveral Laguardia Aquatic Club 1:44.79
 
708 +0.6% PB
33 Jacob Hack Seacoast Swimming Association (MA) 1:45.39
 
693 -1.2%
34 Alex Sang X-Cel Swimming 1:45.72
 
685 +1.9% PB
35 Benjamin Ludlow Mercury Swimming 1:46.88
 
636 -0.5%
36 Joseph Hurle NEW YORK SHARKS 1:46.96
 
654 +3.6% SB
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jared Daigle North Shore Swim 1:41.47
 
773 PB
2 Cole Kuster Pva 1:41.80
 
785 -0.1%
3 Eric Eastham Pioneer Valley Aquatic Avengers 1:41.98
 
855 +0.0% PB
4 Cole Pierce Chelsea Piers Aquatic Club 1:42.27
 
752 PB
5 North Hansen SoNoCo Swim Club 1:42.31
 
751 -2.0%
6 Andy Lee Laguardia Aquatic Club 1:42.54
 
766 -1.1%
7 McAllistar Milne Blue Devil Aquatics 1:42.82
 
738 PB
8 Matthew Styczen NEW YORK SHARKS 1:43.06
 
827 +3.7% PB
9 Colin Roy Woodbridge Aquatic Club 1:43.41
 
723
10 Kai Legband Tidal Wave Swim Team (NJ) 1:43.59
 
718 -2.0%
11 Brendan Cartwright Delmar Dolfins 1:43.64
 
706 -1.0%
12 Ethan O'Connor --- (unattached) 1:43.73
 
715 +2.1% PB
13 Brendan Sullivan Seacoast Swimming Association (MA) 1:43.79
 
713 PB
14 Justin Viotto Morris County 1:43.87
 
700 0.0%
14 David Son Jersey Flyers Aquatic Club 1:43.87
 
711 0.0%
16 Ryan Maierle Badger Swim Club (NY) 1:43.90
 
731 -2.0%
17 Justin Oosterwyk Jersey Flyers Aquatic Club 1:44.04
 
707 -0.1%
18 Mitch Lockwood North Shore Swim 1:44.09
 
706 -0.6%
19 Trent Burr Hauppauge Athletic Association 1:44.10
 
726 -1.1%
20 Jake Riva North Jersey Barracudas 1:44.14
 
725 +0.6% PB
21 Oliver Smith Webster Swim Association 1:44.27
 
690 +1.3% PB
22 Tyler Roethke West/Nantucket S 1:44.29
 
795 -0.8%
23 Jake McBride Pennington Stingrays 1:44.33
 
699 -0.4%
24 Billy Knaul Crimson Aquatics 1:44.36
 
699 -2.8%
25 Ethan Anderson Eastern Express Swim Team 1:44.45
 
696 0.0%
26 Ethan Banks Solon Stars Swim Club 1:44.46
 
696 -2.0%
27 Tyler Knightly Crimson Aquatics 1:44.47
 
716 -0.5%
28 Tyler McDonald Morris County 1:44.49
 
684 -0.6%
29 Liam O'Connell Town of Tonawanda Titans Swim Club 1:44.50
 
695 -2.0%
30 Nicholas Wen Asphalt Green Unified Aquatics 1:44.64
 
712 +0.3% PB
31 Colin MacKellar Panther Aquatic Club 1:44.73
 
710 -0.6%
32 George Kipshidze Sachem Swim Club 1:44.88
 
780 -0.2%
33 Dylan Champagne Team Suffolk 1:44.94
 
704 -0.7%
34 Alex Sang X-Cel Swimming 1:44.99
 
703 +2.6% PB
35 Joseph Hurle NEW YORK SHARKS 1:45.15
 
699 +5.2% PB
35 Jacob Hack Seacoast Swimming Association (MA) 1:45.15
 
699 -1.0%
37 Perry Mescia Caldwell Center Cyclones 1:45.32
 
675 +4.1% PB
38 Bryce Henkel Albany Starfish 1:45.63
 
761 -1.7%
39 Tyler Cusano SoNoCo Swim Club 1:45.66
 
666 -2.1%
40 Nick Wilkins Crimson Aquatics 1:45.68
 
655 +0.4% PB
41 Leighton Mayers Scarlet Aquatic Club 1:45.71
 
665 -0.0%
42 Dylan Canaveral Laguardia Aquatic Club 1:45.81
 
682 -0.4%
43 Zachary Boekeloo Adirondack Bluefins 1:45.83
 
651 +0.0% PB
44 Benjamin Ludlow Mercury Swimming 1:45.91
 
660 +0.4% PB
45 Colin Twiss Bergen Barracudas 1:45.96
 
752 +0.1% PB
46 Liam White X-Cel Swimming 1:45.99
 
678 +0.8% PB
47 Adam Zapatka Charter Oak Aqua 1:46.06
 
676 +0.2% PB
48 Kevin Yanagisawa Woodbridge Aquatic Club 1:46.23
 
652 PB
49 Kyle Jorgensen Eastern Express Swim Team 1:46.25
 
641 -0.5%
50 Joey Chiarella Albany Starfish 1:46.28
 
744 -3.1%
51 Joseph Gravino Albany Starfish 1:46.29
 
651 -0.3%
52 Josh Roberts Seacoast Swimming Association (MA) 1:46.37
 
638 -1.4%
53 Finn Cuozzo The Atlantic Club 1:46.48
 
646 -0.5%
54 Edward Park NEW YORK SHARKS 1:46.65
 
783 -0.5%
55 Adam Kawut Central Jersey A 1:46.67
 
630 +0.0% SB
56 Ethan Bachert --- (unattached) 1:46.77
 
628 +2.4% SB
57 Neal Mahoney North Shore Swim 1:46.81
 
627 +1.5% PB
58 DJ DeSomma The Atlantic Club 1:46.92
 
635 -0.5%
59 Oscar Petersen Weston Swimming Inc. 1:47.01
 
653 -1.1%
60 Ian McElrath Schenectady-Sara 1:47.07
 
631 -3.5%
60 Alex Jakubiak Team Suffolk 1:47.07
 
621 +1.7% PB
62 Tom Minar Woodbridge Aquatic Club 1:47.10
 
651 -0.0%
63 Henry Shemet Three Village Swim Club 1:47.22
 
648 +0.2% PB
64 Ethan Greenfield Team Suffolk 1:47.33
 
614 +0.3% PB
65 Conrad Hoody Bergen Barracudas 1:47.35
 
645 -1.7%
66 Dixon Kahler Stac 1:47.37
 
644 -1.8%
67 Sean Baldwin New York City Aq 1:47.47
 
642 -1.2%
68 Andrew Hunt Hauppauge Athletic Association 1:47.48
 
641 +4.6% PB
69 Joseph Tonna Team Suffolk 1:47.52
 
761 +0.3% PB
70 Jack Crocamo Woodbridge Aquatic Club 1:47.57
 
639
71 Joshua Huang X-Cel Swimming 1:47.71
 
636 -1.5%
72 Edwin Liang-Gilman X-Cel Swimming 1:48.05
 
700 +0.4% PB
73 Robert Reining Red Fox Aquatic Club 1:48.45
 
618 -0.4%
74 Andrew Lebak Eastern Express Swim Team 1:48.47
 
618 +0.4% PB
74 Andrew Mitchill Cougar Aquatic Team 1:48.47
 
737 -1.0%
76 Joshua Franco Weston Swimming Inc. 1:48.52
 
586 +1.8% PB
77 Christian Balkin Town of Tonawanda Titans Swim Club 1:48.77
 
580 -0.1%
78 Donald Buglino Eastern Express Swim Team 1:48.81
 
579 -0.8%
79 Leo Kuyl Hawks Swimming Association 1:48.82
 
589 -2.5%
80 Hunter Markowitz Hauppauge Athletic Association 1:48.85
 
681 +1.3% PB
81 Erik Hansen Upper Valley Aquatic Club 1:49.11
 
602 -2.7%
82 Josh Roberts North Shore Swim 1:49.32
 
578 -1.8%
83 Will Lowe Mexico Tiger Sha 1:49.40
 
565 0.0%
84 Steven Yu Schenectady-Sara 1:49.59
 
561 -4.3%
85 Sam Hanke Meriden Silver Fins 1:49.82
 
658 +1.9% PB
86 Lucas Gomes Meadowlands Sharks 1:49.86
 
704 -1.7%
87 Michael Kincheloe Gael Aquatic Clu 1:50.06
 
560 -5.1%
88 Zach Houlton Cougar Aquatic Team 1:50.18
 
577 -3.9%
89 Gary Pesola New York City Aq 1:50.31
 
555 -2.3%
90 Jeffrey Poland Central Jersey A 1:50.60
 
537 -1.2%
91 Burke Sansiviero Long Island Express 1:51.15
 
535 -0.7%
92 Joseph Trembley Crocodiles 1:51.31
 
532 -0.4%
93 Dylan Haraden Schenectady-Sara 1:51.33
 
531 +0.7% PB
94 Garrett Frear Irondequoit Swim Club 1:51.38
 
520 +2.0% PB
95 Oisin O'Sullivan Sachem Swim Club 1:51.67
 
614 +0.0% PB
96 Evan Ng Scarlet Aquatic Club 1:52.45
 
496 -3.3%
97 Tor Metelmann Charles River Aquatics 1:54.22
 
556 -4.9%
Jake Mcintyre Green Mountain Aquatics NS