CollegeSwimming.com

Speedo Champions Series - Christiansburg

  • Completed
  • Mar. 22–25, 2018
  • SCY
  • Christiansburg, VA

200 Free Women

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Maggie Wallace Egg Harbor Twp S 1:49.78
 
818 -0.9%
2 MADISON LEDWITH Radnor Aquatic Club 1:50.36
 
802 +4.7% PB
3 Lauren Kelly Egg Harbor Twp S 1:50.90
 
788 -0.6%
4 Anna Kalandadze Radnor Aquatic Club 1:51.30
 
787 -0.8%
5 Abby Reardon Dig Swimming 1:51.40
 
797 -0.7%
6 Jill Berger Sea Devil Swimming 1:52.01
 
822 -0.4%
7 Victoria Kaufman Eagle Swim Team 1:52.06
 
767 +0.9% PB
8 Bethany Gatlin Nation's Capital Swim Club 1:52.71
 
751 +2.2% SB
9 RACHEL FLORIO Eagle Swim Team 1:53.15
 
739 -1.5%
10 Sarah Daly Retriever Aquatic Club 1:53.64
 
740 -0.9%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
11 Dani Ghine Eagle Swim Team 1:50.76
 
814 -1.4%
12 Cameron Horner Mid-Delmarva Family YMCA 1:51.87
 
785 +0.4% PB
13 Ana Lesho Retriever Aquatic Club 1:53.11
 
740 -0.4%
14 JACKIE GREEVES Monocacy Aquatic Club 1:53.32
 
735 +0.1% SB
15 Tatum Wall Nation's Capital Swim Club 1:53.93
 
773 -0.3%
16 Morgan Oehler Maryland Suburban Swim Club 1:54.33
 
709 +0.2% PB
17 Jenna Kim Rockville Montgomery Swim Club 1:54.50
 
718 +0.7% PB
18 Kennedy Nolan Rockville Montgomery Swim Club 1:55.26
 
686 +1.0% PB
19 Sarah Seiling Nation's Capital Swim Club 1:56.40
 
671 -1.5%
20 Alexandra Antonov Egg Harbor Twp S 1:56.46
 
709 +1.0% SB
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
21 Natalie Martin Arlington Aquatic Club (Virginia) 1:55.10
 
743 -0.3%
22 Sisi Baker Nation's Capital Swim Club 1:55.54
 
679 +0.8% SB
23 Kylie Kelly Frederick Area Swim Team 1:55.56
 
679 -1.0%
24 Lauren Wetzel Monocacy Aquatic Club 1:55.92
 
683 -0.4%
25 Megan Fox Egg Harbor Twp S 1:56.15
 
717 +0.8% SB
26 Sophie SCHULZE Retriever Aquatic Club 1:56.65
 
652 -0.4%
27 Claire Bowser Naval Academy Aquatic Club 1:56.69
 
652 -0.3%
28 Ella Martin Naval Academy Aquatic Club 1:56.76
 
702 +0.2% PB
29 Lindsey Bloom Eagle Swim Team 1:57.10
 
633 -0.3%
30 Madison Gupton Nation's Capital Swim Club 1:58.18
 
616 -2.0%
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Maggie Wallace Egg Harbor Twp S 1:50.80
 
791 -1.9%
2 MADISON LEDWITH Radnor Aquatic Club 1:50.86
 
789 +4.3% PB
3 Lauren Kelly Egg Harbor Twp S 1:51.68
 
768 -1.3%
4 Anna Kalandadze Radnor Aquatic Club 1:52.34
 
760 -1.7%
5 Victoria Kaufman Eagle Swim Team 1:52.52
 
755 +0.5% PB
6 Jill Berger Sea Devil Swimming 1:52.69
 
805 -1.0%
7 Abby Reardon Dig Swimming 1:52.86
 
759 -2.0%
8 RACHEL FLORIO Eagle Swim Team 1:53.19
 
738 -1.5%
9 Sarah Daly Retriever Aquatic Club 1:53.33
 
747 -0.6%
10 Bethany Gatlin Nation's Capital Swim Club 1:53.59
 
728 +1.4% SB
11 Morgan Oehler Maryland Suburban Swim Club 1:54.07
 
716 +0.4% PB
12 Cameron Horner Mid-Delmarva Family YMCA 1:54.21
 
725 -1.7%
13 Ana Lesho Retriever Aquatic Club 1:54.44
 
707 -1.6%
14 JACKIE GREEVES Monocacy Aquatic Club 1:54.45
 
706 -0.9%
15 Dani Ghine Eagle Swim Team 1:54.52
 
717 -4.8%
16 Tatum Wall Nation's Capital Swim Club 1:54.57
 
756 -0.9%
17 Kennedy Nolan Rockville Montgomery Swim Club 1:54.68
 
701 +1.5% PB
18 Alexandra Antonov Egg Harbor Twp S 1:56.06
 
719 +1.3% SB
19 Sarah Seiling Nation's Capital Swim Club 1:56.64
 
665 -1.7%
20 Jenna Kim Rockville Montgomery Swim Club 1:56.70
 
664 -1.3%
21 Natalie Martin Arlington Aquatic Club (Virginia) 1:56.83
 
700 -1.9%
22 Sisi Baker Nation's Capital Swim Club 1:56.86
 
647 -0.4%
23 Megan Fox Egg Harbor Twp S 1:56.87
 
699 +0.2% SB
24 Lindsey Bloom Eagle Swim Team 1:56.88
 
638 -0.1%
25 Lauren Wetzel Monocacy Aquatic Club 1:56.92
 
658 -1.3%
26 Claire Bowser Naval Academy Aquatic Club 1:57.04
 
643 -0.6%
27 Kylie Kelly Frederick Area Swim Team 1:57.07
 
642 -2.3%
28 Ella Martin Naval Academy Aquatic Club 1:57.08
 
694 -0.1%
29 Madison Gupton Nation's Capital Swim Club 1:57.60
 
630 -1.5%
30 Sophie SCHULZE Retriever Aquatic Club 1:57.61
 
630 -1.2%
31 Kassandra Kesselring Fox Swim Club 1:57.78
 
626 -2.3%
32 Jordan Buechler Machine Aquatics 1:57.80
 
637 -4.6%
33 Jenny Thompson Naval Academy Aquatic Club 1:57.84
 
624 -1.8%
34 GRACE SHARKEY GBSA 1:58.06
 
610 -2.8%
35 Tristan Harrison Dig Swimming 1:58.24
 
627 -5.5%
36 Bridget O'Hara Rockville Montgomery Swim Club 1:58.68
 
617 -2.7%
37 Isabella Whittaker GBSA 1:58.81
 
601 -3.0%
37 Rachel Laciny Retriever Aquatic Club 1:58.81
 
601 +3.5% SB
39 Ella Epes South Eastern Virginia Aquatic 1:58.82
 
691 +0.6% PB
40 Kate Mullaney Eagle Swim Team 1:58.93
 
599 -2.5%
41 Anna Sullivan Machine Aquatics 1:59.20
 
605 -2.0%
42 Erin Murphy Egg Harbor Twp S 1:59.79
 
570 -3.1%
43 Izzy Schone Machine Aquatics 1:59.82
 
590 -1.0%
44 Caroline Dunn Machine Aquatics 1:59.87
 
577 +2.6% PB
45 Julia Looper Columbia Aquatics Association 2:00.00
 
586 -2.1%
46 Laurel Gallaudet Naval Academy Aquatic Club 2:00.91
 
554 -3.0%
47 Joy Shi Rockville Montgomery Swim Club 2:02.02
 
541 -0.6%
48 Sheridan Phalen Nation's Capital Swim Club 2:04.35
 
479 +0.1% PB
Rachel Pak Machine Aquatics NS
Lauren Young --- (unattached) DNF