CollegeSwimming.com

Shoults, Comerford Lead National Winners

Had Zane Grothe still had college eligibility he surely would have been named National Collegiate Swimmer-of-the-Week, but ...

This weeks Division I Swimmers of the Week go to Mallory Comerford (Louisville) and Grant Shouts (Stanford). At USA Nationals this past weekend, Comerford posted times that now place her 6th in 50 free, 1st in 100 and 200 free, and 4th in 100 fly. Shoults also posted a top times in the NCAA in the 500 free. Shoults also ranks 7th in the 200 free and 2nd in the 1,650.

Mid Major Awards go to two Denver swimmers. Bailey Andison now sits 6th in the 200 IM in the NCAA after swimming a 1:54.38.. On the men’s side, Colin Gilbert swam a lifetime best at the Tennessee Invitational in the 200 free with a time of 1:35.92.

Miranda Yarnell or Western State and Alex Sobers of Emmanuel earn Division II Swimmer of the Week. Yarnell now sits 1st in the 100 free and 3rd in the 200 free. Sobers grabbed 5 individual wins at the ECAC Winter Championship in every freestyle event. 

Division III national awards go to Denison swimmer, Katherine Kustritz and Johns Hopkins swimmer Brandon Fabian.

Madison Kelly (College of Idaho) and Marcel Nagy (Keiser) were this weeks NAIA Swimmers of the week. While NJCAA awards go to Jessica Dunton of South Georgia and Hilton Collinson of Iowa Lakes. 

 

Over 12,000 swimmers competed - 146 selected (12 National - 134 Conference

  • Iowa Lakes' Hylton Collinson - 5th National selection All-Time (second behind Joel Ax and Bailee Nunn)
  • Denison's Katherine Kustritz - 4th National Selection (Most among Division III Women)
  • Mallory Comerford's second award this season (previously 10/17)
  • Bailey Andison's second award this season (previously 10/31)
  • Stanford's first-ever men's selection (seven women's selections)
  • Denison's sixth women's selection (four by Kustritz)
  • Louisville's fifth women's selection

 

National Women's National Swimmer-of-the-Week Men's National Swimmer-of-the-Week
Division I Comerford, Mallory
Louisville
Shoults, Grant
Stanford
Mid-Major Andison, Bailey
Denver
Gilbert, Colin
Denver
Division II Yarnell, Miranda
Western State
SOBERS, Alex
Emmanuel
Division III Kustritz, Katherine
Denison
Fabian, Brandon
Johns Hopkins
NAIA Kelly, Madison
College of Idaho
Nagy, Marcel
Keiser
NJCAA Dunton, Jessica
South Georgia
Collinson, Hylton
Iowa Lakes

Women's Conference Awards

Conference Swimmer-of-the-Week Team
ACC Baldwin, Caroline North Carolina
Allegheny BROWN, CANDACE Cabrini
America East Russell, Lynsie Maine
American Manning, Eliza Connecticut
Appalachian Grothe, Natalie Keiser
Appalachian Monges, Clara Emmanuel
Atlantic 10 Kutsko, Anhelina St. Bonaventure
Big 12 Adams, Claire Texas
Big East Goodwin, Darby Villanova
Big Ten Nelson, Elizabeth Wisconsin
Bluegrass Divelbiss, Alexis Wingate
Capital Murphy, Megan Mary Washington
CCIW Barnes, Brooke Wheaton (IL)
CCSA Finnigan, Alicia Liberty
Centennial Crilly, Kathleen Gettysburg
Colonial KUTCH, ALEXA Drexel
CUNYAC Phang, Yee Baruch
C-USA Bendziewicz, Catherine Marshall
Empire 8 Jones, Courtney Stevens Institute
GLIAC Helm, Rachel Northern Michigan
GMAC Ellingson, Anika Hillsdale
Heartland Haerle, Sarah Transylvania
Horizon Bentley, Sara Milwaukee
Independent Lawrance, Erin Simon Fraser
Ivy Reis, Isabel Princeton
Landmark Vishwanath, Malavika Drew
Liberal Arts Fitzgerald, Samantha Coe
Liberty Sauve, Jessica Rensselaer
MAAC Nestrowitz, Sara Marist
Metro Fuller, Karis LIU Post
MIAA Peel, Meghan Hope
MIAC Howard, Alex Saint Thomas
Mid-American Marrero, Paloma Akron
Middle Atlantic Cotton, Cassandra Messiah
Mid-South Burgoon, Houston Cumberland
Midwest Larson, Mckynley Grinnell
Missouri Valley Zupan, Sydney Missouri State
Mountain East Meyer, Francine Fairmont State
Mountain West Cholodovskis Lima, Andressa Nevada
MPSF Bennion, Natalie Brigham Young
NEAC Secor, Nichole Cazenovia
NEISDA Scholand, Aine Simmons
NESCAC Ho, Janika Bates
NEWMAC Chen, Jessica MIT
North Coast Orbach-Mandel, Hannah Kenyon
Northeast Scifo, Alaina Bryant
Northeast 10 Quaglia, Colleen Saint Rose
Northern Sun Anderson, Breah Minnesota-Moorhead
Northwest Callahan, Kelli Puget Sound
ODAC Hageboeck, Emily Washington & Lee
Ohio Ledrick, Gwyneth John Carroll
Pac 12 Weitzeil, Abbigail Rose California
Patriot Cronin, Devin Loyola
PCSC Franke, Ciara UC San Diego
Presidents Douds, Megan Westminster
PSAC Miletska, Yana Edinboro
Rocky Mountain Wood, Mia Colorado Mines
SAA Hill, Allie Rhodes
SCAC Remschel, Robyn Mc Murry
SCIAC Kauahi, Madison Pomona-Pitzer
SEC Brown, Erika Tennessee
Skyline McNamee, Kyra Mount Saint Mary (NY)
Summit Sabadeanu, Sabrina South Dakota
SUNYAC Kaefer, Jaimie SUNY-New Paltz
Sunshine Johns, Jenna Nova Southeastern
UAA Cheng, Cindy Emory
WAC Staffeldt, Alina Northern Arizona
WIAC Lenhart, Jessica UW-Whitewater

Men's Conference Awards

 

Conference Swimmer-of-the-Week team
ACC Claverie, Carlos Louisville
Allegheny Patterson, Mark Penn State Behrend
America East Temple, Forest Maine
American Selmanovic, Din Cincinnati
Appalachian de Paula Damaso, Marcos West Virginia Tech
Appalachian Illescas, Pedro Emmanuel
Atlantic 10 McCoy, Ryan Saint Louis
Big 12 Schooling, Joseph Texas
Big East Davidson, John Villanova
Big Ten Auboeck, Felix Michigan
Bluegrass Holmberg, Sebastian Wingate
Capital Stahl, Keven York (PA)
CCIW Szymczak, Christopher Wheaton (IL)
CCSA Montarroyos, Matheus NJIT
Centennial Schiavone, Chris Franklin & Marshall
Colonial Kale, John William and Mary
CUNYAC Lee, Joe Brooklyn
Empire 8 Fuller, Samuel Stevens Institute
GLIAC Dapkus, Grantas Northern Michigan
GLVC Aranda, Anthony William Jewell
GMAC Radmanovic, Janko Findlay
Heartland Kipp, Hugh Rose-Hulman
Horizon Stover, Mitchell Wright State
Ivy Farris, Dean Harvard
Landmark Mahoney, John Drew
Liberal Arts Cadotte, Garrett NWU
Liberty Maxfield, Trevor Rensselaer
MAAC Nilsson, Evan Marist
Metro Yi, Harrison TCNJ
MIAA Britton, Jared Calvin
MIAC Biwer, Bailey Saint Thomas
Mid-American Burton, Logan Eastern Michigan
Middle Atlantic WOLFE, DREW Messiah
Mid-South Lyson, Viktor Cumberland
Midwest Rowland, Maxwell Lake Forest
Mountain East Sumfleth, Jonah Tiffin
MPSF Prolo, Bradley Brigham Young
NEAC Yorks, Connor Cazenovia
NEISDA Rainville, Nicholas Regis
NESCAC Pender, Theodore Bates
New South Burke, Brian Saint Cloud
NEWMAC McKenzie, Brandon MIT
North Coast Wagner, Zachary Denison
Northeast Augst, Evan Saint Francis (NY)
Northeast 10 May, Travis Le Moyne
Northwest REIMERS, DYLAN Puget Sound
ODAC Thetford, Thomas Washington & Lee
Ohio Huey, Nolan Ohio Northern
Pac 12 Thomas, Michael California
Patriot Cono, Benjamin Loyola
PCSC Chong, Tenny UC San Diego
Presidents Stahara, Mitchell Westminster
PSAC Marshall, Thomas Gannon
Rocky Mountain Bryant, Samuel Colorado Mesa
SAA Hill, Hayden Rhodes
SCAC Harrison, Zachary Centenary
SCIAC Pigot, Zuhayr Whittier
SEC GONZALEZ, Hugo Auburn
Skyline Moore, Daniel Merchant Marine
Summit Loncar, Anton Denver
Sunshine Norcini, Alex Rollins
SUNYAC Rodriguez, Daniel Oswego State
UAA Gordon, Tom Emory
WAC Gonzales, Brad UNLV
WIAC Englehardt, Jack UW-Stevens Point

Comments