Site logo

Wisconsin Swimming 13 & Over Short Course State Championship

  • Completed
  • Mar. 01–04, 2018
  • SCY
  • Pleasant Prairie, WI

200 Back Men 17 and Over

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Andrew Rodriguez Fond du Lac Swim Club logoFond du Lac Swim Club 1:47.47
891 +3.9% PB
2 Desmon Sachtjen McFarland Spartan Sharks logoMcFarland Spartan Sharks 1:49.93
836 -0.2%
3 Conrad Farrell Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 1:50.11
825 +1.1% PB
4 Lain Weaver Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:51.95
785 PB
5 Jackson Madonia Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:54.62
727
6 Aiden Clark Fox Valley Wave Swim Team logoFox Valley Wave Swim Team 1:55.65
705 PB
7 Eric Storms Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 1:56.15
695 -3.6%
8 Jaden Weiss Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:56.29
699 0.0%
9 Alec Jeffers Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 1:56.50
694 PB
10 Isaac Jiardini Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 2:00.26
610 +3.9% SB
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
11 Joseph Wenszell Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:56.44
689 -0.7%
12 Chad Franz SPDY - Stevens Point Area YMCA logoSPDY - Stevens Point Area YMCA 1:59.00
643 0.0%
13 Jacob Brehmer Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 2:01.33
596 -2.2%
14 Emory Lietz DeForest Aquatic Club logoDeForest Aquatic Club 2:02.02
576
15 Jason Tuschl Waunakee Wave logoWaunakee Wave 2:02.37
575 +8.9% PB
16 Benjamin Ippolito Sun Prairie Storm logoSun Prairie Storm 2:02.94
564 +0.8% PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Desmon Sachtjen McFarland Spartan Sharks logoMcFarland Spartan Sharks 1:49.73
840 0.0%
2 Andrew Rodriguez Fond du Lac Swim Club logoFond du Lac Swim Club 1:50.74
818 +0.9% SB
3 Lain Weaver Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:52.66
769 PB
4 Conrad Farrell Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 1:53.70
747 -2.1%
5 Jackson Madonia Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:54.73
725
6 Aiden Clark Fox Valley Wave Swim Team logoFox Valley Wave Swim Team 1:55.85
701 PB
7 Alec Jeffers Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 1:56.42
696 PB
8 Jaden Weiss Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:57.00
684 -0.6%
9 Eric Storms Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 1:59.20
632 -6.4%
10 Justin Craig South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 1:59.27
637
11 Isaac Jiardini Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 2:01.46
587 +3.0% SB
12 Chad Franz SPDY - Stevens Point Area YMCA logoSPDY - Stevens Point Area YMCA 2:01.57
591 -2.2%
13 Jacob Brehmer Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 2:02.83
566 -3.5%
14 Benjamin Ippolito Sun Prairie Storm logoSun Prairie Storm 2:03.29
557 +0.5% PB
15 Jason Tuschl Waunakee Wave logoWaunakee Wave 2:03.69
550 +7.9% PB
16 Emory Lietz DeForest Aquatic Club logoDeForest Aquatic Club 2:04.04
536
17 Joseph Wenszell Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 2:04.66
524 -7.8%
18 Jalen Stimes STATELINE AQUATIC TEAM logoSTATELINE AQUATIC TEAM 2:07.60
476 +1.5% SB
Mason Schoof Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club NS
Alex Wowk Waunakee Wave logoWaunakee Wave NS

200 Back Men 15 - 16

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Hurricane Harris SPDY - Stevens Point Area YMCA logoSPDY - Stevens Point Area YMCA 1:51.50
820 PB
2 Aidan Lohr Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:52.98
843 +4.1% PB
3 Nolan Francis Woodson Y Northern Swimmers logoWoodson Y Northern Swimmers 1:53.85
769 0.0%
4 Nathan Kim Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:54.63
807 +2.2% PB
4 Ming Ong Menomonee Falls Swim Club logoMenomonee Falls Swim Club 1:54.63
807 +4.4% PB
6 Will Wowk Waunakee Wave logoWaunakee Wave 1:55.31
738 PB
7 Nolan Scanlan Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 1:55.33
792 -1.0%
8 Ben Ramminger Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 1:57.32
696 +1.4% PB
9 AJ Smith Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 1:57.61
690 0.0%
10 Jacob Trask Southeastern Aquatics / Racine YMCA logoSoutheastern Aquatics / Racine YMCA 1:59.82
699
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
11 James Pinter LaCrosse Area YMCA logoLaCrosse Area YMCA 1:56.33
771 +2.8% PB
12 Alex Moen Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:56.38
770 +7.5% PB
13 Adam Braunschweig Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 1:56.46
769 +2.3% PB
14 Connor Cameron West Bend Swim Club logoWest Bend Swim Club 1:58.25
676 +8.1% PB
15 Michael Conn MWWM logoMWWM 1:58.65
668 PB
16 Forrest Peterson MoHo Gators logoMoHo Gators 1:59.27
655 +12.1% PB
17 Jacob Douberly McFarland Spartan Sharks logoMcFarland Spartan Sharks 1:59.42
707 +1.3% PB
18 Zach Vinson Waunakee Wave logoWaunakee Wave 1:59.91
697 +0.5% PB
19 Taylor Johnson Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 2:00.91
622 PB
20 Benjamin Ahluwalia Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 2:03.59
570 -0.3%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Nolan Scanlan Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 1:53.45
833 +0.6% PB
2 Hurricane Harris SPDY - Stevens Point Area YMCA logoSPDY - Stevens Point Area YMCA 1:53.98
766 PB
3 Nolan Francis Woodson Y Northern Swimmers logoWoodson Y Northern Swimmers 1:54.21
761 -0.3%
4 Aidan Lohr Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:54.34
814 +3.0% PB
5 Ming Ong Menomonee Falls Swim Club logoMenomonee Falls Swim Club 1:55.96
779 +3.3% PB
6 Will Wowk Waunakee Wave logoWaunakee Wave 1:56.64
710 PB
7 Nathan Kim Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:56.93
759 +0.2% PB
8 Ben Ramminger Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 1:57.36
695 +1.3% PB
9 Jacob Trask Southeastern Aquatics / Racine YMCA logoSoutheastern Aquatics / Racine YMCA 1:57.92
738 PB
10 AJ Smith Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 1:57.94
683 -0.3%
11 Connor Cameron West Bend Swim Club logoWest Bend Swim Club 1:58.08
680 +8.2% PB
12 Michael Conn MWWM logoMWWM 1:58.10
679 PB
13 Alex Moen Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:58.81
720 +5.6% PB
14 Adam Braunschweig Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 1:59.24
711 -0.0%
15 Taylor Johnson Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 1:59.26
656 PB
16 Forrest Peterson MoHo Gators logoMoHo Gators 1:59.39
653 +12.0% PB
17 Jacob Douberly McFarland Spartan Sharks logoMcFarland Spartan Sharks 1:59.57
704 +1.2% PB
18 James Pinter LaCrosse Area YMCA logoLaCrosse Area YMCA 1:59.78
700 -0.0%
19 Zach Vinson Waunakee Wave logoWaunakee Wave 2:00.77
680 -0.2%
20 Benjamin Ahluwalia Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 2:01.48
611 +1.4% PB
21 Joe Kroeger Northern Lakes A logoNorthern Lakes A 2:02.36
648 PB
22 Brady Basile Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 2:03.23
631 +1.1% PB
23 Samuel Ryf Berlin Barracudas logoBerlin Barracudas 2:03.53
571
24 Samuel Lanham Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 2:04.54
606 +3.0% PB
25 Ben Bouchard Howard Suamico Storm Breakers  logoHoward Suamico Storm Breakers 2:04.68
549
26 Evan Weiss Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 2:04.89
545 +1.0% PB
27 Ethan Coons MWWM logoMWWM 2:05.36
536 PB
28 Kyle Zerbel Howard Suamico Storm Breakers  logoHoward Suamico Storm Breakers 2:06.22
573
29 Jakob Jensen Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 2:06.54
567
30 Jack Foster Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 2:06.85
562
31 Anthony Connors Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 2:08.53
530 +0.6% PB
Ethan Murphy Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team NS

200 Back Men 13 - 14

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Ziyad Saleem Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:54.35
854 +1.6% PB
2 Cory Michalek Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 2:00.28
730 +12.8% PB
3 Victor Kostov Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 2:02.18
692 +3.5% PB
4 Colin Senke Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 2:03.34
669 -1.0%
5 Kevin Fitzgerald West Bend Swim Club logoWest Bend Swim Club 2:03.50
666 +11.7% PB
6 Austin Henderson MWWM logoMWWM 2:03.98
769 +1.2% PB
7 Jacob Ketterling South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 2:04.16
653 +5.0% PB
8 Ben Halambeck Woodson Y Northern Swimmers logoWoodson Y Northern Swimmers 2:04.19
652 +1.1% PB
9 Ryan Wood Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 2:06.16
614 +0.5% PB
10 Andrew Herman Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 2:06.85
601 +2.8% PB
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
11 Michael Long Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 2:05.62
625 +10.9% PB
12 Joshua Cao Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 2:08.08
689 +1.2% PB
13 Logan Lasecki Green Bay Swim Club logoGreen Bay Swim Club 2:08.87
674 +0.7% PB
14 Luke Kobza Waunakee Wave logoWaunakee Wave 2:09.26
556 +2.3% PB
15 Devin Testin Menomonee Falls Swim Club logoMenomonee Falls Swim Club 2:09.62
660 +1.9% PB
16 Jack Bell Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 2:09.90
544
17 Davis Petersen Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 2:10.54
532 +2.3% PB
18 Jonah Gunnink Sun Prairie Storm logoSun Prairie Storm 2:10.93
636 +1.0% PB
Cameron Tejeda Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) NS
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Ziyad Saleem Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:57.67
784 -1.3%
2 Cory Michalek Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 2:02.73
681 +11.0% PB
3 Victor Kostov Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 2:03.06
674 +2.8% PB
4 Colin Senke Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 2:03.59
664 -1.2%
5 Kevin Fitzgerald West Bend Swim Club logoWest Bend Swim Club 2:04.22
652 +11.2% PB
6 Ben Halambeck Woodson Y Northern Swimmers logoWoodson Y Northern Swimmers 2:05.80
621 -0.2%
7 Ryan Wood Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 2:06.49
608 +0.3% PB
8 Austin Henderson MWWM logoMWWM 2:06.92
711 -1.2%
9 Jacob Ketterling South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 2:07.05
597 +2.8% PB
10 Caden Bjornstad Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 2:07.27
593 -3.6%
11 Andrew Herman Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 2:07.75
584 +2.1% PB
12 Graham Mayberry Woodson Y Northern Swimmers logoWoodson Y Northern Swimmers 2:07.82
694 +0.3% PB
13 Cameron Tejeda Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 2:08.12
688 -2.6%
14 Michael Long Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 2:09.39
554 +8.2% PB
15 Logan Lasecki Green Bay Swim Club logoGreen Bay Swim Club 2:09.44
663 +0.3% PB
16 Joshua Cao Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 2:09.87
655 -0.2%
17 Luke Kobza Waunakee Wave logoWaunakee Wave 2:10.34
536 +1.5% PB
18 Devin Testin Menomonee Falls Swim Club logoMenomonee Falls Swim Club 2:10.56
643 +1.2% PB
19 Jack Bell Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 2:11.32
518
19 Jonah Gunnink Sun Prairie Storm logoSun Prairie Storm 2:11.32
629 +0.7% PB
21 Davis Petersen Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 2:12.91
490 +0.5% PB
Nolan Anderson South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team DQ
Eli Zimmerman Green County Ymc logoGreen County Ymc NS