CollegeSwimming.com

Speedo Champions Series - North - Ithaca

  • Completed
  • Mar. 22–25, 2018
  • SCY
  • Ithaca, NY

200 Breast Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ben Feldman Chelsea Piers Aquatic Club 2:01.90
 
935 +1.1% PB
2 Aidan Kreiley Mercury Swimming 2:03.41
 
909 +1.0% PB
3 Tom Graminski Northern Dutchess Aquatic Club 2:04.13
 
818 +0.9% PB
4 Connor Morikawa Chelsea Piers Aquatic Club 2:04.18
 
855 -0.4%
5 Trevor Askew --- (unattached) 2:05.18
 
800 -1.0%
6 Phil Gong NEW YORK SHARKS 2:05.24
 
837 +1.8% PB
7 Ryan Board Adirondack Bluefins 2:05.36
 
797 +4.4% PB
7 Nathan Katz Weston Swimming Inc. 2:05.36
 
835 -0.9%
9 Wills D'Angelo North Shore Swim 2:08.33
 
786 +3.9% PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
10 Michael Krigeris X-Cel Swimming 2:06.81
 
837 +2.2% PB
11 Arsenio Bustos Woodbridge Aquatic Club 2:06.88
 
852 PB
12 Thomas Chapman Victor Swim Club 2:07.56
 
825 +1.0% PB
13 Josh Bryant Newburgh Sharks 2:07.69
 
797 +5.9% PB
14 Marc Bourgeois Seacoast Swimming Association (MA) 2:08.28
 
787 +0.7% PB
15 Jasper Lessiohadi Eastern Express Swim Team 2:08.91
 
738 -2.6%
16 Andrew Hall Central Jersey A 2:09.62
 
726 -1.9%
17 David Kalajdzic --- (unattached) 2:09.80
 
762 +4.9% PB
18 Oliver Austin Green Mountain Aquatics 2:10.39
 
778 +0.3% PB
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
19 Matthew Styczen NEW YORK SHARKS 2:08.13
 
831 +0.4% PB
20 Nick Wilkins Crimson Aquatics 2:09.22
 
733 +4.2% PB
21 Sam Haddad Pioneer Valley Aquatic Avengers 2:09.37
 
811 +5.5% PB
22 SHAYNE SIMMONS Ridgefield Aquat 2:09.45
 
794 +2.4% PB
23 Aleksey Makarov Newburgh Sharks 2:11.54
 
760 -0.7%
24 Steven Yu Schenectady-Sara 2:12.48
 
680 -3.1%
25 Drake Bayard X-Cel Swimming 2:13.58
 
727 +0.1% PB
26 Kevin Liu X-Cel Swimming 2:13.77
 
659 -5.1%
27 Pete Jinapin North Shore Swim 2:19.63
 
566 -6.1%
D Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
28 Jackson Ringquist Charter Oak Aqua 2:09.22
 
771 PB
29 Nate Einstein Schenectady-Sara 2:10.46
 
751 -0.1%
30 Miles Cochrane Edge Swim Club 2:11.00
 
784 +0.3% PB
31 Robert Strycharz Kingfish Swimming 2:11.71
 
773 +0.4% PB
32 Jordan Arnold Crimson Aquatics 2:12.11
 
686 +0.4% PB
33 Henry Shemet Three Village Swim Club 2:12.53
 
744 -2.1%
34 Malone Revis Mandell Jewish Community Center 2:12.81
 
755 PB
35 James Yan X-Cel Swimming 2:13.68
 
725 -1.2%
36 Anthony Attenborough Freedom Aquatics 2:13.75
 
810 -1.9%
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Tom Graminski Northern Dutchess Aquatic Club 2:03.67
 
826 +1.2% PB
2 Aidan Kreiley Mercury Swimming 2:04.81
 
886 -0.1%
3 Trevor Askew --- (unattached) 2:05.15
 
801 -1.0%
4 Connor Morikawa Chelsea Piers Aquatic Club 2:05.83
 
828 -1.7%
5 Ryan Board Adirondack Bluefins 2:06.02
 
786 +3.9% PB
6 Nathan Katz Weston Swimming Inc. 2:06.79
 
812 -2.0%
7 Ben Feldman Chelsea Piers Aquatic Club 2:06.84
 
852 -2.9%
8 Phil Gong NEW YORK SHARKS 2:07.38
 
802 +0.1% PB
9 Wills D'Angelo North Shore Swim 2:07.73
 
796 +4.3% PB
10 Marc Bourgeois Seacoast Swimming Association (MA) 2:07.74
 
796 +1.1% PB
11 Andrew Hall Central Jersey A 2:08.27
 
749 -0.8%
12 Josh Bryant Newburgh Sharks 2:08.46
 
784 +5.3% SB
13 Jasper Lessiohadi Eastern Express Swim Team 2:08.54
 
744 -2.3%
14 Thomas Chapman Victor Swim Club 2:08.63
 
807 +0.2% PB
15 Michael Krigeris X-Cel Swimming 2:08.81
 
804 +0.6% PB
16 Oliver Austin Green Mountain Aquatics 2:09.26
 
797 +1.1% PB
17 Arsenio Bustos Woodbridge Aquatic Club 2:09.81
 
804 PB
18 David Kalajdzic --- (unattached) 2:09.83
 
761 +4.9% PB
19 SHAYNE SIMMONS Ridgefield Aquat 2:10.76
 
772 +1.4% PB
20 Pete Jinapin North Shore Swim 2:10.80
 
707 +0.6% PB
21 Aleksey Makarov Newburgh Sharks 2:10.86
 
771 -0.2%
22 Nick Wilkins Crimson Aquatics 2:11.01
 
703 +2.9% PB
23 Matthew Styczen NEW YORK SHARKS 2:11.15
 
782 -2.0%
24 Steven Yu Schenectady-Sara 2:11.40
 
697 -2.3%
25 Kevin Liu X-Cel Swimming 2:11.46
 
696 -3.3%
26 Sam Haddad Pioneer Valley Aquatic Avengers 2:11.50
 
776 +4.0% PB
27 Drake Bayard X-Cel Swimming 2:11.94
 
753 +1.3% PB
28 Miles Cochrane Edge Swim Club 2:11.96
 
769 -0.4%
29 Jackson Ringquist Charter Oak Aqua 2:12.03
 
726
30 Sergii Kukharskyi Matchpoint NYC 2:12.11
 
686 +0.2% SB
31 Anthony Attenborough Freedom Aquatics 2:12.13
 
835 -0.7%
32 Nate Einstein Schenectady-Sara 2:12.15
 
724 -1.4%
32 James Yan X-Cel Swimming 2:12.15
 
750 0.0%
34 Henry Shemet Three Village Swim Club 2:12.43
 
745 -2.0%
35 Malone Revis Mandell Jewish Community Center 2:12.53
 
760 PB
36 Jordan Arnold Crimson Aquatics 2:12.61
 
677 +0.0% PB
37 Robert Strycharz Kingfish Swimming 2:12.99
 
752 -0.6%
38 Mason Arnberg Hauppauge Athletic Association 2:13.06
 
735 +1.2% PB
39 Liam Morris Central Jersey A 2:13.20
 
733 -1.5%
40 Ryan Mitchener Manhattan Makos 2:13.27
 
817 -0.6%
41 Burke Sansiviero Long Island Express 2:13.30
 
705 -0.2%
42 Kai Yamamoto Asphalt Green Unified Aquatics 2:13.52
 
744 +0.9% PB
43 Matthew Son Jersey Flyers Aquatic Club 2:13.55
 
743 -3.5%
44 Tom Knack Amsterdam Sea Rams Swim Club 2:13.65
 
700 -1.0%
45 Michael Ardito Albany Starfish 2:13.72
 
660 +0.3% PB
46 Isaac Boyd Pva 2:13.76
 
724 -1.4%
47 Daniel Trincher Condors Swim Clu 2:14.05
 
805 -2.6%
48 Brandon Bardin Adirondack Bluefins 2:14.20
 
691 -1.0%
49 Patrick Crimi NEW YORK SHARKS 2:14.21
 
717 +2.2% PB
50 Matt Keane Patriot Swim Team 2:14.22
 
690 +1.4% PB
51 Ricardo Vasconcellos Morris County 2:14.31
 
689 +1.2% PB
52 Jiro Batt Crimson Aquatics 2:14.54
 
728 +0.4% PB
53 MO Ortiz Eastern Express Swim Team 2:14.62
 
684 +0.3% PB
54 Karl Borg Crimson Aquatics 2:14.83
 
707 -1.4%
55 Matt Walker Town of Tonawanda Titans Swim Club 2:15.01
 
704 +0.4% PB
56 Cameron Marcus Green Mountain Aquatics 2:15.19
 
675 -1.0%
57 Matthew Kwan Morris County 2:15.40
 
672 -0.7%
58 Michael Baione Red Fox Aquatic Club 2:15.54
 
669 -2.1%
59 Alex Liu Northern Dutchess Aquatic Club 2:15.61
 
695 -0.5%
60 Charlie Morris East Aurora Swim Team 2:15.65
 
694 PB
61 Alex Argeros North Shore Swim 2:15.71
 
693 -1.0%
62 Tanner Eisenhut Syracuse Chargers 2:15.76
 
666 +0.8% PB
63 Andrew Hunt Hauppauge Athletic Association 2:15.79
 
692 -1.7%
64 Tyler Regelsberger Victor Swim Club 2:16.05
 
622 -1.0%
65 Chris Orobinsky Matchpoint NYC 2:16.44
 
655 +1.1% SB
66 Matt Dillane Caldwell Center Cyclones 2:17.57
 
637 -1.0%
67 Michael Motisi Northeast Connecticut Aquatics 2:17.72
 
661 PB
68 Connor Recck Meriden Silver Fins 2:17.89
 
632 -1.4%
69 Jake Cox Stac 2:17.94
 
632 -3.2%
70 Luc Francis Scarlet Aquatic Club 2:18.22
 
740 -1.7%
71 Dillon Formato Monmouth Barracudas Swim Club 2:18.33
 
626 -1.1%
72 Spencer Schultz Syracuse Chargers 2:18.46
 
623 +6.0% PB
73 Chaz Johnson New York City Aq 2:18.93
 
577 -1.6%
74 Connor Towers Team Suffolk 2:19.69
 
604 -3.0%
75 Tor Metelmann Charles River Aquatics 2:19.81
 
645 -4.5%
76 Nolan Danus --- (unattached) 2:21.10
 
625 -5.8%
77 Chris Sommer Aqua Gems 2:28.52
 
432 +2.8% PB
Zack Crowe Morris County NS
Shoonhsin Li Horsehead Thrashers NS
Christopher Dauser Swim Seventy NS
Christopher Rieseberg Upper Valley Aquatic Club NS
Andrew Choi NEW YORK SHARKS NS
Malcolm Scannell Crimson Aquatics NS