Site logo

IHSA Boys State Championships

  • Completed
  • Feb. 23–24, 2018
  • SCY
  • Evanston, IL

400 Free Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points
1 New Trier New Trier
  1. Ean Vandergraaf
  2. Ryan Gridley
  3. Patrick Gridley
  4. Charlie Scheinfeld
3:02.79
 
156
2 Lyons Township N Lyons Township N
  1. Henry Claesson
  2. Frank Mccarter
  3. Jeff Vitek
  4. Spencer Walker
3:02.99
 
155
3 Adlai Stevenson Adlai Stevenson
  1. Daniel Ng
  2. Niccolo Comini
  3. Jack Zhang
  4. Topher Stensby
3:04.98
 
151
4 Marmion Academy Marmion Academy
  1. Will Kamps
  2. Sam Wehrli
  3. Nolan Fergus
  4. Gary Rockwood
3:05.33
 
150
5 Saint Ignatius College Prep Saint Ignatius College Prep
  1. Parker Nolan
  2. Jacob Furlong
  3. Bradley Yendro
  4. Ezra Mizgala
3:05.39
 
150
6 Neuqua Valley Neuqua Valley
  1. Kyri Chen
  2. John Ruan
  3. Jack Hiss
  4. Connor Boyle
3:06.09
 
148
7 Hinsdale Central Hinsdale Central
  1. Thomas Willemse
  2. Cole Grosshans
  3. Donovan Lahmann
  4. Billy Leader
3:06.43
 
148
8 Notre Dame (Peoria) Notre Dame (Peoria)
  1. Matthew Terrian
  2. Jack Immesoete
  3. John Couri
  4. Colton Paulson
3:08.06
 
144
9 Saint Charles East Saint Charles East
  1. Matt Nagler
  2. Kyle Lewarchick
  3. Mitch Milosch
  4. Garrett Prybell
3:08.76
 
142
10 Waubonsie Valley Waubonsie Valley
  1. Lucas Conrads
  2. Jake Darlinger
  3. Brian Daugherty
  4. Aayush Deshpande
3:10.14
 
139
11 Loyola Academy Loyola Academy
  1. Luke Maurer
  2. Tommy Barr
  3. Everet Andrew
  4. Ben Dukes
3:10.57
 
138
12 Naperville Central Naperville Central
  1. Bradley Sanford
  2. Luke Klein-Collins
  3. Andrew Dai
  4. Dominic May
3:10.77
 
138
13 Plainfield Plainfield
  1. Ryan Netzel
  2. Alex Dvorak
  3. Marc Avery
  4. Ryan Crafton
3:10.78
 
138
14 Niles North (A) Niles North
  1. Joey Yuan
  2. Noah Ellis
  3. Grant Bochenski
  4. I. I. Qiao
3:10.92
 
138
15 Saint Charles North Saint Charles North
  1. Brad Whitehurst
  2. Nate Baxter
  3. Srboljub Filipovic
  4. Ricky Williams
3:10.96
 
138
16 Glenbrook North Glenbrook North
  1. Fabian Jujescu
  2. Ryan Purdy
  3. Anton Ivanchenko
  4. Jake Shapiro
3:11.26
 
137
17 University (Normal) University (Normal)
  1. Colton Stogner
  2. Andy Ritsema
  3. Joshua Nepomuceno
  4. Anthony Williamson
3:11.86
 
136
18 Oak Park & River Forest Oak Park & River Forest
  1. JP Rotatori
  2. Frank Tirone
  3. Alex Pedraza
  4. Will Raidt
3:11.89
 
136
19 Glenbrook South Glenbrook South
  1. Elliot Chen
  2. Adam Zuiker
  3. Quinn Loughran
  4. Nick Shechtman
3:12.27
 
135
20 Carl Sandburg Carl Sandburg
  1. Kyle Fox
  2. Brendan Lee
  3. Peter Bukiri
  4. Carter Thoss
3:12.70
 
134
21 Hersey Hersey
  1. Gavin Hill
  2. Jack Blumenfeld
  3. Ethan Marunde
  4. Mike Petro
3:15.01
 
129
22 Dunlap Dunlap
  1. Zach Boley
  2. Henry Yi
  3. Zach Glover
  4. Ben Owens
3:15.15
 
129
23 Niles North (A) Niles North
  1. Vincent Pi
  2. Michael Zagorov
  3. Anthony Zagorov
  4. Jared Brown
3:15.40
 
128
24 Lincoln Way East Lincoln Way East
  1. Bryce Wyma
  2. Mason Rhode
  3. Colin Brady
  4. Trevor Horn
3:15.88
 
127
25 Lake Forest Lake Forest
  1. Colin Robinson
  2. Luke Lanigan
  3. Oliver Akintade
  4. Carlos Minetti
3:16.55
 
126
26 Glenwood Glenwood
  1. Evan Moulton
  2. Nathan True
  3. Graham Turk
  4. Kajetan Ciszek
3:19.92
 
119
27 Boylan Boylan
  1. Jacob Hollister
  2. Zach Mirza
  3. Anthony Anderson
  4. Adam Budd
3:20.02
 
119
28 Centennial Centennial
  1. Luke Starks
  2. Gyumin Lee
  3. Cole Grimes
  4. Alex Shilts
3:25.48
 
109