CollegeSwimming.com

Speedo Champions Series - North - Ithaca

  • Completed
  • Mar. 22–25, 2018
  • SCY
  • Ithaca, NY

200 Back Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jared Daigle North Shore Swim 1:47.73
 
886 +1.1% PB
2 Anthony Rincon Tidal Wave Swim Team (NJ) 1:48.81
 
880 -0.4%
3 Jack Wadsworth Upper Valley Aquatic Club 1:49.21
 
926 -0.2%
4 Liam Picozzi Adirondack Bluefins 1:50.37
 
819 +2.4% PB
5 Cole Pierce Chelsea Piers Aquatic Club 1:50.57
 
822 +4.8% PB
6 Colin MacKellar Panther Aquatic Club 1:50.91
 
833 0.0%
7 Trent Burr Hauppauge Athletic Association 1:52.40
 
800 -1.0%
8 Matthew Styczen NEW YORK SHARKS 1:53.06
 
841 -2.0%
9 Jake Riva North Jersey Barracudas 1:54.85
 
747 +0.8% SB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
10 Leighton Mayers Scarlet Aquatic Club 1:51.81
 
794 +1.1% SB
11 Joseph Hurle NEW YORK SHARKS 1:53.16
 
784 -1.7%
12 Andrew Lapin Commonwealth Swimming 1:53.35
 
761 +0.2% PB
13 Justin Tong X-Cel Swimming 1:53.55
 
831 +2.7% PB
14 Spencer Erickson Chelsea Piers Aquatic Club 1:54.48
 
755 +0.2% PB
15 Tristan Pragnell Asphalt Green Unified Aquatics 1:55.18
 
836 +1.0% PB
16 Nathan Kurr Seacoast Swimming Association (MA) 1:56.96
 
678 +0.4% PB
17 Jacob Hack Seacoast Swimming Association (MA) 1:57.00
 
702 -1.7%
18 Josh Roberts North Shore Swim 1:57.70
 
669
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
19 Ian McElrath Schenectady-Sara 1:54.53
 
736 -0.3%
20 Benjamin Ludlow Mercury Swimming 1:54.76
 
731 +0.1% PB
21 William Munstermann SoNoCo Swim Club 1:56.30
 
692
22 Tobias Cahnbley --- (unattached) 1:56.80
 
762 +0.5% PB
23 Zack Crowe Morris County 1:57.62
 
689 +0.5% PB
24 Andrew Lebak Eastern Express Swim Team 1:58.37
 
674 -0.9%
25 Christopher Bushnell Syracuse Chargers 1:58.51
 
653 -0.1%
26 Nolan Danus --- (unattached) 1:58.56
 
725 -0.3%
27 Tony Taboadela Morris County 2:01.63
 
583 -6.7%
D Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
28 Sam Brown Adirondack Bluefins 1:55.52
 
942 +1.3% PB
29 Kyle Jorgensen Eastern Express Swim Team 1:56.19
 
694 -1.1%
30 Colin Merrill Aquabears 1:56.80
 
681 -1.8%
31 Isaac Boyd Pva 1:57.87
 
684 +0.6% PB
32 Edward Park NEW YORK SHARKS 1:58.80
 
760 -0.4%
33 Edwin Liang-Gilman X-Cel Swimming 1:58.99
 
716 -0.7%
34 Tadeusz Trzewik-Quinn Hawks Swimming Association 1:59.65
 
648 +0.3% PB
35 Benjamin Eckerson Pennington Stingrays 2:01.61
 
663 PB
36 Tyler Cusano SoNoCo Swim Club 2:03.73
 
549 -3.2%
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jared Daigle North Shore Swim 1:47.65
 
887 +1.2% PB
2 Anthony Rincon Tidal Wave Swim Team (NJ) 1:50.93
 
832 -2.3%
3 Jack Wadsworth Upper Valley Aquatic Club 1:51.67
 
871 -2.5%
4 Liam Picozzi Adirondack Bluefins 1:51.68
 
791 +1.3% SB
5 Cole Pierce Chelsea Piers Aquatic Club 1:51.88
 
793 +3.7% SB
6 Colin MacKellar Panther Aquatic Club 1:52.47
 
799 -1.4%
7 Matthew Styczen NEW YORK SHARKS 1:53.35
 
835 -2.3%
8 Trent Burr Hauppauge Athletic Association 1:53.45
 
777 -1.9%
9 Jake Riva North Jersey Barracudas 1:53.58
 
775 +1.9% PB
10 Leighton Mayers Scarlet Aquatic Club 1:54.11
 
745 -1.0%
11 Justin Tong X-Cel Swimming 1:54.22
 
816 +2.2% PB
12 Ross Macy Green Mountain Aquatics 1:54.67
 
733 +1.8% PB
13 Joseph Hurle NEW YORK SHARKS 1:54.89
 
747 -3.3%
14 Spencer Erickson Chelsea Piers Aquatic Club 1:54.93
 
746 -0.2%
15 Tristan Pragnell Asphalt Green Unified Aquatics 1:55.42
 
831 +0.8% PB
16 Ian Fitzpatrick Team Suffolk 1:55.49
 
715 +0.2% PB
17 Andrew Lapin Commonwealth Swimming 1:55.81
 
709 -2.0%
18 Dylan Champagne Team Suffolk 1:55.98
 
724 -0.9%
19 Phillip Volaski Patriot Swim Team 1:56.35
 
697 +1.0% PB
20 Peter Fagerholm Shelton Monroe Swim Team 1:56.43
 
696 +1.8% PB
21 Nathan Kurr Seacoast Swimming Association (MA) 1:56.56
 
686 +0.7% PB
22 Jacob Hack Seacoast Swimming Association (MA) 1:56.72
 
708 -1.5%
23 Josh Roberts North Shore Swim 1:56.88
 
686
24 Benjamin Ludlow Mercury Swimming 1:56.98
 
684 -1.8%
25 Brandon Musaku Crimson Aquatics 1:57.01
 
683 +0.1% PB
26 William Munstermann SoNoCo Swim Club 1:57.06
 
676
27 Ian McElrath Schenectady-Sara 1:57.23
 
679 -2.7%
28 Tobias Cahnbley --- (unattached) 1:57.33
 
750 +0.1% PB
29 Reid McBoyle --- (unattached) 1:57.37
 
694 +4.1% PB
30 Nolan Danus --- (unattached) 1:57.63
 
744 +0.5% PB
31 Zack Crowe Morris County 1:57.86
 
684 +0.3% PB
32 Miles Cochrane Edge Swim Club 1:57.95
 
738 -1.7%
33 David Son Jersey Flyers Aquatic Club 1:58.03
 
662 -1.6%
34 Sam Itman Bergen Barracudas 1:58.10
 
679 -0.9%
35 Christopher Bushnell Syracuse Chargers 1:58.28
 
657 +0.1% PB
36 Janis Kirsis Condors Swim Clu 1:58.38
 
674 +0.0% PB
37 Tony Taboadela Morris County 1:58.43
 
647 -3.9%
38 Jeffrey Poland Central Jersey A 1:58.52
 
646 +1.0% SB
39 Andrew Lebak Eastern Express Swim Team 1:58.60
 
669 -1.0%
40 Daniel Vasquez Crimson Aquatics 1:58.69
 
722 -0.7%
41 Benjamin Eckerson Pennington Stingrays 1:58.92
 
718 PB
42 Colin Merrill Aquabears 1:58.93
 
637 -3.6%
42 George Kipshidze Sachem Swim Club 1:58.93
 
717 -2.3%
44 Joshua Huang X-Cel Swimming 1:59.21
 
657 -4.0%
45 Kyle Jorgensen Eastern Express Swim Team 1:59.71
 
621 -4.1%
46 Isaac Boyd Pva 1:59.84
 
644 -1.1%
47 Tyler Cusano SoNoCo Swim Club 1:59.91
 
624 0.0%
48 Tyler Knightly Crimson Aquatics 2:00.02
 
640 -1.7%
49 Richard Li Crimson Aquatics 2:00.12
 
693 -1.9%
50 Tadeusz Trzewik-Quinn Hawks Swimming Association 2:00.13
 
638 -0.1%
51 Edward Park NEW YORK SHARKS 2:00.56
 
724 -1.9%
51 Edwin Liang-Gilman X-Cel Swimming 2:00.56
 
684 -2.0%
53 Sam Hanke Meriden Silver Fins 2:00.64
 
683 -3.0%
54 Max Kleyer Freedom Aquatics 2:00.79
 
680 -1.4%
55 Sam Brown Adirondack Bluefins 2:00.89
 
830 -3.3%
56 Ben Hewson Central Jersey A 2:00.98
 
676 -0.6%
57 Thomas McCaffrey Patriot Swim Team 2:00.99
 
603 -1.1%
58 Nick Millkey Hauppauge Athletic Association 2:01.20
 
598 +1.3% SB
59 Varun Khanna Asphalt Green Unified Aquatics 2:01.89
 
585 -2.8%
60 Spencer Brownewell Crimson Aquatics 2:01.94
 
584 -3.8%
61 Dylan Haraden Schenectady-Sara 2:02.06
 
581 -3.3%
62 James Barno Schenectady-Sara 2:02.10
 
581 -3.0%
63 Aidan Mohren Morris County 2:02.61
 
589 -1.5%
64 Alex Liu Northern Dutchess Aquatic Club 2:04.53
 
552 -4.1%
65 Connor Towers Team Suffolk 2:09.25
 
446 -1.9%
Daniel Nee Crimson Aquatics DQ
Eric Eastham Pioneer Valley Aquatic Avengers NS
Ethan O'Connor --- (unattached) NS
Colin Roy Woodbridge Aquatic Club NS
Andrew Sukach Eastern Express Swim Team NS
Mark Owens Sachem Swim Club NS
Eric Stobbe Eastern Express Swim Team NS