Site logo

Wisconsin Swimming 13 & Over Long Course State Championship

  • Completed
  • Aug. 02–05, 2018
  • LCM
  • Pleasant Prairie, WI

200 Back Men 17 and Over

A Final LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Drew Nixdorf Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team A 2:06.28
849 +2.0% PB
2 Alec Jeffers Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 2:10.01
766 +2.2% PB
3 Desmon Sachtjen McFarland Spartan Sharks logoMcFarland Spartan Sharks 2:11.83
743 PB
4 Nathan Carlson Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 2:12.46
720 +1.6% PB
5 Nolan Francis Woodson Y Northern Swimmers logoWoodson Y Northern Swimmers 2:13.93
705 +0.5% PB
6 Tyler Chatterton Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 2:18.66
609 PB
7 Mathew Jansen Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 2:21.71
557
8 Benjamin Ahluwalia Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 2:21.74
568 +0.2% PB
9 Aiden Clark Fox Valley Wave Swim Team logoFox Valley Wave Swim Team 2:22.42
545
10 Jacob Brehmer Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 2:23.40
540
B Final LCM
Name Team Time Pts
11 Jared Chatterton Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 2:23.21
532
12 Jalen Stimes STATELINE AQUATIC TEAM logoSTATELINE AQUATIC TEAM 2:25.43
507 PB
13 Jason Tuschl Waunakee Wave logoWaunakee Wave 2:27.78
469

200 Back Men 15 - 16

A Final LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Ben Ramminger Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 2:10.54
810 +1.2% PB
2 Ziyad Saleem Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 2:12.52
818 -0.2%
3 Nolan Scanlan Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 2:13.06
764 +1.8% PB
4 Nathan Kim Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 2:14.55
736 -1.0%
5 AJ Smith Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 2:15.08
727 +1.7% PB
6 Ming Ong Menomonee Falls Swim Club logoMenomonee Falls Swim Club 2:15.86
713 PB
7 Aidan Lohr Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 2:16.73
742 PB
8 Jacob Douberly McFarland Spartan Sharks logoMcFarland Spartan Sharks 2:17.20
734 PB
9 Adam Braunschweig Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 2:17.37
731 -0.9%
10 Taylor Johnson Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 2:25.38
549
B Final LCM
Name Team Time Pts Imp
11 Zach Vinson Waunakee Wave logoWaunakee Wave 2:16.35
749 +3.1% PB
12 Michael Conn MWWM logoMWWM 2:19.11
655 +5.6% PB
13 Jacob Trask Southeastern Aquatics / Racine YMCA logoSoutheastern Aquatics / Racine YMCA 2:20.00
640 +4.9% PB
14 Nolan Anderson Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 2:20.39
678 +4.4% PB
15 Cory Michalek Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 2:21.04
666 +7.4% PB
16 Evan Weiss Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 2:21.20
619 PB
17 Victor Kostov Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 2:21.75
654 +0.0% PB
18 Jack Foster Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 2:22.28
601 +2.5% PB
19 Kevin Fitzgerald West Bend Swim Club logoWest Bend Swim Club 2:23.73
621 +3.3% PB
20 Samuel Lanham Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 2:28.24
547 +1.6% SB
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Ben Ramminger Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 2:12.81
768 -0.6%
2 AJ Smith Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 2:15.44
720 +1.5% PB
3 Nolan Scanlan Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 2:16.21
706 -0.5%
4 Ming Ong Menomonee Falls Swim Club logoMenomonee Falls Swim Club 2:16.95
693 PB
5 Nathan Kim Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 2:17.23
688 -3.0%
6 Adam Braunschweig Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 2:17.28
732 -0.9%
7 Jacob Douberly McFarland Spartan Sharks logoMcFarland Spartan Sharks 2:17.94
720 PB
8 Ziyad Saleem Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 2:18.65
708 -4.8%
9 Aidan Lohr Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 2:19.65
690 PB
10 Taylor Johnson Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 2:19.77
644 PB
11 Zach Vinson Waunakee Wave logoWaunakee Wave 2:19.83
687 +0.6% PB
12 Michael Conn MWWM logoMWWM 2:20.26
635 +4.8% PB
13 Cory Michalek Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 2:20.48
676 +7.8% PB
14 Jack Foster Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 2:20.53
631 +3.7% PB
15 Evan Weiss Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 2:20.79
626 PB
16 Ido Korabelnikov Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 2:21.18
620 +2.7% PB
17 Jacob Trask Southeastern Aquatics / Racine YMCA logoSoutheastern Aquatics / Racine YMCA 2:21.81
609 +3.7% SB
18 Samuel Lanham Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 2:22.03
649 +5.7% PB
19 Nolan Anderson Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 2:22.24
646 +3.2% PB
20 Victor Kostov Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 2:22.52
641 -0.5%
21 Kevin Fitzgerald West Bend Swim Club logoWest Bend Swim Club 2:23.29
628 +3.6% PB
22 Kyle Zerbel Howard Suamico Storm Breakers  logoHoward Suamico Storm Breakers 2:23.35
583
23 Connor Howe Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 2:26.14
537 -2.2%
24 Ryan O'Neill Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 2:27.93
508 +4.0% PB
25 Willy Pinnow Lake Geneva Swim Club logoLake Geneva Swim Club 2:29.32
486 -2.4%
26 Adam Fisher South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 2:35.79
430

200 Back Men 13 - 14

A Final LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Colin Senke Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 2:19.36
751 +2.5% PB
2 Jacob Ketterling South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 2:19.77
743 +10.1% PB
3 Cameron Tejeda Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 2:21.17
818 +3.4% PB
4 Austin Henderson MWWM logoMWWM 2:21.32
716 +2.7% PB
5 Michael Long Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 2:22.09
703 +7.0% PB
6 Graham Mayberry Woodson Y Northern Swimmers logoWoodson Y Northern Swimmers 2:23.38
681 +4.8% PB
7 Devin Testin Menomonee Falls Swim Club logoMenomonee Falls Swim Club 2:24.73
757 PB
8 Samuel Coufal Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 2:31.99
638 +0.7% PB
9 Benjamin Connor Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 2:32.46
631
10 Smith Connor Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 2:33.62
613 PB
B Final LCM
Name Team Time Pts Imp
11 Zachary Kopsea Southeastern Aquatics / Racine YMCA logoSoutheastern Aquatics / Racine YMCA 2:29.64
676 +4.6% PB
12 Stuart Seymour Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 2:31.57
645 +5.6% PB
13 Davis Petersen Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 2:32.27
536 +5.0% PB
14 Jonah Elfers Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 2:33.28
521 +2.6% PB
15 Jonah Gunnink Sun Prairie Storm logoSun Prairie Storm 2:35.16
589 PB
16 Jackson Hodek Ashwaubenon Swim Club logoAshwaubenon Swim Club 2:40.16
418 +1.4% PB
Theo Wolf Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club DQ
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Austin Henderson MWWM logoMWWM 2:23.88
673 +0.9% PB
2 Colin Senke Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 2:24.03
670 -0.7%
3 Jacob Ketterling South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 2:24.06
670 +7.4% PB
4 Cameron Tejeda Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 2:24.42
763 +1.2% PB
5 Michael Long Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 2:26.50
629 +4.2% PB
6 Devin Testin Menomonee Falls Swim Club logoMenomonee Falls Swim Club 2:26.89
721 PB
7 Graham Mayberry Woodson Y Northern Swimmers logoWoodson Y Northern Swimmers 2:29.13
586 +1.0% PB
8 Samuel Coufal Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 2:29.84
673 +2.1% PB
9 Smith Connor Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 2:30.16
668 PB
10 Benjamin Connor Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 2:31.35
648
11 Zachary Kopsea Southeastern Aquatics / Racine YMCA logoSoutheastern Aquatics / Racine YMCA 2:32.16
636 +3.0% PB
12 Stuart Seymour Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 2:32.54
630 +5.0% PB
13 Jonah Gunnink Sun Prairie Storm logoSun Prairie Storm 2:32.64
628 PB
14 Jonah Elfers Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 2:33.11
523 +2.7% PB
15 Theo Wolf Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 2:34.47
599 PB
16 Davis Petersen Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 2:35.58
486 +2.9% PB
17 Joseph Lorenz Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 2:38.61
441 +5.3% PB
18 Jackson Hodek Ashwaubenon Swim Club logoAshwaubenon Swim Club 2:43.04
378 -0.4%
19 Colin Buch South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 2:47.69
315