Site logo

Ax @scadswimming Earns Record Fifth Swimmer-of-the-Week Award

With a win and a second by 0.02 against Georgia Tech and Florida State, SCAD-Savannah's Joel Ax earned a record fifth CollegeSwimming National College Swimmer-of-the-Week in the NAIA.  In addition to Ax, Stanford's Janet Hu went seven for seven to gain her second Division I nod while Indian River's Courtney Perrett was named NJCAA Swimmer-of-the-Week for the second time in her career.

In addition to the above trio, seven swimmers earned first-time National Swimmer-of-the-Week honors.  Those included NC State Olympian Ryan Held.  Queens University of Charlotte's Kusch, Marius and Saint Leo's Natalia Garriock were selected for Division II.  In Division III, Amerst's Geralyn Lam and Claremont-Mudd-Scripps' Matt Williams both went undefeated on the weekend.  Deirdre Gerke of Olivet Nazarene (NAIA) and Indian River's Nick Loomis rounded out the weekly awards.  The ten were selected out of 9,668 swimmers competiting the week of January 23-29, 2017.

In addition to National Honors 117 swimmers were also selected as CollegeSwimming Conference Swimmers-of-the-Week for sixty-three conferences.  Highlights among the selections were the Skyline Conference's Swimmers-of-the-Year - USMMA's Nolan Monahan swept the 50-100-200 Freestyles, including a meet-record time in the 200 freestyle, while also notching meet records as a member of the 200 Free and Medley and 400 Free relays.  Mount Saint Mary's Harley Illingworth was named Skyline women's Swimmer of the Year after capturing the 200 Back, 200 IM and 1000 Freestyle. Three swimmers earned their tenth conference honor including Mount Union's Dana Lautenschleger (OAC), Staten Island's Tim Sweeney (CUNYAC) and Keene State's Ryan Boraski (NEISDA).

Division I Hu, Janet
Stanford
Held, Ryan
NC State
Division II Garriock, Natalia
Saint Leo
Kusch, Marius
Queens (NC)
Division III Lam, Geralyn
Amherst
Williams, Matthew
Claremont-Mudd-Scripps
NAIA Gerke, Deirdre
Olivet Nazarene
Ax, Joel
SCAD-Savannah
NJCAA Perrett, Courtney
Indian River
Loomis, Nicholas
Indian River

 

Conference swimmer_id">Swimmer team_id">School
Division I Held, Ryan NC State
Division II Kusch, Marius Queens (NC)
Division III Williams, Matthew Claremont-Mudd-Scripps
NAIA Ax, Joel SCAD-Savannah
NJCAA Loomis, Nicholas Indian River

Women

Division Swimmer School
Division I HU, Janet Stanford
Division II Garriock, Natalia Saint Leo
Division III Lam, Geralyn Amherst
NAIA Gerke, Deirdre Olivet Nazarene
NJCAA Perrett, Courtney Indian River

Women's Division I Conference Awards

Conference    
ACC Perry, Ky-lee NC State
America East Ng, Selina Binghamton
American Athletic Keire, Jacqueline Cincinnati
Atlantic 10 Lankiewicz, Elise Davidson
Big East Gaertner, Caroline Xavier
Big Ten Nelson, Elizabeth Wisconsin
Big XII Skelley, Emma West Virginia
CAA Icard, Jacy Towson
CCSA Elmgreen, Christina Florida Gulf Coast
Conference USA Pereira, Kyna Florida International
Horizon League Siehs, Amanda Milwaukee
Ivy League Cross, Marley Brown
MAAC Wurtz, Meredith Marist
Mid-American Marrero, Paloma Akron
Missouri Valley Handley, Bryn Southern Illinois
Mountain West Mazutaityte, Ugne Fresno State
MPSF Low, Cheyenne UC Santa Barbara
Northeast Claesson, Katja Wagner
Pac 12 Ledecky, Kathleen Stanford
Patriot Avila, Julimar Boston University
SEC Barksdale, Emily South Carolina
Summit Wice-Roslin, Morgan Denver
WAC Davis Ortiz, Estela Grand Canyon

Women's Division II, III & NAIA Conference Awards

Conference    
AMCC McNulty, Elizabeth Franciscan University
Appalachian Haeuber, Leah Asbury
ASC Hayward, Courtney Brenau
Bluegrass Woody, Julie SCAD-Savannah
CAC Murphy, Megan Mary Washington
CCIW Bagley, Erin Wheaton (IL)
Centennial Crilly, Kathleen Gettysburg
CUNYAC Vassilieva, Valerie Brooklyn
Empire Eight Caruso, Danielle Stevens
GLVC Parks, Kirstin Maryville
Independent Gibson, Jessie Simon Fraser
Landmark Jessup, Jordan Drew
Liberal Arts Solik, Regina Franklin
Liberty League Lin, Shanny RPI
Metro Licausi, Brianna LIU Post
MIAC Paulson, Emma St. Thomas
Middle Atlantic Blazevska, Vera William Paterson
Midwest Dalecky, Lauren Lake Forest
NCAC Nutter, Gabriella Denison
NEAC Secor, Nichole Cazenovia
NEISDA Almandoz, Andrea Roger Williams
NESCAC Haskell, Olivia Conn College
New South Bultler, Lindsey Henderson State
NEWMAC Young, Kristen Coast Guard
Northeast 10 McGahie, Kaitlin Bentley
NWC Dow, Evette Linfield
OAC Lautenschleger, Dana Mount Union
ODAC Sanchez, Delaney Randolph-Macon
PCSC Bryan, Jaimie UC San Diego
Presidents Jank, Abigail Grove City
PSAC Smith, Nicole Indiana (PA)
RMAC Cifuentes, Juliana Oklahoma Baptist
SAA Grove, Chloe Centre
SCIAC Crawford, Jocelyn Claremont-Mudd-Scripps
Skyline Illingworth, Harley Mount Saint Mary
SSC Wahlstrom, Emma Nova Southeastern
SUNYAC Leja, Mary Jane SUNY Brockport
UAA Collins, Marilyn WashU
WIAC Olson, Carli UW-Eau Claire

Men's Division I CollegeSwimming Conference Awards

Conference    
ACC Ipsen, Anton NC State
American Athletic Gomez, Jonathan Southern Methodist
Atlantic 10 VIZZA, JOSEPH Fordham
Big East Suriano, Rodrigo Xavier
Big Ten Elkamash, Marwan Indiana
Big XII ElMerini, Merwane West Virginia
CAA Saunderson, Jack Towson
CCSA Bos, Connor Gardner-Webb
Horizon League Wolst, Tommi Cleveland State
Ivy League Cline, Cody Brown
MAAC Foti, Christian Iona
Mid-American Osvath, Artur Missouri State
MPSF Mullis, William UC Santa Barbara
Patriot Winans, Trevor Boston University
SEC Peribonio, Tomas South Carolina
Summit Robrock, Kyle Denver
WAC Nikolaev, Mark Grand Canyon

Women's Division II, III & NAIA Conference Awards

Conference    
Appalachian Rasmussen, Colt Asbury
ASC Ortiz Torres, Erwin Mars Hill
Bluegrass Pijulet, Paul Queens (NC)
CAC March, Christian Frostburg State
CCIW Clement, Jacob Wheaton (IL)
Centennial LEYENS, OGDEN Gettysburg
CUNYAC Sweeney, Timothy Staten Island
Empire Eight Gehenio, Ethan Stevens
GLVC Trefler, Michal Missouri-Saint Louis
Independent VanderHelm, Adrian Simon Fraser
Landmark Mahoney, Jack Drew
Liberal Arts Allen, Nicholas Franklin
Liberty League Walker, Anthony Vassar
Metro Yi, Harrison TCNJ
MIAC Melton, Warren St. Thomas
Middle Atlantic CULVER, TEAG Albright
Midwest Johnson, Travis Lake Forest
NCAC Dauksher, Walter Denison
NEAC McGorisk, Anthony SUNY Cobleskill
NEISDA Boraski, Ryan Keene State
NESCAC Pite, Alan Conn College
New South Bokankhel, Dmitrii Henderson State
NEWMAC Edskes, Bouke MIT
Northeast 10 Liu, Nianzhong Pace
NWC Gourley, Trevor Linfield
OAC PALOCHAK, LOGAN Mount Union
ODAC Redenz, Robert Randolph-Macon
PCSC Averchenko, Aleksei Fresno Pacific
Presidents Stahara, Mitchell Westminster
PSAC Usbeck, Eric Bloomsburg
RMAC Stunkovic, Kristijan Oklahoma Baptist
SAA Martin, Noah Centre
SCIAC Sutherland, Samuel Whittier
Skyline Monahan, Nolan USMMA
SSC Dengler-Harles, Lucas Saint Leo
SUNYAC Mergler, Connor Buffalo State
UAA Riek, Mitchell Carnegie Mellon
WIAC Miller, Collin UW-Eau Claire

Comments