Site logo

New York Boys Federation Championships

  • Completed
  • Mar. 02–03, 2018
  • SCY
  • East Meadow, NY

200 IM Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jason Louser Shoreham Wading River 1:48.20
 
162 +1.5% PB
2 Michael Chang Saint Anthonys 1:51.13
 
150 +0.5% PB
2 David He Ward Melville 1:51.13
 
150 +0.7% PB
4 George Kalletta Eastport-South Manor 1:53.07
 
142 -1.1%
5 Nick Torres Fordham Prep 1:54.16
 
137 -4.1%
6 Ryan Kaplan Ward Melville 1:54.37
 
136 +0.4% PB
7 Jared Copeland Fordham Prep 1:55.10
 
134 +0.9% PB
8 Kaleb Hotaling Shenendehowa 1:55.16
 
133 +2.6% PB
9 Oliver Smith Mcquaid Jesuit 1:55.32
 
133 +3.0% PB
10 Thomas Chapman Canandaigua Academy 1:55.92
 
130 +7.2% PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
11 Dan Bowen Canisius 1:53.96
 
138 +0.3% PB
12 Nik Daly Chaminade 1:56.18
 
129 +1.1% PB
13 Javier Ramirez Syosset Senior 1:56.31
 
129 -0.1%
14 Shoonhsin Li Horseheads Senior 1:56.74
 
127 +0.2% PB
15 Chris Orobinsky Mckee Staten Island 1:56.76
 
127 +0.1% PB
16 Aidan Kreiley Dansville Senior 1:57.74
 
124 +6.9% PB
17 Justin Whang Great Neck South 1:58.05
 
122 -2.8%
18 Brian Harding Shenendehowa 1:58.14
 
122 -2.4%
19 Ryan Lee Scarsdale Senior 1:58.97
 
119 -2.7%
20 Henry Shemet Miller Place 2:00.35
 
114 -2.1%
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
21 Michael Maurer Hamburg 1:56.92
 
127 +0.2% SB
22 Corey sherman Half Hollow Hills East 1:57.89
 
123 +0.9% PB
23 Jackson Homan Shenendehowa 1:58.04
 
122 -1.3%
24 Justen Lopez Levittown 1:58.11
 
122 +0.9% PB
25 Jack Cimorelli Franklin Roosevelt 1:58.17
 
122 -0.3%
26 Jack Loveless Fox Lane 1:58.68
 
120 -2.9%
27 Steven Yu Shaker 1:58.73
 
120 -3.1%
28 Mason Arnberg Half Hollow Hills East 1:59.50
 
117 -0.9%
29 Ian Fitzpatrick Saint Anthonys 1:59.88
 
116 -1.2%
30 Grant Edwards Brewster 2:00.32
 
114 -1.2%
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jason Louser Shoreham Wading River 1:49.89
 
155 -0.0%
2 Nick Torres Fordham Prep 1:51.07
 
150 -1.3%
3 David He Ward Melville 1:52.51
 
144 -0.6%
4 Michael Chang Saint Anthonys 1:53.05
 
142 -1.2%
5 George Kalletta Eastport-South Manor 1:53.38
 
140 -1.4%
6 Jared Copeland Fordham Prep 1:54.75
 
135 +1.2% PB
7 Oliver Smith Mcquaid Jesuit 1:55.24
 
133 +3.1% PB
8 Kaleb Hotaling Shenendehowa 1:55.80
 
131 +2.0% PB
9 Thomas Chapman Canandaigua Academy 1:55.87
 
131 +7.2% PB
10 Ryan Kaplan Ward Melville 1:56.34
 
129 -1.4%
11 Javier Ramirez Syosset Senior 1:56.38
 
129 -0.1%
12 Chris Orobinsky Mckee Staten Island 1:56.61
 
128 +0.2% PB
13 Nik Daly Chaminade 1:56.87
 
127 +0.5% SB
14 Shoonhsin Li Horseheads Senior 1:57.03
 
126 -0.0%
15 Brian Harding Shenendehowa 1:57.15
 
126 -1.5%
16 Dan Bowen Canisius 1:57.20
 
126 -2.5%
17 Henry Shemet Miller Place 1:57.51
 
124 +0.3% PB
18 Ryan Lee Scarsdale Senior 1:57.69
 
124 -1.6%
19 Justin Whang Great Neck South 1:57.74
 
124 -2.6%
20 Aidan Kreiley Dansville Senior 1:57.75
 
124 +6.9% PB
21 Jack Loveless Fox Lane 1:57.75
 
124 -2.1%
22 Jackson Homan Shenendehowa 1:58.26
 
122 -1.4%
23 Michael Maurer Hamburg 1:58.63
 
120 -1.3%
24 Ian Fitzpatrick Saint Anthonys 1:58.71
 
120 -0.2%
25 Jack Cimorelli Franklin Roosevelt 1:58.72
 
120 -0.7%
26 Steven Yu Shaker 1:58.84
 
119 -3.2%
27 Corey sherman Half Hollow Hills East 1:59.38
 
118 -0.4%
28 Justen Lopez Levittown 1:59.39
 
117 -0.1%
29 Mason Arnberg Half Hollow Hills East 1:59.74
 
116 -1.1%
30 Grant Edwards Brewster 2:00.00
 
115 -1.0%
31 David Walton Queensbury Senior 2:00.08
 
115 -0.8%
32 Hans Tristan Lim Levittown 2:00.09
 
115 -0.8%
33 Thomas Broderick Manhasset Senior 2:00.10
 
115 -1.2%
34 Jason Amato Fordham Prep 2:00.18
 
115 +0.2% PB
35 Lazar Andjelic Clarkstown North Senior 2:00.57
 
113 -0.4%
36 Ellis Ritchie Horace Greeley 2:00.65
 
113 -0.7%
37 Nicholas Wen Stuyvesant 2:00.70
 
113 -2.7%
38 Phillip Volaski Arlington 2:00.73
 
113 -1.1%
39 Aleksey Makarov Newburgh Free 2:00.77
 
113 -5.5%
40 Nick D'Arrigo Joseph Wilson Magnet 2:00.87
 
112 -0.4%
41 Brayden Murphy Victor Senior 2:00.93
 
112 PB
42 Matthew Walker Kenmore West Senior 2:01.18
 
111 -2.5%
43 Jacob Michalski Lancaster 2:01.33
 
111 -1.1%
44 TJ Bearor Queensbury Senior 2:01.55
 
110 -1.3%
45 Kevin Crane Brewster 2:01.62
 
110 -2.1%
46 Chandler Tucker Bellmore-Merrick 2:02.40
 
107 -2.0%
47 Anthony Yost Mexico 2:02.55
 
106 -2.5%
48 Christopher Bushnell Jamesville Dewitt 2:02.87
 
105 -2.9%
49 Joe Blake Orchard Park 2:03.03
 
105 -3.6%
50 Dylan Hsieh Jericho Senior 2:03.11
 
104 -3.4%
51 Zack Lassetter Shenendehowa 2:03.54
 
103 -2.7%
52 Brian Glat BBPVW 2:04.00
 
101 -6.3%
53 Marc Stern Horace Greeley 2:04.11
 
101 -3.5%
54 Tanner Eisenhut Fayetteville Manlius 2:05.79
 
95 -4.3%
55 Jordan Chatelle Sweet Home Senior 2:06.63
 
93 -5.0%
56 Andrew Choi Monroe Woodbury 2:07.52
 
90 -5.7%
57 Anthony DeJesus Gouverneur 2:20.64
 
52 +0.2% PB