CollegeSwimming.com

Speedo Champions Series - North - Ithaca

  • Ithaca, NY
  • Date

    Mar. 22–25, 2018

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

200 IM Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Mitchell Gariepy Crimson Aquatics 1:51.67
  A
809 -1.4%
2 Jared Daigle North Shore Swim 1:51.95
  A
840 +0.1% PB
3 Tom Graminski Northern Dutchess Aquatic Club 1:52.30
  A
795 +1.9% PB
4 Andy Lee Laguardia Aquatic Club 1:52.52
  A
838 -0.1%
5 Ben Feldman Chelsea Piers Aquatic Club 1:53.30
  A
866 +8.1% PB
6 Matthew Styczen NEW YORK SHARKS 1:55.34
  A
818 -2.2%
6 Colin Roy Woodbridge Aquatic Club 1:55.34
  A
761 PB
8 Jack Wadsworth Upper Valley Aquatic Club 1:56.49
  A
792 -1.7%
9 Ryan Board Adirondack Bluefins 1:56.88
  A
690 -0.1%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
10 Shoonhsin Li Horsehead Thrashers 1:55.02
  A
780 +1.5% PB
11 Nathan Katz Weston Swimming Inc. 1:55.50
  A
757 -2.5%
12 Jasper Lessiohadi Eastern Express Swim Team 1:55.72
  A
716 +0.5% PB
13 McAllistar Milne Blue Devil Aquatics 1:57.26
  A
718 -3.0%
14 Tyler Roethke West/Nantucket S 1:57.32
  A
774 -0.3%
15 Eric Eastham Pioneer Valley Aquatic Avengers 1:58.07
  A
757 -1.1%
16 Nolan Danus --- (unattached) 1:58.80
  A
741 -0.2%
17 Arsenio Bustos Woodbridge Aquatic Club 1:58.94
 
738 -3.6%
18 Thomas Chapman Victor Swim Club 2:01.74
 
632 -5.1%
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
19 Connor Morikawa Chelsea Piers Aquatic Club 1:55.36
  A
760 +1.3% PB
20 Andrew Hall Central Jersey A 1:56.70
  A
694 -0.3%
21 Spencer Erickson Chelsea Piers Aquatic Club 1:56.81
  A
739 +2.5% PB
22 Colin MacKellar Panther Aquatic Club 1:57.49
  A
724 0.0%
23 James Yan X-Cel Swimming 1:59.95
 
670 -1.0%
24 Joseph Hurle NEW YORK SHARKS 2:00.21
 
664
25 Owen Schwab North Shore Swim 2:00.58
 
657 -1.0%
26 Tony Taboadela Morris County 2:06.67
 
486 -9.8%
Miles Cochrane Edge Swim Club NS
D Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
28 Aidan Kreiley Mercury Swimming 1:57.19
  A
776 -0.9%
29 Andrew Lapin Commonwealth Swimming 1:57.32
  A
716 +0.7% PB
30 Jackson Ringquist Charter Oak Aqua 1:58.28
  A
695 PB
31 Mason Arnberg Hauppauge Athletic Association 1:58.99
 
691 -0.4%
32 Edward Park NEW YORK SHARKS 1:59.33
 
795 +0.1% PB
33 Jordan Arnold Crimson Aquatics 1:59.86
 
625 -2.2%
34 Liam Morris Central Jersey A 2:00.81
 
652 -2.1%
35 Zack Crowe Morris County 2:01.57
 
635 -3.0%
Janis Kirsis Condors Swim Clu NS
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Andy Lee Laguardia Aquatic Club 1:51.71
  A
857 +0.6% PB
2 Jared Daigle North Shore Swim 1:53.23
  A
810 -1.1%
3 Tom Graminski Northern Dutchess Aquatic Club 1:53.50
  A
767 +0.8% PB
4 Matthew Styczen NEW YORK SHARKS 1:54.58
  A
836 -1.5%
5 Mitchell Gariepy Crimson Aquatics 1:54.83
  A
736 -4.3%
6 Jack Wadsworth Upper Valley Aquatic Club 1:55.85
  A
807 -1.2%
7 Ryan Board Adirondack Bluefins 1:56.30
  A
703 +0.4% SB
8 Colin Roy Woodbridge Aquatic Club 1:56.38
  A
737 PB
9 Malcolm Scannell Crimson Aquatics 1:56.69
  A
730 -1.1%
10 Ben Feldman Chelsea Piers Aquatic Club 1:56.78
  A
786 +5.3% PB
11 Jasper Lessiohadi Eastern Express Swim Team 1:57.06
  A
686 -0.6%
12 Shoonhsin Li Horsehead Thrashers 1:57.18
  A
731 -0.4%
13 Nicholas Wen Asphalt Green Unified Aquatics 1:57.22
  A
730 +0.2% PB
14 David Son Jersey Flyers Aquatic Club 1:57.32
  A
716 -1.8%
15 Thomas Chapman Victor Swim Club 1:57.40
  A
726 -1.3%
16 Nathan Katz Weston Swimming Inc. 1:57.42
  A
714 -4.2%
17 McAllistar Milne Blue Devil Aquatics 1:57.48
  A
713 -3.2%
18 Eric Eastham Pioneer Valley Aquatic Avengers 1:57.58
  A
768 -0.7%
19 Arsenio Bustos Woodbridge Aquatic Club 1:57.67
  A
766 -2.5%
20 Chris Orobinsky Matchpoint NYC 1:57.68
  A
708 -0.9%
21 Tyler Roethke West/Nantucket S 1:57.78
  A
763 -0.7%
22 Nolan Danus --- (unattached) 1:58.02
  A
758 +0.4% PB
23 Andrew Hall Central Jersey A 1:58.10
  A
663 -1.5%
24 Colin MacKellar Panther Aquatic Club 1:58.16
  A
709 -0.6%
25 Kevin Liu X-Cel Swimming 1:58.23
  A
660 -1.9%
26 Josh Bryant Newburgh Sharks 1:58.33
  A
694 +0.0% PB
27 Connor Hunt Ridgefield Aquat 1:58.42
  A
749 +1.3% PB
28 Nicky Lane Morris County 1:58.46
  A
703 +0.1% PB
29 Spencer Erickson Chelsea Piers Aquatic Club 1:58.48
  A
702 +1.1% PB
29 Ian Fitzpatrick Team Suffolk 1:58.48
  A
691 -0.0%
31 Oliver Smith Webster Swim Association 1:58.62
  A
652 -2.9%
32 Connor Morikawa Chelsea Piers Aquatic Club 1:58.71
  A
686 -1.6%
33 James Yan X-Cel Swimming 1:58.74
  A
696 0.0%
34 Miles Cochrane Edge Swim Club 1:59.07
 
735 -0.6%
35 Joseph Hurle NEW YORK SHARKS 1:59.11
 
688 PB
36 Drake Bayard X-Cel Swimming 1:59.18
 
687 -0.5%
37 Owen Schwab North Shore Swim 1:59.19
 
687 +0.1% PB
37 Tony Taboadela Morris County 1:59.19
 
639 -3.3%
39 Henry Shemet Three Village Swim Club 1:59.42
 
682 -1.6%
40 SHAYNE SIMMONS Ridgefield Aquat 1:59.43
 
681 -0.3%
41 Matt Walker Town of Tonawanda Titans Swim Club 1:59.59
 
678 -1.1%
42 Aidan Kreiley Mercury Swimming 1:59.63
 
722 -3.0%
43 Jackson Ringquist Charter Oak Aqua 1:59.66
 
665
44 Ryan Mitchener Manhattan Makos 1:59.78
 
785 -0.9%
45 Corey sherman Team Suffolk 1:59.86
 
672 -1.7%
46 Liam Morris Central Jersey A 1:59.87
 
672 -1.3%
47 Jordan Arnold Crimson Aquatics 1:59.88
 
624 -2.2%
48 Justin Oosterwyk Jersey Flyers Aquatic Club 1:59.91
 
660 -0.8%
49 Sam Haddad Pioneer Valley Aquatic Avengers 2:00.24
 
709 -2.3%
50 Zack Crowe Morris County 2:00.30
 
663 -1.9%
51 Andrew Lapin Commonwealth Swimming 2:00.44
 
648 -2.0%
52 Joshua Huang X-Cel Swimming 2:00.62
 
656 -1.5%
53 Edward Park NEW YORK SHARKS 2:00.64
 
766 -1.0%
54 Phillip Volaski Patriot Swim Team 2:00.69
 
643 -1.1%
55 Janis Kirsis Condors Swim Clu 2:00.77
 
652 -1.3%
56 Mason Arnberg Hauppauge Athletic Association 2:00.85
 
651 -2.0%
57 Isaac Boyd Pva 2:00.88
 
650 -2.3%
58 Conor Moran --- (unattached) 2:00.97
 
637 -0.8%
59 Nick Wilkins Crimson Aquatics 2:01.16
 
597 -3.0%
60 Tyler McDonald Morris County 2:01.24
 
596 -1.4%
61 Vin Salvatore The Atlantic Club 2:01.45
 
591 +0.1% PB
62 Zac Papsco Hauppauge Athletic Association 2:01.54
 
625
63 Will Bryant Ridgefield Aquat 2:01.86
 
629 +1.1% PB
64 James Plage Aquabears 2:01.87
 
674 -4.1%
65 Michael Ardito Albany Starfish 2:01.98
 
580 +1.1% PB
66 Sergii Kukharskyi Matchpoint NYC 2:02.01
 
580
67 Robert Strycharz Kingfish Swimming 2:02.07
 
670 +1.3% PB
68 Benjamin Ludlow Mercury Swimming 2:02.22
 
611 -4.7%
69 Brandon Bardin Adirondack Bluefins 2:02.31
 
609 +3.5% SB
70 MO Ortiz Eastern Express Swim Team 2:02.52
 
604 -2.1%
71 Thomas McCaffrey Patriot Swim Team 2:02.56
 
604 -1.2%
72 Matthew Son Jersey Flyers Aquatic Club 2:02.70
 
657 -1.7%
73 Christopher Bushnell Syracuse Chargers 2:02.90
 
596 -3.0%
74 Koray Ercan Eastern Express Swim Team 2:02.94
 
596 -2.8%
75 Shepard Jiang X-Cel Swimming 2:03.33
 
708 -1.0%
76 Christopher Rieseberg Upper Valley Aquatic Club 2:03.48
 
640 -0.2%
77 Josh Roberts North Shore Swim 2:03.65
 
581 PB
78 Tom Minar Woodbridge Aquatic Club 2:03.67
 
592 -0.9%
79 Bryce Henkel Albany Starfish 2:04.14
 
627 -6.5%
80 Colin Merrill Aquabears 2:04.36
 
532 -6.1%
81 Brayden Murphy Victor Swim Club 2:04.40
 
621 -3.5%
82 Tristan Pragnell Asphalt Green Unified Aquatics 2:04.71
 
679 +1.3% PB
83 Sean Giordano Morris County 2:05.60
 
661 -1.7%
84 Matt Keane Patriot Swim Team 2:05.92
 
535 -2.1%
85 Tom Knack Amsterdam Sea Rams Swim Club 2:06.14
 
531 -3.9%
86 Joey Zellner Wallingford Family YMCA 2:06.21
 
584 -2.3%
87 Jack Muratori Panther Aquatic Club 2:06.71
 
520
88 Wills D'Angelo North Shore Swim 2:07.28
 
509 -5.1%
89 Matthew Kwan Morris County 2:07.40
 
506 -3.4%
90 Chris Sommer Aqua Gems 2:08.98
 
442 -0.1%
91 Anthony Yost Mexico Tiger Sha 2:09.37
 
435 -8.2%
Chauncey Nicholas NEW YORK SHARKS NS
Aleksey Makarov Newburgh Sharks NS
Andrew Sukach Eastern Express Swim Team NS
Jake Riva North Jersey Barracudas NS
Pete Jinapin North Shore Swim DQ