Site logo

Washington Boys 4A State Championships

  • Completed
  • Feb. 16–17, 2018
  • SCY
  • Federal Way, WA

100 Breast Men

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Jonathan Cook Jackson logoJackson 55.12
163 -0.7%
2 Alejandro Flores Lake Stevens logoLake Stevens 55.17
163 +0.4% PB
3 Walter Limm Kamiakin logoKamiakin 56.93
149 +1.6% PB
4 Justin Limberg Jackson logoJackson 57.14
148 +1.8% PB
5 Brandon Stride North Creek logoNorth Creek 57.73
144 -0.3%
6 Nolan Van Nortwick Eastlake logoEastlake 57.81
143 +0.3% PB
7 Valery Tikhomirov Union logoUnion 58.20
140 PB
8 Nathan March Curtis logoCurtis 58.57
138 +5.8% PB
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 Colin Huynh Skyline logoSkyline 58.82
136 +1.5% PB
10 Quinn Greninger Jackson logoJackson 59.13
134 +1.1% SB
11 Cameron Birrell Bothell logoBothell 59.14
134 +0.7% PB
12 Conor McShane Richland logoRichland 59.90
129 +0.2% SB
13 Matthew Shull Kentwood logoKentwood 59.91
128
14 James McDonald Federal Way logoFederal Way 1:00.05
128
15 Bryan Phung Jackson logoJackson 1:00.17
127 PB
16 Jeff Miller Enumclaw logoEnumclaw 1:00.66
124
Swim-off SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Conor McShane Richland logoRichland 1:00.23
126 -0.3%
2 Frank Zhang Newport logoNewport 1:00.52
124 PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Jonathan Cook Jackson logoJackson 56.16
155 -2.6%
2 Alejandro Flores Lake Stevens logoLake Stevens 56.29
154 -1.6%
3 Nolan Van Nortwick Eastlake logoEastlake 57.39
146 +1.0% PB
4 Walter Limm Kamiakin logoKamiakin 57.69
144 +0.3% PB
5 Brandon Stride North Creek logoNorth Creek 58.01
142 -0.8%
6 Justin Limberg Jackson logoJackson 58.28
140 -0.2%
7 Valery Tikhomirov Union logoUnion 58.62
137 PB
8 Nathan March Curtis logoCurtis 58.82
136 +5.4% PB
9 Cameron Birrell Bothell logoBothell 59.25
133 +0.5% PB
10 Quinn Greninger Jackson logoJackson 59.57
131 +0.4% SB
11 Colin Huynh Skyline logoSkyline 59.60
131 +0.2% PB
12 Bryan Phung Jackson logoJackson 59.67
130 PB
13 James McDonald Federal Way logoFederal Way 1:00.37
125
14 Matthew Shull Kentwood logoKentwood 1:00.42
125
15 Jeff Miller Enumclaw logoEnumclaw 1:00.54
124
16 Conor McShane Richland logoRichland 1:00.75
123 -1.2%
17 Frank Zhang Newport logoNewport 1:00.75
123
18 Nicholas Kim Thomas Jefferson logoThomas Jefferson 1:00.95
122 +0.2% PB
19 Christian Cutter Wenatchee logoWenatchee 1:01.68
117 +3.3% PB
20 Nathan Hagen Tahoma logoTahoma 1:02.36
113 -1.7%
21 Brett Jorgensen Moses Lake logoMoses Lake 1:02.41
113
22 Nick Wahlman Union logoUnion 1:02.97
109
23 Eythen Wood Wenatchee logoWenatchee 1:05.16
96
Jordan Kamimura Olympia logoOlympia DQ