CollegeSwimming.com

Speedo Champions Series - North - Ithaca

  • Completed
  • Mar. 22–25, 2018
  • SCY
  • Ithaca, NY

400 IM Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jared Daigle North Shore Swim 3:56.64
 
860 +1.9% PB
2 Matthew Styczen NEW YORK SHARKS 3:57.83
 
908 -0.9%
3 Nathan Katz Weston Swimming Inc. 3:59.67
 
829 0.0%
4 Oleksandr Bezuglyy Freedom Aquatics 4:00.33
 
805 +1.6% SB
5 Cole Pierce Chelsea Piers Aquatic Club 4:00.56
 
820 +3.9% PB
6 Kai Wisner Victor Swim Club 4:03.14
 
776 -1.2%
7 Cole Kuster Pva 4:05.53
 
779 +0.7% PB
8 McAllistar Milne Blue Devil Aquatics 4:06.53
 
759 PB
Justin Viotto Morris County DQ
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
10 Jack Wadsworth Upper Valley Aquatic Club 4:02.02
 
865 +2.2% PB
11 Malcolm Scannell Crimson Aquatics 4:02.29
 
802 +0.9% PB
12 Spencer Erickson Chelsea Piers Aquatic Club 4:04.82
 
787 +2.5% PB
13 Thomas Chapman Victor Swim Club 4:05.38
 
781 +0.3% PB
14 Nicholas Wen Asphalt Green Unified Aquatics 4:05.95
 
775 +2.9% PB
15 Connor Hunt Ridgefield Aquat 4:07.58
 
809 -0.9%
16 Colin Merrill Aquabears 4:09.73
 
710 -2.4%
17 Oliver Austin Green Mountain Aquatics 4:13.09
 
704 -0.9%
18 Michael Krigeris X-Cel Swimming 4:15.17
 
684 -0.9%
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
19 Connor Morikawa Chelsea Piers Aquatic Club 4:07.42
 
750 +0.7% PB
20 Liam Morris Central Jersey A 4:09.23
 
742 +1.5% PB
21 Ian Fitzpatrick Team Suffolk 4:10.83
 
716 +1.6% PB
22 James Plage Aquabears 4:11.00
 
775 -1.0%
23 Joseph Hurle NEW YORK SHARKS 4:12.24
 
713 -2.0%
24 Arsenio Bustos Woodbridge Aquatic Club 4:12.33
 
762 -1.1%
25 Chris Orobinsky Matchpoint NYC 4:12.44
 
700 +0.6% PB
26 Pete Jinapin North Shore Swim 4:12.66
 
681 +0.4% PB
27 Owen Schwab North Shore Swim 4:14.37
 
692 +1.8% PB
D Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
28 Shoonhsin Li Horsehead Thrashers 4:08.50
 
750 +1.1% PB
29 Nolan Danus --- (unattached) 4:12.73
 
758 -1.4%
30 Edward Park NEW YORK SHARKS 4:12.82
 
810 -0.6%
31 Jordan Arnold Crimson Aquatics 4:14.23
 
666 -1.1%
32 Adam Zapatka Charter Oak Aqua 4:14.63
 
690 -0.1%
33 Brayden Murphy Victor Swim Club 4:15.17
 
734 -1.8%
34 Alex Liu Northern Dutchess Aquatic Club 4:19.06
 
647 -2.0%
35 Mason Arnberg Hauppauge Athletic Association 4:22.02
 
619 +0.4% PB
Erik Hansen Upper Valley Aquatic Club DQ
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jared Daigle North Shore Swim 3:57.80
 
848 +1.4% PB
2 Matthew Styczen NEW YORK SHARKS 4:01.43
 
871 -2.4%
3 Justin Viotto Morris County 4:01.67
 
791 0.0%
4 Nathan Katz Weston Swimming Inc. 4:01.73
 
808 -0.9%
5 McAllistar Milne Blue Devil Aquatics 4:04.53
 
779 PB
6 Oleksandr Bezuglyy Freedom Aquatics 4:04.94
 
757 -0.3%
7 Cole Kuster Pva 4:05.05
 
784 +0.9% PB
8 Cole Pierce Chelsea Piers Aquatic Club 4:05.20
 
772 +2.1% SB
9 Kai Wisner Victor Swim Club 4:05.32
 
754 -2.1%
10 Thomas Chapman Victor Swim Club 4:05.50
 
780 +0.3% PB
11 Malcolm Scannell Crimson Aquatics 4:05.90
 
765 -0.5%
12 Spencer Erickson Chelsea Piers Aquatic Club 4:06.33
 
771 +1.9% PB
13 Nicholas Wen Asphalt Green Unified Aquatics 4:06.48
 
770 +2.7% PB
14 Jack Wadsworth Upper Valley Aquatic Club 4:07.83
 
806 -0.2%
15 Oliver Austin Green Mountain Aquatics 4:08.94
 
745 +0.8% PB
16 Colin Merrill Aquabears 4:09.18
 
715 -2.1%
17 Connor Hunt Ridgefield Aquat 4:09.20
 
793 -1.5%
18 Michael Krigeris X-Cel Swimming 4:09.51
 
740 +1.3% PB
19 Connor Morikawa Chelsea Piers Aquatic Club 4:09.76
 
727 -0.2%
20 Chris Orobinsky Matchpoint NYC 4:10.23
 
722 +1.5% PB
21 Arsenio Bustos Woodbridge Aquatic Club 4:10.44
 
780 -0.4%
22 Liam Morris Central Jersey A 4:10.76
 
727 +0.9% PB
23 Pete Jinapin North Shore Swim 4:11.58
 
691 +0.8% PB
24 James Plage Aquabears 4:11.83
 
767 -1.3%
25 Owen Schwab North Shore Swim 4:11.91
 
716 +2.8% PB
26 Joseph Hurle NEW YORK SHARKS 4:12.09
 
714 -2.0%
27 Ian Fitzpatrick Team Suffolk 4:12.42
 
701 +1.0% PB
28 Shoonhsin Li Horsehead Thrashers 4:12.66
 
709 -0.5%
29 Adam Zapatka Charter Oak Aqua 4:14.78
 
688 -0.2%
30 Jordan Arnold Crimson Aquatics 4:15.00
 
658 -1.4%
31 Brayden Murphy Victor Swim Club 4:15.45
 
731 -1.9%
32 Jackson Ringquist Charter Oak Aqua 4:15.51
 
671 +3.9% PB
33 Alex Liu Northern Dutchess Aquatic Club 4:16.91
 
668 -1.1%
34 Erik Hansen Upper Valley Aquatic Club 4:17.43
 
663 -1.6%
35 Nolan Danus --- (unattached) 4:17.48
 
712 -3.3%
36 Tony Taboadela Morris County 4:18.11
 
629 -1.7%
37 Edward Park NEW YORK SHARKS 4:18.56
 
755 -2.9%
38 Mason Arnberg Hauppauge Athletic Association 4:19.56
 
643 +1.4% PB
39 MO Ortiz Eastern Express Swim Team 4:19.95
 
628 +0.3% SB
40 Anthony Attenborough Freedom Aquatics 4:20.04
 
740 -3.1%
41 Christopher Bushnell Syracuse Chargers 4:20.34
 
625 +2.8% PB
42 Daniel Vasquez Crimson Aquatics 4:24.87
 
642 -1.0%
43 Nate Einstein Schenectady-Sara 4:25.77
 
575 +0.5% PB
44 Daniel Trincher Condors Swim Clu 4:30.61
 
642 -4.8%
45 Tom Knack Amsterdam Sea Rams Swim Club 4:33.31
 
508 -3.1%
Jake Mcintyre Green Mountain Aquatics DQ
SHAYNE SIMMONS Ridgefield Aquat NS
Tyler Sicignano Chelsea Piers Aquatic Club NS