Site logo

IHSA Boys State Championships

  • Completed
  • Feb. 23–24, 2018
  • SCY
  • Evanston, IL

200 Free Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 Adlai Stevenson Adlai Stevenson
  1. Joseph Song
  2. Topher Stensby
  3. Niccolo Comini
  4. Daniel Ng
1:24.01
 
149
2 Lyons Township N Lyons Township N
  1. Michael Walsh
  2. Frank Mccarter
  3. Jeff Vitek
  4. Henry Claesson
1:24.19
 
148
3 Hinsdale Central Hinsdale Central
  1. Billy Leader
  2. Cole Grosshans
  3. Brandon Glowniak
  4. Donovan Lahmann
1:24.27
 
148
4 Saint Ignatius College Prep Saint Ignatius College Prep
  1. Parker Nolan
  2. Ezra Mizgala
  3. Anthony Severino
  4. Jacob Furlong
1:24.56
 
146
5 New Trier New Trier
  1. Ryan Gridley
  2. Nick Torre
  3. Pierson Ohr
  4. Pearce Bailey
1:24.81
 
145
6 Neuqua Valley Neuqua Valley
  1. Kyri Chen
  2. John Ruan
  3. Sathya Subramanian
  4. Connor Boyle
1:24.88
 
145
7 Marmion Academy Marmion Academy
  1. Sam Wehrli
  2. Will Kamps
  3. Nolan Fergus
  4. Henry Bliss
1:25.00
 
145
8 Saint Charles North Saint Charles North
  1. Will Myhre
  2. Nate Baxter
  3. Srboljub Filipovic
  4. Brad Whitehurst
1:25.15
 
144
9 Waubonsie Valley Waubonsie Valley
  1. Lucas Conrads
  2. Jake Darlinger
  3. Brian Daugherty
  4. Aayush Deshpande
1:25.44
 
143
10 Saint Charles East Saint Charles East
  1. Mitch Milosch
  2. Harrison Hollman
  3. Matt Nagler
  4. Garrett Prybell
1:25.61
 
142
11 Notre Dame (Peoria) Notre Dame (Peoria)
  1. Matthew Terrian
  2. Colton Paulson
  3. John Couri
  4. Jack Immesoete
1:26.13
 
140
12 Naperville Central Naperville Central
  1. Bradley Sanford
  2. Luke Klein-Collins
  3. Matt King
  4. Dominic May
1:26.36
 
139
13 Whitney Young Whitney Young
  1. Connor Carr
  2. Tristan Stevens
  3. Alexander Stensland
  4. Bence Szabados
1:26.55
 
138
14 Loyola Academy Loyola Academy
  1. Luke Maurer
  2. Tommy Barr
  3. Everet Andrew
  4. Tony Spallone
1:26.56
 
138
15 Carl Sandburg Carl Sandburg
  1. Brendan Lee
  2. Joey Jenkot
  3. Carter Thoss
  4. Kyle Fox
1:26.66
 
137
16 Fenton Fenton
  1. Dan Lynch
  2. Thomas Bartecki
  3. Dan Bajda
  4. Liam Hutchinson
1:26.69
 
137
17 Stagg Stagg
  1. Brad Petersen
  2. James McCallion
  3. Mike Kotas
  4. Rafal Jezierski
1:26.77
 
137
18 Libertyville Libertyville
  1. Austin Stevenson
  2. Billy Bennett
  3. Nathan Valley
  4. Sean Coughlin
1:26.82
 
137
19 Oak Park & River Forest Oak Park & River Forest
  1. JP Rotatori
  2. Will Raidt
  3. Alex Pedraza
  4. Frank Tirone
1:27.01
 
136
20 Evanston Township Evanston Township
  1. Rafael De Gouvea
  2. Charles Davis
  3. Charles Duffy
  4. Santiago Ramos-Torrescano
1:27.18
 
135
21 Glenbrook South Glenbrook South
  1. Nick Shechtman
  2. Adam Zuiker
  3. Zac Spalding
  4. Elliot Chen
1:27.37
 
134
22 Benet Benet
  1. Ryan Shanley
  2. Ryan Flynn
  3. Ian Smith
  4. Andrew Prisby
1:27.61
 
133
23 Alton Alton
  1. Matthew Daniel
  2. Cole Akal
  3. Noah Clancy
  4. Caden Akal
1:27.73
 
133
24 Plainfield Plainfield
  1. Alex Dvorak
  2. Ryan Crafton
  3. Merek Avery
  4. Ryan Netzel
1:27.86
 
132
25 Northside College Prep Northside College Prep
  1. Gabriel Piechnik
  2. Ethan Lim
  3. Tyler Shimada
  4. Matt Fernandez
1:27.87
 
132
26 Metea Valley Metea Valley
  1. Sam Kastan
  2. Michael Chan
  3. Benjamin Forbes
  4. Janssen Gamilla
1:28.08
 
132
27 Niles North Niles North
  1. Vincent Pi
  2. Michael Zagorov
  3. Anthony Zagorov
  4. Jared Brown
1:28.34
 
130
28 Pekin Pekin
  1. Jack Marlatt
  2. Tyler Cummins
  3. Alexander Kula
  4. Adam Peterson
1:28.49
 
130
29 Saint Viator Saint Viator
  1. Marcus Lannie
  2. Tyler Coupe
  3. Michael Ruben
  4. Michael Balcerak
1:28.56
 
130
30 Fremd Fremd
  1. Yoochan Lee
  2. Alex Reed
  3. Evan Stegall
  4. Danny Konishi
1:28.75
 
129
31 Cary Grove Cary Grove
  1. Omid Babakhani
  2. Cameron Castro
  3. Connor Dolezal
  4. Kolin Fadden
1:28.76
 
129
32 Barrington Barrington
  1. Jack Hoppe
  2. Steve Fischer
  3. Shawn Ujiiye
  4. Sam Burrell
1:29.22
 
127
33 Glenbrook North Glenbrook North
  1. Daniel Kaufman
  2. Fabian Jujescu
  3. Anthony Mrozowski
  4. Anton Ivanchenko
1:29.51
 
126
34 Lincoln Way Central Lincoln Way Central
  1. Josh Fox
  2. Tim Murphy
  3. Danny O'Brien
  4. Joseph Bozzi
1:30.14
 
123
35 Sterling Sterling
  1. Thomas Christensen
  2. Jack Wike
  3. Zach Wade
  4. Calvin Sandefer
1:31.12
 
120
36 Central Central
  1. Ryan Wierschem
  2. Mitchell Devine
  3. Justin To
  4. Nik Johnson
1:31.29
 
119
Moline Moline
  1. Alex Klumb
  2. Remington Greko
  3. Ethan Luong
  4. Avery Fowler
DQ