Site logo

GU TWST Southern Senior Champs

  • Completed
  • Nov. 30, 2017 - Dec. 03, 2017
  • SCY
  • Shanendoah, TX

500 Free Women

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Allie Thome Cypress Fairbanks Swim Club 4:59.51
 
796 +4.5% PB
2 Maddie Welborn Unattached-Gulf Swimming (LSC) 5:02.84
 
763 +1.9% PB
3 Katie Shelburne Rice Aquatics 5:03.41
 
733 +4.3% SB
4 Morgan Simon Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 5:03.68
 
709 +4.8% PB
5 Alex Schwier Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 5:06.18
 
685 +5.8% SB
6 Rachel Hicks Eagle Swimming Association 5:07.68
 
671
7 Gracie Moylan Premier Aquatics Club of Klein 5:08.13
 
687
8 Josie Carpenter Loveland Swim Club 5:08.95
 
659 +5.8% SB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Meagan Clark Katy Aquatics 5:03.36
 
712 +3.4% PB
10 Imaal AHMED Shac 5:04.72
 
699 +2.0% PB
11 Serena Gould South Texas Aquatics 5:05.84
 
709 +2.7% SB
12 Fernanda Gamez Dads Club Swim Team 5:09.30
 
656
13 Remi Gucker Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 5:11.69
 
654 +0.9% SB
14 Raegen Follis Katy Aquatics 5:11.99
 
651 +4.3% PB
15 Karen Yin Unattached-South Texas (LSC) 5:12.24
 
673
16 Vivian Roberts Swim Streamline at Northampton 5:12.57
 
670 PB
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Kylie Bennett Cypress Fairbanks Swim Club 5:06.32
 
684 +3.8% SB
18 Erin Eccleston Loveland Swim Club 5:06.94
 
678 +5.1% SB
19 Maddy Grafmiller Eagle Swimming Association 5:07.94
 
714 +3.8% PB
20 Isabella Smith Rice Aquatics 5:08.83
 
650
21 Abby Pfeifer Unattached-Gulf Swimming (LSC) 5:13.25
 
640 +1.0% SB
22 Madeline Vindiola Premier Aquatics Club of Klein 5:15.50
 
619 PB
23 Delaney Crowder Katy Aquatics 5:15.63
 
598 +3.2% SB
24 Belle Caldwell Eagle Swimming Association 5:16.07
 
614 -1.8%
D Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Annika Ruehlicke Shac 5:02.85
 
717 +2.8% PB
25 Leila El Masri Rice Aquatics 5:03.26
 
703 +6.2% PB
26 Keely Rollinson First Colony Swim Team, Inc. 5:06.91
 
699 +5.9% PB
27 Kira Bowling ATAC 5:06.98
 
678 +2.1% PB
28 Erica Esterly Scottsdale Aquatic Club 5:12.93
 
643 +0.0% PB
29 Emma Goss California Capital Aquatics 5:15.14
 
603
30 Blakely Schuricht Scottsdale Aquatic Club 5:16.79
 
675 PB
31 Keilah Eckhart Cypress Fairbanks Swim Club 5:18.70
 
591 PB
32 Lauren Vilims Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 5:19.19
 
557 +4.4% SB
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Katie Shelburne Rice Aquatics 5:03.78
 
729 +4.2% SB
2 Allie Thome Cypress Fairbanks Swim Club 5:04.27
 
749 +3.0% PB
3 Rachel Hicks Eagle Swimming Association 5:04.64
 
700
4 Hannah Bellina Pearland Aquatics 5:05.92
 
708 -0.6%
5 Gracie Moylan Premier Aquatics Club of Klein 5:05.99
 
708
6 Maddie Welborn Unattached-Gulf Swimming (LSC) 5:06.07
 
732 +0.8% SB
7 Alex Schwier Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 5:07.38
 
674 +5.4% SB
8 Josie Carpenter Loveland Swim Club 5:07.74
 
671 +6.1% SB
9 Morgan Simon Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 5:08.47
 
664 +3.3% SB
10 Meagan Clark Katy Aquatics 5:08.50
 
663 +1.8% PB
11 Imaal AHMED Shac 5:09.89
 
651 +0.4% PB
12 Serena Gould South Texas Aquatics 5:10.01
 
670 +1.4% SB
13 Remi Gucker Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 5:10.42
 
666 +1.3% SB
14 Karen Yin Unattached-South Texas (LSC) 5:10.46
 
690
15 Fernanda Gamez Dads Club Swim Team 5:10.99
 
640
16 Raegen Follis Katy Aquatics 5:11.35
 
657 +4.5% PB
17 Sarah Szklaruk-Traipe Sharks Swim Team 5:11.81
 
653 +3.3% PB
18 Vivian Roberts Swim Streamline at Northampton 5:12.03
 
675 PB
19 Isabella Smith Rice Aquatics 5:12.13
 
619
20 Maddy Grafmiller Eagle Swimming Association 5:12.23
 
673 +2.4% PB
21 Abby Pfeifer Unattached-Gulf Swimming (LSC) 5:12.26
 
649 +1.3% SB
22 Kylie Bennett Cypress Fairbanks Swim Club 5:12.49
 
627 +1.9% SB
23 Delaney Crowder Katy Aquatics 5:12.50
 
627 +4.2% PB
24 Madeline Vindiola Premier Aquatics Club of Klein 5:12.65
 
645 PB
25 Erin Eccleston Loveland Swim Club 5:12.70
 
625 +3.3% SB
26 Alexandra Allen Aggie Swim Club 5:12.74
 
614 +2.9% SB
27 Ainsley Everett The Woodlands Swim Team 5:12.80
 
624 +0.2% SB
28 Belle Caldwell Eagle Swimming Association 5:13.05
 
642 -0.9%
29 Keely Rollinson First Colony Swim Team, Inc. 5:13.12
 
641 +4.0% PB
30 Emma Goss California Capital Aquatics 5:13.13
 
621
31 Kira Bowling ATAC 5:13.16
 
621 +0.1% SB
32 Erica Esterly Scottsdale Aquatic Club 5:13.57
 
637 -0.2%
33 Kathryn Zimmerman Team Fins 5:13.72
 
635 +1.0% PB
34 Keilah Eckhart Cypress Fairbanks Swim Club 5:14.67
 
627 PB
35 Lauren Vilims Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 5:15.01
 
593 +5.6% SB
36 Blakely Schuricht Scottsdale Aquatic Club 5:15.40
 
688 PB
37 Leila El Masri Rice Aquatics 5:15.43
 
590 +2.5% SB
38 Abby Kohl Cypress Fairbanks Swim Club 5:15.51
 
619 +1.6% PB
39 Sera Hanagan Scottsdale Aquatic Club 5:15.61
 
642 +1.8% PB
40 Annie Bristow California Capital Aquatics 5:15.78
 
597
41 Jamie Morgan Katy Aquatics 5:16.13
 
594 +0.9% SB
42 Sara Segneri Scottsdale Aquatic Club 5:16.36
 
612 PB
43 Emily Burchett Unattached-South Texas (LSC) 5:16.61
 
633 -1.2%
44 Kathryn Schwartz Houston Cougar 5:16.91
 
607 PB
45 Christin hardee Cypress Fairbanks Swim Club 5:17.50
 
582 +4.0% PB
46 Karigan Stanley First Colony Swim Team, Inc. 5:17.55
 
571 -0.8%
47 Donya Hamed Cypress Fairbanks Swim Club 5:17.71
 
580 -1.1%
48 Elizabeth Mitchell Loveland Swim Club 5:18.24
 
575 +3.6% PB
49 Teagan Rooney Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 5:18.51
 
616 +2.1% SB
50 Brooke Ramey Cypress Fairbanks Swim Club 5:18.79
 
590 +1.3% PB
50 Miranda Rubio Magnolia Aquatic 5:18.79
 
570
52 Taylor Schababerle Power for Life 5:19.77
 
605 -0.7%
53 Cayla Won Katy Aquatics 5:20.04
 
560 +1.9% SB
54 Jillian Cox ATAC 5:20.08
 
746 -0.6%
55 Erin Tilley Cypress Fairbanks Swim Club 5:20.17
 
578 +1.1% PB
56 Michelle Jun Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 5:20.89
 
552 +0.6% PB
57 Sophie Kubik Loveland Swim Club 5:21.29
 
549 +5.6% SB
58 Christina Plemenos Rice Aquatics 5:21.38
 
548
59 Maclaren Burwell Saskatoon Goldfins 5:21.47
 
567
60 Kelly Richards Scottsdale Aquatic Club 5:21.65
 
546
61 Katri Nielsen Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 5:21.67
 
546
62 Nicole Ma First Colony Swim Team, Inc. 5:22.04
 
542 +3.3% PB
63 Jill Panuncillon Sharks Swim Team 5:22.47
 
558 +1.2% PB
64 Taylor Bernosky Scottsdale Aquatic Club 5:22.73
 
579 +0.5% PB
65 Taylor Jamison California Capital Aquatics 5:22.78
 
536
66 Georgianna Mathews Rice Aquatics 5:23.26
 
551 +8.2% SB
67 verity Vogel-Rigler California Capital Aquatics 5:23.61
 
529 PB
68 Elizabeth Goode South Shore Sails 5:23.62
 
529
69 Elizabeth Nielsen Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 5:23.72
 
547 PB
70 Elizabeth Wompey Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 5:23.88
 
517 +4.9% SB
71 Mack Wooddell Premier Aquatics Club of Klein 5:23.90
 
527
72 Isabella Vachuska California Capital Aquatics 5:24.32
 
523 PB
73 Shelby Nicolaisen Scottsdale Aquatic Club 5:24.63
 
563 -3.0%
74 Lauren Cordes Unattached-Gulf Swimming (LSC) 5:25.09
 
517 +1.4% SB
75 Marisa Sweetser Scottsdale Aquatic Club 5:26.28
 
526
76 Ellicia Jem La Madrid California Capital Aquatics 5:26.53
 
547 PB
77 Emily Baggett Blue Tide Aquatics 5:26.90
 
521 PB
78 Kat Pashen Power for Life 5:26.95
 
520 +4.8% PB
79 Josie Brohard Loveland Swim Club 5:27.10
 
500 +0.1% PB
80 Lauren Evans Premier Aquatics Club of Klein 5:27.93
 
493
81 Sydney Boudreaux ATAC 5:28.37
 
678 -0.2%
82 Grace Carey Team Fins 5:28.46
 
489 0.0%
83 Margaret Esterly Scottsdale Aquatic Club 5:28.92
 
568 PB
84 Paige Cheveldayoff Saskatoon Goldfins 5:28.97
 
485
85 Keaton Maring Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 5:30.19
 
475
86 Emma Bleasdell Sienna Plantation Aquatics 5:30.26
 
475 -0.3%
87 Norah Hay First Colony Swim Team, Inc. 5:30.68
 
490 -0.3%
88 Elisa Davila Aggie Swim Club 5:30.96
 
488 -1.1%
89 Riley Klawiter Swim Streamline at Northampton 5:32.40
 
458 PB
90 Jennifer Brownell The Woodlands Swim Team 5:33.34
 
450 -0.4%
91 Sedona Sanders Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 5:33.78
 
447 +4.1% PB
92 Rachel Soans Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 5:35.67
 
432 +2.8% SB
93 Katherine Wullink Loveland Swim Club 5:35.69
 
432
94 Lilly Pennington First Colony Swim Team, Inc. 5:35.77
 
450 +3.9% PB
95 Mikaela Strub California Capital Aquatics 5:35.81
 
431
96 Kathryn Mischlich Dads Club Swim Team 5:37.79
 
434 PB
97 Laurel Rowe Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team 5:39.19
 
396 +3.4% SB
98 Marybrooke Chandler California Capital Aquatics 5:41.55
 
575 PB
99 Isabella Garriga First Colony Swim Team, Inc. 5:42.02
 
402 +0.8% PB
100 Sarah Althoff Team Fins 5:47.28
 
348 +2.8% PB
101 Kira Brock Sienna Plantation Aquatics 5:52.50
 
385 PB
102 Ashley Tan Magnolia Aquatic 6:01.70
 
270 +1.5% PB
Kylie Ney Scottsdale Aquatic Club NS
Kimberly Lanaghen Jeffco Hurricanes / Evergreen Swim Team NS
Sophie Ebert Blue Tide Aquatics NS
Stephanie Brownell The Woodlands Swim Team NS
Isabella Barrientos Magnolia Aquatic NS