Site logo

Wisconsin Swimming 13 & Over Long Course State Championship

  • Completed
  • Mar. 01–04, 2018
  • SCY
  • Pleasant Prairie, WI

100 Back Men 17 and Over

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Wes Jekel Badger Aquatic Club (WI) 49.05
 
897 0.0%
2 Eric Storms Madison Aquatic Club 50.08
 
832 -3.2%
3 Lain Weaver Badger Aquatic Club (WI) 50.93
 
792 PB
4 Conrad Farrell Waukesha Express Swim Team 51.43
 
768 +2.1% PB
5 Ayden Frey McFarland Spartan Sharks 51.66
 
758 PB
6 Jaden Weiss Badger Aquatic Club (WI) 52.15
 
751 0.0%
7 Jackson Madonia Badger Aquatic Club (WI) 52.70
 
710
8 Shane Rozeboom MoHo Gators 52.77
 
723 0.0%
9 Justin Craig South West Aquatic Team 52.84
 
720 -2.0%
10 Mason Schoof Elmbrook Swim Club 54.01
 
668 -3.6%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
11 Jeffrey Wiedoff Lake Country Swim Team 52.84
 
720 +4.0% PB
12 Aiden Clark Fox Valley Wave Swim Team 53.75
 
663 +0.5% PB
13 Joseph Wenszell Schroeder YMCA Swim Team 53.82
 
660 -1.5%
14 Josh Barth Madison Aquatic Club 54.85
 
631 +3.7% PB
15 Chad Franz SPDY - Stevens Point Area YMCA 54.92
 
628
16 Jacob Brehmer Madison Aquatic Club 55.56
 
601 +0.8% SB
17 Abram Zwaska Badger Aquatic Club (WI) 55.57
 
584 +2.5% PB
18 Jason Tuschl Waunakee Wave 56.03
 
581 +4.0% PB
19 Benjamin Ippolito Sun Prairie Stor 56.52
 
561 +12.0% PB
20 Cole Stepanovich Swmke 57.30
 
513 +4.7% PB
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Eric Storms Madison Aquatic Club 49.97
 
837 -3.0%
2 Wes Jekel Badger Aquatic Club (WI) 50.25
 
840 -2.4%
3 Conrad Farrell Waukesha Express Swim Team 51.12
 
783 +2.7% PB
4 Jackson Madonia Badger Aquatic Club (WI) 51.96
 
744 PB
5 Mason Schoof Elmbrook Swim Club 51.98
 
759 +0.3% PB
6 Lain Weaver Badger Aquatic Club (WI) 52.33
 
727 PB
7 Ayden Frey McFarland Spartan Sharks 52.57
 
716 PB
8 Jaden Weiss Badger Aquatic Club (WI) 52.61
 
731 -0.9%
9 Justin Craig South West Aquatic Team 52.67
 
728 -1.7%
10 Shane Rozeboom MoHo Gators 53.10
 
708 -0.6%
11 Aiden Clark Fox Valley Wave Swim Team 53.76
 
663 +0.5% PB
12 Joseph Wenszell Schroeder YMCA Swim Team 53.84
 
659 -1.5%
13 Jeffrey Wiedoff Lake Country Swim Team 54.05
 
666 +1.9% SB
14 Josh Barth Madison Aquatic Club 54.45
 
649 +4.4% PB
15 Chad Franz SPDY - Stevens Point Area YMCA 54.78
 
634
16 Abram Zwaska Badger Aquatic Club (WI) 55.37
 
593 +2.8% PB
17 Jason Tuschl Waunakee Wave 55.44
 
606 +5.0% PB
18 Jacob Brehmer Madison Aquatic Club 55.45
 
606 +1.0% SB
19 Benjamin Ippolito Sun Prairie Stor 55.68
 
596 +13.4% PB
20 Cole Stepanovich Swmke 57.34
 
511 +4.7% PB
21 Noah Casey Badger Aquatic Club (WI) 59.10
 
457
22 Frankie Jaimes Pleasant Prairie Patriots 1:06.69
 
196
Drew Nixdorf Lake Country Swim Team NS
Ben McDade Badger Aquatic Club (WI) DQ

100 Back Men 15 - 16

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jacob Carlson Waukesha Express Swim Team 50.63
 
855 -0.6%
2 Nolan Francis Woodson Y Northern Swimmers 50.69
 
852 0.0%
3 Brennan Neitzel Woodson Y Northern Swimmers 51.63
 
862 +3.7% PB
4 Alex Moen Badger Aquatic Club (WI) 52.64
 
816 -0.8%
5 Aidan Lohr Badger Aquatic Club (WI) 52.79
 
809 +0.1% PB
6 Nolan Scanlan Waukesha Express Swim Team 53.31
 
786 -1.2%
7 Isaac Casey-Hrenak Badger Aquatic Club (WI) 53.34
 
731 +2.5% PB
8 Adam Braunschweig Lake Country Swim Team 53.39
 
782 +0.2% PB
9 Ming Ong Menomonee Falls Swim Club 53.63
 
772 +1.6% PB
10 Adam Fisher South West Aquatic Team 54.33
 
741 -1.5%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
11 Michael Conn Mid Wisconsin Wa 54.37
 
686 +0.9% PB
12 Jacob Trask Southeastern Aquatics / Racine YMCA 54.87
 
717 +1.3% PB
13 Benjamin Ahluwalia Lake Country Swim Team 55.02
 
657 +4.1% PB
14 Forrest Peterson MoHo Gators 55.06
 
656 PB
15 Connor Cameron West Bend Swim Club 55.37
 
642 PB
16 Joe Kroeger Northern Lakes A 55.83
 
676 +1.5% PB
17 Ben Bouchard Howard Suamico Storm Breakers 56.46
 
596 -2.4%
18 Kyle Zerbel Howard Suamico Storm Breakers 56.86
 
633 PB
19 Taylor Johnson Pleasant Prairie Patriots 56.92
 
577 PB
20 Ethan Murphy Lake Country Swim Team 57.39
 
558
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Nolan Francis Woodson Y Northern Swimmers 50.98
 
839 -0.6%
2 Jacob Carlson Waukesha Express Swim Team 51.22
 
828 -1.8%
3 Brennan Neitzel Woodson Y Northern Swimmers 52.18
 
837 +2.7% PB
4 Aidan Lohr Badger Aquatic Club (WI) 52.36
 
829 +0.9% PB
5 Adam Braunschweig Lake Country Swim Team 53.07
 
797 +0.8% PB
6 Nolan Scanlan Waukesha Express Swim Team 53.13
 
794 -0.9%
7 Alex Moen Badger Aquatic Club (WI) 53.17
 
792 -1.8%
8 Ming Ong Menomonee Falls Swim Club 53.49
 
778 +1.8% PB
9 Isaac Casey-Hrenak Badger Aquatic Club (WI) 53.73
 
714 +1.8% PB
10 Adam Fisher South West Aquatic Team 53.97
 
757 -0.9%
11 Benjamin Ahluwalia Lake Country Swim Team 54.90
 
662 +4.3% PB
12 Jacob Trask Southeastern Aquatics / Racine YMCA 55.05
 
710 +1.0% PB
13 Forrest Peterson MoHo Gators 55.11
 
653 PB
14 Michael Conn Mid Wisconsin Wa 55.26
 
647 -0.7%
15 Joe Kroeger Northern Lakes A 55.73
 
680 +1.7% PB
16 Connor Cameron West Bend Swim Club 55.80
 
624
17 Ben Bouchard Howard Suamico Storm Breakers 56.01
 
615 -1.6%
18 Ethan Murphy Lake Country Swim Team 56.06
 
613
18 Nate Lamers Badger Aquatic Club (WI) 56.06
 
666 +0.8% SB
20 Taylor Johnson Pleasant Prairie Patriots 56.16
 
609 PB
21 Kyle Zerbel Howard Suamico Storm Breakers 56.19
 
661 PB
22 Ido Korabelnikov Elmbrook Swim Club 56.23
 
659 +1.8% PB
23 Jacob Douberly McFarland Spartan Sharks 56.80
 
635 PB
24 Zach Vinson Waunakee Wave 56.98
 
628 -1.5%
25 Kody Hellenbrand Madison Aquatic Club 57.07
 
624 +1.1% PB
26 Parker Sonnabend Howard Suamico Storm Breakers 57.21
 
618 PB
27 Truitt Landolt McFarland Spartan Sharks 57.50
 
553 +0.9% PB
28 Joseph Jensen Badger Aquatic Club (WI) 57.66
 
547 PB
29 Ethan Coons Mid Wisconsin Wa 57.80
 
541 PB
30 Michael Scripp Green Bay YMCA - GBY Aquatics 58.48
 
566 +7.7% PB
31 Kyle Hoppe Badger Aquatic Club (WI) 59.21
 
485
32 Jack Foster Pleasant Prairie Patriots 59.81
 
514 -2.3%
33 Jakob Jensen Badger Aquatic Club (WI) 59.86
 
512 +5.1% PB
34 Owen Rothamer MoHo Gators 1:00.77
 
425 +9.9% PB
Rhys Gibbs Lake Country Swim Team DQ

100 Back Men 13 - 14

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Will Hayon Mid Wisconsin Wa 52.28
 
980 +0.3% PB
2 Ziyad Saleem Schroeder YMCA Swim Team 52.96
 
856 -0.1%
3 Nolan Anderson South West Aquatic Team 54.56
 
785 +2.6% PB
4 Ben Saladar Beloit Tide 54.94
 
768 +9.7% PB
5 Cory Michalek Waukesha Express Swim Team 55.54
 
743 +4.4% PB
6 Colin Senke Badger Aquatic Club (WI) 55.89
 
728 +1.4% PB
7 Caden Bjornstad Schroeder YMCA Swim Team 56.49
 
702 +1.1% PB
8 Austin Henderson Mid Wisconsin Wa 56.91
 
778 -0.7%
9 Victor Kostov Green Bay YMCA - GBY Aquatics 57.04
 
679 +2.4% PB
10 Michael Long Elmbrook Swim Club 58.17
 
633 +12.5% PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
11 Cameron Tejeda Badger Aquatic Club (WI) 56.75
 
785 +0.1% PB
12 Andrew Herman Schroeder YMCA Swim Team 57.30
 
668 +2.0% PB
13 Ryan Wood Schroeder YMCA Swim Team 57.94
 
642 -0.7%
14 Kevin Fitzgerald West Bend Swim Club 58.33
 
626 +9.1% PB
15 Graham Mayberry Woodson Y Northern Swimmers 59.08
 
689 -0.3%
16 Jonathan Schluesche Sun Prairie Stor 59.53
 
671 +3.1% PB
17 Devin Testin Menomonee Falls Swim Club 59.85
 
658 +0.2% PB
18 Samuel Miller Schroeder YMCA Swim Team 59.94
 
655 +1.4% PB
19 Jonah Gunnink Sun Prairie Stor 1:00.04
 
651 +1.8% PB
20 Jonah Elfers Madison Aquatic Club 1:00.68
 
625 +6.1% PB
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ziyad Saleem Schroeder YMCA Swim Team 53.35
 
838 -0.8%
2 Will Hayon Mid Wisconsin Wa 54.73
 
871 -4.3%
3 Ben Saladar Beloit Tide 55.47
 
746 +8.9% PB
4 Colin Senke Badger Aquatic Club (WI) 56.19
 
715 +0.9% PB
5 Nolan Anderson South West Aquatic Team 56.29
 
711 -0.5%
6 Cory Michalek Waukesha Express Swim Team 56.70
 
693 +2.4% PB
7 Caden Bjornstad Schroeder YMCA Swim Team 57.14
 
675 0.0%
8 Victor Kostov Green Bay YMCA - GBY Aquatics 57.24
 
671 +2.1% PB
9 Austin Henderson Mid Wisconsin Wa 57.37
 
759 -1.5%
10 Michael Long Elmbrook Swim Club 57.42
 
663 +13.7% PB
11 Andrew Herman Schroeder YMCA Swim Team 57.65
 
654 +1.4% PB
12 Kevin Fitzgerald West Bend Swim Club 58.18
 
632 +9.3% PB
13 Cameron Tejeda Badger Aquatic Club (WI) 58.56
 
710 -3.1%
14 Graham Mayberry Woodson Y Northern Swimmers 59.19
 
684 -0.5%
15 Ryan Wood Schroeder YMCA Swim Team 59.27
 
588 -3.0%
16 Jonathan Schluesche Sun Prairie Stor 59.68
 
665 +2.9% PB
17 Jonah Gunnink Sun Prairie Stor 59.84
 
659 +2.2% PB
18 Samuel Miller Schroeder YMCA Swim Team 59.88
 
657 +1.5% PB
19 Devin Testin Menomonee Falls Swim Club 1:00.11
 
648 -0.3%
20 Jonah Elfers Madison Aquatic Club 1:00.14
 
647 +6.9% PB
21 Logan Lasecki Green Bay Swim Club 1:00.29
 
641 +0.4% PB
22 Jacob Ketterling South West Aquatic Team 1:00.53
 
539 -1.5%
23 Davis Petersen Badger Aquatic Club (WI) 1:00.88
 
526 +2.4% PB
24 Samuel Coufal Lake Country Swim Team 1:00.91
 
617 +1.4% PB
25 Ketner Murry Fox Valley Wave Swim Team 1:01.41
 
505
26 Jack Bell Badger Aquatic Club (WI) 1:01.64
 
497
27 Luke Kobza Waunakee Wave 1:01.65
 
496 +4.4% PB
28 Nathan Lange Mid Wisconsin Wa 1:02.04
 
482 +2.4% PB
29 Wyatt Dickman Wittenberg Area Swim Program 1:02.90
 
450 -2.5%
30 Eli Zimmerman Green County Ymc 1:03.11
 
533 -0.6%
31 Joshua Abel Southeastern Aquatics / Racine YMCA 1:03.85
 
416 -3.4%
Ben Meulemans Schroeder YMCA Swim Team NS
Colin Buch South West Aquatic Team NS