CollegeSwimming.com

Speedo Champions Series - North - Ithaca

  • Completed
  • Mar. 22–25, 2018
  • SCY
  • Ithaca, NY

200 Fly Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Tyler Sicignano Chelsea Piers Aquatic Club 1:49.21
 
983 +1.4% PB
2 Andrew Sukach Eastern Express Swim Team 1:51.57
 
843 -0.3%
3 Justin Viotto Morris County 1:51.80
 
797 0.0%
4 Jake McBride Pennington Stingrays 1:52.39
 
799 -0.2%
5 Connor Martin Chelsea Piers Aquatic Club 1:52.43
 
825 0.0%
6 Shoonhsin Li Horsehead Thrashers 1:52.88
 
815 +0.9% PB
7 David Son Jersey Flyers Aquatic Club 1:53.16
 
783 0.0%
8 Benjamin Ludlow Mercury Swimming 1:53.31
 
780 -0.0%
9 Justin Oosterwyk Jersey Flyers Aquatic Club 1:53.97
 
766 -0.3%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
10 Nathan Katz Weston Swimming Inc. 1:52.96
 
787 0.0%
11 Malcolm Scannell Crimson Aquatics 1:53.15
 
783 +0.5% PB
12 Colin Merrill Aquabears 1:53.19
 
768 +0.6% PB
13 Ethan Bachert --- (unattached) 1:54.05
 
750 +0.7% SB
14 Oliver Smith Webster Swim Association 1:54.52
 
741 -0.7%
15 Ethan Anderson Eastern Express Swim Team 1:54.89
 
748 -0.3%
16 Jake DeMartino Northeast Connecticut Aquatics 1:55.28
 
740 +1.5% PB
17 Nicholas Wen Asphalt Green Unified Aquatics 1:57.74
 
717 +2.9% PB
18 Pete Jinapin North Shore Swim 2:01.31
 
606 -2.3%
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
19 Connor Hunt Ridgefield Aquat 1:53.44
 
834 +1.5% PB
20 Tyler Roethke West/Nantucket S 1:54.50
 
813 +2.7% PB
21 Kevin Yanagisawa Woodbridge Aquatic Club 1:55.36
 
738 PB
22 Miles Cochrane Edge Swim Club 1:55.47
 
793 +2.2% PB
23 Nicky Lane Morris County 1:55.96
 
752 +3.1% PB
24 Andrew Lapin Commonwealth Swimming 1:56.21
 
721 +0.5% PB
25 Edmond Giang Crimson Aquatics 1:56.96
 
706 +1.2% PB
26 Cameron Marcus Green Mountain Aquatics 1:57.60
 
693 +1.0% PB
27 Bryce Henkel Albany Starfish 1:58.81
 
726 -0.7%
D Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
28 Dylan Canaveral Laguardia Aquatic Club 1:56.15
 
749 +2.6% PB
29 Zack Crowe Morris County 1:56.31
 
745 +0.6% PB
30 Oscar Petersen Weston Swimming Inc. 1:57.53
 
721 0.0%
31 Jack Rogers Swim Seventy 1:57.80
 
716 +2.1% PB
32 Joey Chiarella Albany Starfish 1:57.87
 
745 +1.0% PB
33 Varun Khanna Asphalt Green Unified Aquatics 1:57.90
 
687 +0.4% PB
34 Ross Macy Green Mountain Aquatics 1:58.16
 
682 +1.2% PB
35 North Hansen SoNoCo Swim Club 2:00.48
 
637 -5.1%
36 Owen Schwab North Shore Swim 2:01.23
 
649 -0.6%
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Andrew Sukach Eastern Express Swim Team 1:51.19
 
851 0.0%
2 Benjamin Ludlow Mercury Swimming 1:51.64
 
815 +1.4% PB
3 Jake McBride Pennington Stingrays 1:52.67
 
793 -0.4%
4 Justin Viotto Morris County 1:53.01
 
772 -1.1%
5 Shoonhsin Li Horsehead Thrashers 1:53.29
 
807 +0.5% PB
6 Connor Martin Chelsea Piers Aquatic Club 1:53.43
 
804 -0.9%
7 Tyler Sicignano Chelsea Piers Aquatic Club 1:53.44
 
895 -2.4%
8 Justin Oosterwyk Jersey Flyers Aquatic Club 1:53.65
 
773 +0.0% PB
9 David Son Jersey Flyers Aquatic Club 1:54.00
 
766 -0.7%
10 Colin Merrill Aquabears 1:54.31
 
745 -0.4%
11 Malcolm Scannell Crimson Aquatics 1:54.34
 
759 -0.5%
12 Ethan Anderson Eastern Express Swim Team 1:54.53
 
755 0.0%
13 Nathan Katz Weston Swimming Inc. 1:54.56
 
754 -1.4%
14 Jake DeMartino Northeast Connecticut Aquatics 1:54.86
 
748 +1.8% PB
15 Oliver Smith Webster Swim Association 1:55.06
 
730 -1.2%
16 Ethan Bachert --- (unattached) 1:55.08
 
729 -0.1%
17 Pete Jinapin North Shore Swim 1:55.17
 
727 +2.9% PB
18 Nicholas Wen Asphalt Green Unified Aquatics 1:55.37
 
764 +4.8% PB
19 Connor Hunt Ridgefield Aquat 1:55.50
 
792 -0.3%
20 Miles Cochrane Edge Swim Club 1:55.55
 
791 +2.2% PB
21 Nicky Lane Morris County 1:55.96
 
752 +3.1% PB
22 Andrew Lapin Commonwealth Swimming 1:56.05
 
724 +0.6% PB
23 Kevin Yanagisawa Woodbridge Aquatic Club 1:56.06
 
724 PB
24 Cameron Marcus Green Mountain Aquatics 1:56.78
 
710 +1.7% PB
24 Tyler Roethke West/Nantucket S 1:56.78
 
766 +0.8% PB
26 Edmond Giang Crimson Aquatics 1:56.84
 
708 +1.3% PB
27 Bryce Henkel Albany Starfish 1:57.09
 
760 +0.7% PB
28 Varun Khanna Asphalt Green Unified Aquatics 1:57.34
 
698 +0.9% PB
29 Owen Schwab North Shore Swim 1:57.68
 
718 +2.4% PB
30 Ben Feldman Chelsea Piers Aquatic Club 1:57.87
 
745 -0.0%
31 Jack Rogers Swim Seventy 1:57.96
 
712 +1.9% PB
32 Zack Crowe Morris County 1:58.00
 
712 -0.8%
33 Dylan Canaveral Laguardia Aquatic Club 1:58.09
 
710 +1.0% PB
34 North Hansen SoNoCo Swim Club 1:58.18
 
682 -3.1%
35 Oscar Petersen Weston Swimming Inc. 1:58.20
 
708 -0.6%
36 Ross Macy Green Mountain Aquatics 1:58.29
 
679 +1.1% PB
37 Joey Chiarella Albany Starfish 1:58.40
 
734 +0.6% PB
38 Matthew Freund Seadragons swim club 1:58.83
 
787 -1.1%
39 Evan Ng Scarlet Aquatic Club 1:59.14
 
648 -1.4%
40 Konstantin Lomeyko Matchpoint NYC 1:59.23
 
646 +0.6% SB
41 Corey sherman Team Suffolk 1:59.38
 
685 +1.0% PB
42 Daniel Vasquez Crimson Aquatics 2:00.06
 
702 +1.6% PB
43 Michael Stoski Team Suffolk 2:00.11
 
670 -0.6%
44 Cole Kuster Pva 2:00.13
 
670 -0.2%
45 Andrew D'Annolfo Crimson Aquatics 2:00.22
 
627 -0.2%
46 Sean Giordano Morris County 2:00.41
 
756 -0.0%
47 Zach Papsco Hauppauge Athletic Association 2:00.52
 
636 -2.5%
48 Edward Park NEW YORK SHARKS 2:00.58
 
753 -3.2%
49 John Rumipulla Eagle Aquatic Club 2:00.59
 
661 -0.1%
50 Vin Salvatore The Atlantic Club 2:00.60
 
620 +0.2% PB
51 Lee Poirier X-Cel Swimming 2:00.69
 
633 -0.0%
52 Edward Domanico NEW YORK SHARKS 2:00.82
 
630 -0.3%
53 Roshan Paul X-Cel Swimming 2:00.84
 
656 +5.3% SB
54 Lucas Tack Team Suffolk 2:00.86
 
686 -0.9%
55 Brandon Musaku Crimson Aquatics 2:01.01
 
626 -1.7%
56 Nolan Danus --- (unattached) 2:01.19
 
680 -3.9%
57 Christopher Davis Glastonbury Swim 2:01.33
 
647 -2.1%
58 Mathias Altman-Kurosaki Asphalt Green Unified Aquatics 2:01.38
 
619 +0.5% PB
59 Alex Liu Northern Dutchess Aquatic Club 2:01.72
 
639 -0.7%
60 David Martinez Morris County 2:01.88
 
667 -0.2%
61 Trey O'Malley Ridgefield Aquat 2:02.04
 
633 0.0%
62 Brayden Murphy Victor Swim Club 2:02.06
 
663 -1.7%
63 Charlie Kessel Eastern Express Swim Team 2:02.22
 
589 -1.2%
64 Shepard Jiang X-Cel Swimming 2:02.45
 
717 -1.7%
65 Julian Flores Mandell Jewish Community Center 2:02.55
 
623 -1.7%
66 Leon Lai Asphalt Green Unified Aquatics 2:02.71
 
594 -0.1%
67 Brett Bertolatus The Atlantic Club 2:02.83
 
577 -4.3%
68 Finn Cuozzo The Atlantic Club 2:08.12
 
494 -4.3%
Spencer Brownewell Crimson Aquatics DQ
Glen Pesola New York Athletic Club DQ
Dylan Champagne Team Suffolk NS
Billy Knaul Crimson Aquatics NS
Garrett Frear Irondequoit Swim Club NS
Kyle Staubi Northern Dutchess Aquatic Club NS
Jackson Ringquist Charter Oak Aqua NS
Brandon Bardin Adirondack Bluefins NS